Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

Отдавна ми се ще да направя една такава тема за съмишленици, които обичат Българската природа

Идеята е следната от време на време да си организираме ботанически екскурзии из България, където да видим редки и интересни цветя, евентуално ако намерим някой спец да ни обясни нещо и да ни заведе да видим конкретни цветя, да снимаме и да си починем от ежедневието :D

За сега това което мога да предложа евентуално са малки еднодневни екскурзии около София, където съм ходила, без много да се преуморяваме и по лесни маршрути. Например:
-екскурзиа пролет по билото на Витоша от Алеко в посока Железница - моге да се видят някои интересни цветя като тролиуси, геуми, нашата жълта кандилка и разни други.
-Чепън и Драгоманското балто- това е едновременно ботнаическа и орнитологичека екскурзии ( ще ви трябват и бинокли ;) ), Чепън е варовикова планина с много голямо разнообразие на цветя доста български и балкански ендемити ( урумово лале, сръбско звънче и други ). За тази екскурзия евентулано ще уговоря познат дето да ни води, защото на мен местността не ми е позната.
-Еднодневна разходка по пътеката от Ястребец до хижа Мусала - лек удобен маршрут с много интересни алпийски растения и такива за влажни торфови места. Може би със съдействието на Самоковлиики :?:

Много ми се иска и една екскурзия до Червената стена - знаете резервата с най-много редки видове в България, но за там ще ни трябва по сериозна организация с преспиване и водач

Та това са ми идеите. Много се надявам се да имам и други съмишленици. Ако успея да организирам нещо ще пиша тука поне една две седмици предварително за да може и други да участват. Естествено всеки друг който има възможност и идеи е добре дошъл.

Давайте и други
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Миша »

Аз съм "за",нали знаеш :liubov2: особено за Чепън и Червената скала :stiskam: Можем да прескочим напролет като цъфтят съсънките и синчеца при нас в гората,но преди това смятам да ви организирам едно пролетно почистване на гората :angel2: ,там,където беше пожара ,вече изчистиха големите дървета,но оставиха дребните клони,абсолютен погром е :eeeh: ,по принцип съм говорила с кмета,може да ни осигури камион да извозят събраното ,надявам се да има желаещи,запазената гора иначе е приказно красива ,ще си направим после и пикник,и игри можем да спретнем :dovolen: Мога да ви покажа и тракийските могили ,и един долмен си имаме :dovolen: ,мога да ви заведа и до леговището на чакалите :mrgreen:,точно да него не,но ще го усетите :lol: ,аз го усетих и умрях от страх :eeeh:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Анемоне
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1143
Регистриран на: Юни 29, '12, 22:43

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Анемоне »

То е ясно, че и аз съм вътре, но ще ми е малко по-трудно често пътуване до вас...Мога да ви показвам снимки на интересни растения от другите планини-Странджа и Стара.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

Тебе те знам :D :liubov:
Има още две интересни места наблизо които стават за еднодневен преход: Голо бърдо м/у Перник и Радомир също с много интересни растения и Земен и земенския манастир. Но трябва да се разучат маршрути да се планира кога е най-удачно да се ходи и т.н. Аз не съм ходила там, а за такива екскурзии е хубаво да е с някой който знае местата. Ще питам ботанчо дали не се навива той да ни води или някой негов колега ако трябва и ще си платим за удоволствието.
Последно промяна от nadin на Яну 3, '15, 20:24, променено общо 1 път.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

Анемоне написа:То е ясно, че и аз съм вътре, но ще ми е малко по-трудно често пътуване до вас...Мога да ви показвам снимки на интересни растения от другите планини-Странджа и Стара.
Ами ти ще ни организираш едно ходене по южното черноморие и Странджа. Аз имам къде спя в Бургас :D
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

А да и Белидие хан. Това е класическо място дето водят студентите по ботаника на практика. Много орхидеи и разни други много интересни цветя.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от Миша »

nadin написа:Тебе те знам :D :liubov:
Има още две интересни места наблизо които стават за еднодневен преход: Голу бърдо м/у Перник и Радомир също с много интересни растения и Земен и земенския манастир. Но трябва да се разучат маршрути да се планира кога е най-удачно да се ходи и т.н. Аз не съм ходила там, а за такива екскурзии е хубаво да е с някой който знае местата. Ще питам ботанчо дали не се навива той да ни води или някой негов колега ако трябва и ще си платим за удоволствието.
Иха :D а в Земенския манастир може да потърсим знакът на българина - единственият символ, който може да обедини религиите по света според богомилите :dovolen:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от botan »

Ходил съм по Голо Бърдо, Беледие Хан, Чепън и навсякъде из Витоша, ама чак да водя група... не съм толкова на ти с пътеките, обикновено газя дето ми дойде, което не е съвсем подходящо за цяла група. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от nadin »

аз за Чепън знам че има еко пътека която ще е подходяща за нас. За Голо бърдо знам че има пътека за туристи която тръгва от Радомир но аз по тази пътека освен гъби нищо друго не съм виждала значи интересните неща са в страни от нея :D По принцип се предполага че по тези излети ще има малко ходене и в страни от пътеките. По скоро ни трябва някой дето е ходил там и знае интересните места, а предполгам че чак толкова големи групи надали ще се съберем. Да знаеш че ще ти мрънкам като дойде пролет за водач :D
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Ботанически туризъм - дивите цветя в България

Мнение от botan »

На Чепън е велико, особено лятото, аз винаги намирам нови растения, които до сега не съм виждал.
Изображение
Интересни места с интересни неща има и на 500 м от София, т.е. зависи кога се отиде и дали някой ще ги види.
Не мога да съм ви гид, но мога да ви бъда личен определител. :mrgreen:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”