Тук тревата е по-зелена

Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Тук тревата е по-зелена

Мнение от Голем Бел Нико »

Може би ще е интересно, поне на някой хора тук, да научат малко за това как се правят красивите подстригани зелени полянки от трева пред къщите. Обикновено такава полянка пред къщата показва едно - статуса на собственика в обществото - тоест че той е над някакво социално ниво.

Историята на късо подстриганите зелени поляни всъщност е доста интересна. За да се направя на много знаещ почетох малко в уикипедията с цел да не кажа нещо което да може лесно да се опровергае и аз да се окажа изглеждащ глупаво. Това да не изглеждам глупаво ми е първа грижа, така че съм се научил да се изразявам така, че винаги да имам изход ако нещо почне да намирсисва. Местни обичаи, разбирате ме, виждали сте ги достатъчно по разни филми и новини.

Както и да е - оказа се че исторически полянката от зелена трева има интересни корени. Първо на първо - започвайки от първите декоративни полянки вида на такава "ливадка" е била, и още е както казах, символ на социален статус, на положение в обществото. Оказва се че първите полянки с къса трева дори не са имали трева, а са били точно "ливадки" от ниски растения - особено мента и лайкучка. Появяват се някъде към 17-ти век и простолюдието е можело (да ама не) да ги види в градините към различни дворци. Поддръжката се е състояла в махане на бурените, косене със сърп или с остър инструмент. Косачката за трева е била изобретена някъде около 1870 година и това е дало подтик за разпространението на зелени окосени полянки. Но само сред красивите, умни и богати хора. Другите предполагам са сели ряпа. За да я ядат.

Жена ми беше в Гватемала преди няколко месеца. Спомена ми че един ден пред хотела се явил един човек с мачете. И с мачетето окосил идеално правилно пред целия хотел. За 10 минути. Аз реших да пробвам но не знам откъде тук да се сдобия с мачете. Така че оставих това за друг път.

В САЩ популярността на зелената полянка пред къщи води началото си от малко известната фамилия Рокфелер. Някъде около 20-те или 30-те години някой от тези видни хора решил че изобщо, ама изобщо, не са му останали начини да докаже положението си в обществото и заповядал да му сътворят зелена поляна състояща се само от един вид трева. Тоест пълна пустиня, за която се изисква много грижа.

Ако нещо наистина знам за зелените полянки то това е факта че те са еквиваленти на пустинята Сахара. Но може би в Сахара всъщност има повече живот. В зелената къса трева не се въдят никакви животни - малки или големи. Поддрържането на тревата ниска осигурява ужасно ниво на изпарение. Тревата има къси коренчета които за нищо на света няма да се протегнат надолу където отива естествено водата с която поливаме. В САЩ зелените полянки пред къщите ползват около 40% (ако не и повече) от годишния разход на вода. Дори бият селското стопанство.

И така като знак на висшата класа постепенно зелената трева пред къщи почва да става все по-желана и от други, не висши класи. Едно от основните изисквания за продажба на къща тук е тревата отпред да се приведе в тип-топ състояние иначе агента по недвижимите имоти прави кисели физиономии. Райони с лоша трева показват че си в "недобър квартал". Поддръжката на тревата в Тексас се прави от армии нелегални мексиканци които посещават обекта веднъж седмично и за около 15 минути овършават де що могат. Преди да изчезнат както са се появили дори издухват отрязаните парченца трева по дяволите. Тоест нищо не оставят не наред. Имат разделение на труда и не се губи нито секунда. Работата която 3-ма мексиканци свършват за 15 минути на мен ми отнема почти два часа. Тези цифри/нелегални положения/човекопродуктивност и прочее разбира се са мой лични наблюдения. Вярвам че има щат в който дебели бели хора работят с пот на чело вместо нелегални корекоредути.

И така да сложим малко визуални елементи в тази иначе особено интригуваща тема. Преди 3 години купихме къща. Това е от къщите които ги строят доста бързо - 11 такива къщи изникват на улицата за 1 седмица (ако пазара е добър). Може би ще дойде много но нека пак да ги върнем в картинката - тук строежите се въртят само от нелегални мексиканци. Тоест те работят. Белия човек обикновено седи на хладно в някакъв камион и кара бавно наглеждайки работата. Негри няма - те не обичат работата под слънцето. За три години тук не съм видял нито един бял или черен човек да строи къща. Споменавам пак нелегалните мексиканци защото те са геройте на това което следва:

Ето къщата ни преди 3 години. Толкова нова че дори още не и е поникната трева в задния двор:
http://picasaweb.google.com/ddasega/Hou ... 1493734530" onclick="window.open(this.href);return false;

Е, то за поникване обикновено не се говори. Моментално след като свърши строежа идва един голям камион с трева. Носи чимове. Те са просто правоъгълни парчета почва (около 5 см. дебела) с растяща трева висока около 5 см. Всеки чим е с размер около 80 на 60 см. Тежи доста. Тук пак се връщаме към мексиканците. Един билюк от тях без приказки, без да поглежда наляви или надясно (гледат да не съществуват нали а нелегални) се нахвърлят бясно на камиона. След около 1 час който и да е участък с размер около 50 кв. метра е напълно покрит с трева. Част от работата е да се изравни почвата за да нямам аз хълмчета или падинки. Докато инсталацията е още прясна може да се видят линиите където чимовете се срещат. Приличат на квадратчета наредени от дете:
http://picasaweb.google.com/ddasega/Hou ... 0976895938" onclick="window.open(this.href);return false;

Тревата се доставя или свежо зелена като тази:
Изображение

Или жълта като моята. Но с ужасно всекидневно поливане за една седмица жълтото става зелено. В моя случай жълтото стана на мокро жълто след една седмица - тоест бяха ми пробутали скапана трева. Причината да пиша тази тема е всъщност очудването на един виден българин че моментално щом писнах че тревата ми не струва ятото нелегални мексиканци беше изпратено да разбишка новоинсталираната трева и да я замени със свежо зелена. Операцията отне 3 часа. Само за няколко седмици разбрах колко идиотско и безсмислено е това да имам толкова много зелена трева в задния двор. Поливането и води само до едно - ужасно бърз разтеж и потен аз с бръмчаща сенокосачка започва да тича насам-натам за около 2 часа. Чух някъде наскоро че една такава косачка не само че гори повече бензин от средно голям джип, но и при това се изхитря да замърси атмосферата почти два пъти повече с ненапълно изгорели вонящи продукти. Но затова пък тревата ми е къса и зелена.

Набързо сведох тревните забавления до предния двор и по дяволите със задния. Предния двор няма начин да не се поддържа понеже съседската организация която следи къщите да изглеждат добре и да не им падат цените поради неподдръжка яко бие ако не си тип-топ и то с усмивка. За това им поведение им плащам дори. Но на нелегални мексиканци не мога да плащам да ми поддържат тревата. Изобщо има логика, особено ако не се замислиш.

И така, надявам се да има какво да се оспори, добави и т.н. към моята тема. Надявам се да не увисне като някаква статия или нещо такова.

--Николай
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от johnstalker »

Немам думи! :gush: Описал си го точно така както ми го разказа. :tzeluvka: Новата тревица поливаш ли я редовно?
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от Titi »

Аз да доразвия тревната тема с личен опит. Имаме си на село една полянка, която от десетина години насам поддържаме с трева. Голям зор е това да имаш зелен тревен килим. Плевели изникват непрекъснато, борбата с тях е ужасно трудна, почти невъзможна. Поне по два пъти годишно мъжа ми ръси с препарат против плевели, те изсъхват, разръчкваме петната и сеем нова трева. Щом стане много горещо, започва да жълтее на петна. Сега намерих някаква вносна тор, точно за този проблем. Ще я видим налято колко е полезна.
Като цяло извода е, че там където тревата е почти ежедневно на сянка, тя е непрекъснато свежа и със страхотно зелен цвят. Там, дето я пече плевенското слънце по цял ден, се появяват петната и плевелите. Тази есен изкоренихме един огромен участък от тревния килим и го засяхме наново, с нова трева за слънце. Иска си непрекъсната поддръжка, ежедневно поливане в жегите, даже и по два пъти дневно. Нямате ли в близост геран с помпа, спукана ви е работата. Иначе косенето е удоволствие, поне така казва мъжа ми, който коси. Замирисва на прясна трева, много е приятно.
Смятам, че климатичните условия са тези, от които основно зависи свежестта на тревния килим. По морето виждах тревни полянки като слънце и когато питахме притежателите им как ги поддържат, отговарят, че всяка сутрин се покриват с роса от влажния климат. Е, как няма да са свежи и зелени?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от lila »

Тити, опасявам се, че онази чимовата не мирише на нашенска трева. Луда работа - отзад в двора домат не става ли? Като ще поливаш като изоглавен, поне една салатка да спретнеш :hihihi: Големи чайки ми се виждат американците - наскоро позната ми обЯсни как за да вземат кафез с канарче за детето, е било необходимо да искат разрешение от всички живущи в кооперацията.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7268
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 712 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от ljuboznatelna »

Ние много се постарахме за първата полянка. Пръстта беше като трахана, насипахме и пясък, покрихме тревата с торфена смес.... За втората не ни остана търпение, покрихме си с пръст-глинеста, сбита като е суха. Да ама там тревата е по-зеленааааа :hmmmmmm: И осветяването съобразихме - на сянката смеска за сянка.Там расте по-висока и нежна. Тази година сяхме още една полянка и допълвахме едно умишлено оставено парче до старите.Този път без Раундъп и копане до несвяст. Тревната смеска -чешка, някаква си, най-евтина от всички. За три дни поникна и до старите е една наситено зелена, чак ме е яд да я гледам :D Сега чакам да видя дали ще удуши плевелите, защото старата се справя, само с детелинката й е трудно и отчасти с глухарчето.
Тревичката ми расте тъмнозелена край пътеката и между камъните, а също и покрай цветните лехи. Отдавам го на влагата :hmmm:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от orkud »

Срам и позор за мен, оставих едно ъгълче от двора, където вървим доста, сянка е и в момента не е зацветено, освен около мрежата. Цялото село се изниза да ми обяснява, че в двора ми има много трева, демек не съм го изчистила и че преди 2-3 години /когато го обработвах/ е било рай, а сега е буренясало. С други думи, у наше село трева има само в двора на мързеливите :mrgreen:
Миналата седмица майка ми идва на гости и докато се усетя, го беше минала с мотиката, за да не ми се смеят хората :angelche:
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от Blue sky »

те тревите са различни - аз имам една малко полянка, що копане, грижа и т.н и хвърлих, не е истина. парчето е 20 квадрата. Даама на тия 20 квадрата, се оказа че половината е песъклива и се дренира веднага, а другата е глинеста, това го разбрахме чак когато беше вече късно, отгоре, на 30 см, колкота е бела при копаене изглежда еднакво, явно някой е насипвал. И половина трева поникна, другата не. Подсявях сто пъти, не никне и не и не, една и съща смеска. Като се ядосах, купих едно пакетче чист райграс и го хвърлих по дупките. Викам си няма да е проблем, нали се коси и се уравнява. Да ама не, сега там има тъмно, яркозелена, разкошна трева, които расте по-бързо от другата и има по-тъмен цвят, просто се е такава, до нея жълтеникава, слаба - нали все е по-сухо там, колкото и да се полива. Всеки път като погледна и ме хваща яд, ама човек от проби и грешки се учи :evil: . Друг път пък ми е забавно - една такава, раирана седи, като зебра :lol: та мисълта ми е, че от чистия, евтин, истински райграс, по-хубаво няма :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от dal »

рецептата -поливане , често косене , торене с азот и веднага поливане отгоре и пак косене и пак поливане и печене слънце, и те така :D
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от Blue sky »

и пак на зебра :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Тук тревата е по-зелена

Мнение от orkud »

около 300 годин.....
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”