Компост на цена от 7,50лв за тон

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от renimoss »

Зависи за какво го използваш. За саксии със сигурност не става. Обаче за общо подобряване на структурата на почвата е супер - изпробвано е. Даже моята глинлица става почти на памук. Освен това установих, че е идеален мулч - неутрален цвят (не като ония червените или пък мърлявото на окосената трева), не го разнася вятърът както боровата кора (при мен е страшен вятър), много добре задържа влагата в почвата и отдолу е пълно с червеи. Чак се изненадах от резултата. В жегите мулчирах експериментално една малка леха с този компост, една с кори и една остана без нищо. Една до друга са. Мулчираните се развиват в пъти по-добре. Обаче корите трябва често да ги събирам и насипвам, защото ги разпилява вятърът. Смятам да насипя дебел слой край корените на всички дървета и храсти преди да застудее. Само че ще трябва да се подновява ежегодно (може би 2 пъти, още не съм стигнала до там), защото се разлага относително бързо. Но пък това е добре за почвата.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от libra »

Аз съм засадила хои-резници изцяло в този субстрат и големи растения пресадени/допълнени саксии и се развиват много добре.
Deleted User 2919

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от Deleted User 2919 »

Нещо подобно търсих из обявите Варна или област, няма нищо... :eeeh:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от Asarina »

През лятото взех около 700 кг. На два пъти го прекарах с колата. Взех и по-едра фракция. Между розите сложих мокри вестници и върху тях изсипах компоста, а отгоре за красота сложих от по-едрата фракция.
Розите ми се почувстваха много добре и цъфтят като полудели. Освен това плевелите почти изчезнаха. Догодина мисля да повторя операцията, като сложа ленти винил вместо вестници. Да поясня - моите рози са в 3 - 4 реда в лехи с приблизителни размери 5 х 2.5 метра.
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1460
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 3 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от vanina_g »

Оооо тази информация е страхотна! Благодаря ви, че споделяте! Ето затова го обичам този форум! :tzvetentze:
Моята почва е ужасна и много ще ми е много полезно, сега остава да си организирам транспорта :ieeee:
Подходящо ли е според вас късна есен да се насипе?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от libra »

За подобряване структурата на почвата е добре да се смеси при есенната обработка.За саксии там ще ви кажат в какви пропорции да се смесва с други съставки-почва и тор.Бяха казали на Лаленцето,че за зеленчуци не е добре ,заради използваните химикали при компостирането.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от renimoss »

Според мен не използват химикали за компоста от Мусачево. Нали гледах - от едната страна яка дробилка троши дървесните отпадъци, от другата излиза компост. Това е, което се продава. Не знам дали се предлага и компост от инсталациите за биоразграждане - там със сигурност има някаква допълнителна химия и със сигурност е богат на ниртати. Това последното го изкарват за торене из полето край околовръстното и мирише гадно. Компоста, който си купих от дървесни отпадъци не мирише на нищо. Явно има разлика.
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от libra »

Maй не говорим за една и съща база-Лаленцето ще каже нашият от къде е .Нещо Казичене ми се мотае. Саксиите са ми в стая и няма никаква миризма.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от renimoss »

Темата е за инсталацията за компост ИБТ Хан Богров, разположена между Богров и Мусачево. Моята компост е оттам. Ха сИга де :hmmm:
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Компост на цена от 7,50лв за тон

Мнение от Asarina »

И моят е оттам :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”