Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Публикувай отговор
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Силвия »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Силвия »

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

Да отчета посещението във Врана.
Бяхме 14 човека един не ни достигна да хванем груповото намаление от един лев за вход :nod: ;)
Специални благходарности на Пенков за разходката и професионалните обяснения. Накрая нещо се разпиляхме и не можах да му благодаря лично.
Силвето беше нашия фотодокументалист. Гледам че ме е изпреварила и вече е пуснала снимките. Останалите сме поснимвали от тук и там помалко.
Иначе си прекарахме добре времето беше чудесно за разходка и като си със сродни души всичко минава неусетно.

Аз лично съм доста разочарована от парка като такъв. Човек остава с впечатлението, че растенията оцеляват въпреки а не поради грижите, които се полагат за тях. Има доста интересни дървета някои още от създаването на парка на по 100 и повече години, но това е от тогава не видях нищо ново да се прави. А в алпинеума са останали само камъни. Огромно разочарование. Като не ти се занимава оставаш няколко седума и семпервивуам да превземат всичко. Имаше само една единствена туфа силивряк, която си заслужаваше. Много много далеч от времето на цар Борис когато там е имало много редки и интересни видове. :cry: :cry:

Това е бял бор с три стъбла много красив. Заслужава да си е солитиер на тази ливада:
Изображение

Винката е превзела сянката под дърветата:
Изображение

Това е някакво много интересно дърво. Пенков каза че е от семейството на бобовите. Отивам да чета в Гуглето :D
Изображение

А това е едно много кипро и компактно храстче, както виждате с много атрактивни червени цветове. На следвашата снимка съм снимала и табелката:
Изображение

Изображение

Една от най-красивите магнолии които съм виждала. Като вид не беше нещо специално, но цялото дърво беше просто обсипано с цвят.
Тя растеше покрай една затънтена пътека по която ни прекара Пенков,за да видим интересни неща които ги няма по парадната алея.
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

Продължавам :D

ISOPYRUM thalictroides - едно интересно горско което видях:
Изображение

Бамбук някакъв
Изображение

Още едно под дърветата в сянката. Не го знам кое е, но мился че преди време Ангелина_С беше поствала негова снимка от гадината и. Ако е същото ще съм благодарна за името :dovolen:
Изображение

Едно от любимите ми дървета - бяла топола на една добра възраст. Снимката не може да предаде впечатлението. Сега като са без листа се вижда прекрасно цвета на стъблото и структурата на короната.
Изображение

Следващите три снимки са на едно ново за мен доста интересно храсто дръвче подходящо като размери за нашите градини с интерсна кора дребни много нежни клончета и листа и красиви раклонени дънери.

Изображение

Изображение

Изображение

И накрая нещастния силивряк в алпинеума. Много ми е мъчно за него. Не го знам още колко време ще оцелее. Може би единственото което го е спасило досега от седумите е че е на сянка.

Изображение
Lois

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Lois »

еееееххх, така ми се искаше да дойда, ама на
надявах се, че ще пуснете снимки, защото никога няма да ида да видя вътре какво е, не че не минавам покрай Врана всеки уикенд :mrgreen:
благодаря за репортажа и за разказа, точно днес като се прибираме си говорихме с ММ, че всички дървета, които се виждат от Цариградско, са в бръшлян догоре и как са още живи е чудно, и че май нищо ново не е садено от царското време. явно не само по периферията, а и вътре е същото. жалко наистина за градината, ама нали НВ ни я дари, ще си я имаме :twisted:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Tanet »

Като гледам, то форумните градини по-професионално поддържани и с фаца...как едно нещо не можем да запазим и развием като хората.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от rumivarna »

Благодаря на фоторепортерите за виртуалната разходка! Поне на снимки видях парка и фасадата на двореца. Дано скоро някой поеме грижите за прекрасният някога парк! Има потенциал в него, но държавата ни май вече няма такъв, за жалост. :snif:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от libra »

Да кажа моето впечатление за парка-ние ,май,като цяло ,имахме нагласа за нещо "по-така" ,но реалността е следната и тя не е толкова лоша-голяма площ/1000 декара била/ с много големи прекрасни дървета и хубави алеи.Но в момента не бяха разлистени,така че не можахме да им видим красотата.Паркът е поддържан в голямата си част,само Пенков ни показа подивяла "тайна пътека",където фактически бяха тези фантастични, по-вече от сто годишни магнолии.Има езеро,което беше почистено ,но все още е празно.Алпинеумът беше доста скромен,но може би и той в по-късен етап може да покаже нещо,което в момента не се виждаше.Дворецът си е затворен.Като цяло,може да се ходи там на разходка ,да се почива,няма голяма навалица ,кучета,чисто е и е много приятно.Май има някакви заведения,които ние не видяхме. Имаше родители с малки фърфалаци .Фактически,за да се добие представа,е добре да се посети във всеки сезон.Който има малки деца,гадже ,гости от нейде-си,които се чуди как да забавлява ,може напълно да се довери на парка.Добре и човек да се информира предварително за историята ,за да разглежда съзнателно.
Компанията ,както винаги беше от сродни души,някои получихме и армагани от Надин,почерпка от Силвето и да не пропусна -специални благодарности на Пенков!
Вече мечтая за алпинеума в Костинброд.Кога ще се присламчим към този младеж?
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от calico »

Браво момичета :ieeee:
на мен парка ми хареса, благодаря ви за снимките.
1000 дка си е огромно нещо, трудно за поддържане
добре че повечето неща там се самоподдържат, дано дочакат по-грижовни времена :stiskam:

одеве ходих до селския магазин и минавам покрай кметството. Там от 30-40 години има редица от около 50 чимшира, високи метър гъсти хубави зелени без ничии грижи. Днес гледам че новоизбраната кметица ги е изсякла, седят грозни чукани от почвата :svekurva: :svekurva: ще се разправям с тия хора, ейййй, селска простотия
щях да ги изкопая ако знаех и да ги спася някъде

извинете за отклонението, но ме е яд, не само че не поддържат ми и рушат. :svekurva:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от libra »

Спретни й един скандал,не че ще има някаква полза.Поне малко да се пообеснява.Интересно,какво смята да се засади там и колко пари ще се потрошат.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”