Изкуственото осветление и растенията

Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Изкуственото осветление и растенията

Мнение от jtopalova »

Независимо че отделните видове цветя имат конкретни изисквания по отношение на светлината, които е необходим да е спазват, трябва да се отбележи, че те се приспособя ват към условията на осветление, при които са поставени Всяко разместване може да повлияе отрицателно върху по­нататъшното им развитие и да доведе до опадване на цвет­ните пъпки, пожълтяване и опадване на листата, смущения в растежа и пр.

Наред с това трябва да се знае, че цветята реагират опре­делено и на дължината на деня. Във връзка с това те се де­лят на растения на късия ден (залагат цветни пъпки само прс условията на къс ден), растения на дългия ден и неутралн растения.

Замяна на слънчева светлина с изкуствена
Заменянето на слънчевата светлина с изкуствена е напълно възможно и много отдавна се практикува. Изкуственото ос ветление се използва главно през зимните месеци, когато слънчевата светлина е недостатъчна, както и в по-северните страни, където слънчевата светлина също е недостатъчна. Освен това изкуственото осветление се използва и за удължаване на деня при насоченото отглеждане на някои култури.

Какви осветителни тела се използват за изкуствена светлина?
фотосинтезата е свързана с наличността на слънчева светлина, но може да протича и на електрическо осветление. За допълнително осветление се използват изкуствени източници на светлина, чийто спектър съдържа лъчи с дължина на вълната 300 - 750 нанометра (nm). Като източници на изкуствена светлина се използват осветителни тела с нажежена нишка, луминесцентни, газови, живачни, живачно-йодни други лампи. Източниците на изкуствена светлина трябва да са икономични, спектралният състав на излъчваната светли на да е близък до спектъра на разсеяната слънчева светли на в летен ден, лампите да не повишават температурата в помещенията и да са подредени така, че да осветяват рав номерно растенията. Разстоянието между лампите и расте­нията трябва да бъде такова, че осветеността на повърх ността им да е от 50 до 100 лукса.

За да встъпят по-рано в цъфтеж, оранжерийните карамфили, някои луковични цветя, хризантемите и др. се осветяват до пълнително.

Какво трябва да се знае за светлината при отглеждане н цветя в стайни помещения или в оранжерии?
Светлината е един от най-важните фактори в живота на рас тенията, защото само при наличността на светлина в листа та протичат всички сложни биохимични процеси на фотосин тезата, в резултат на които от въглеродния двуокис на въз духа, от водата и минералните вещества се образуват орга нични вещества.

При отглеждане на цветя в стайни помещения или в оранжерии, парници и др. трябва да се има предвид, че те получа ват във всички случаи по-малко светлина, отколкото расте­нията, отглеждани на открито.

Източник:cvetarstvo.blogspot.com
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от jtopalova »

Изображение

Изображение
Различни видове стелажи, стари библиотеки и т.н.
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от jtopalova »

Re: Сентполии
Мнениеот kicul » Вто Ное 20, 2012 10:29 pm

Здравейте! Искам да се похваля със своята нова придобивка,мечтаех за нея половин година.И най-накрая мъжът ми, със сина ми ,за рождения ми ден ,измайсторили това чудо.
Изображение
Изображение
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от jtopalova »

Re: Сентполии
Мнение от kicul » Пон Ное 26, 2012 5:34 pm

Здравейте,изпращам линк на цялата статия,тя е на руски език. В края на статията хора задават въпроси и мъж обяснява как той направи този стелаж.Използва светодиоди със следващи характеристики: LED SMD 3528,60бр/м,IP33 студен.бел. Тази лента и трансформаторите намерих в Русе във фирма GEKO.
http://www.fialki.ru/node/9655" onclick="window.open(this.href);return false;
Когато мъжът ми беше правил този стелаж за мен ,то за удобство обърнал стелажа.
Изображение
Изображение
Последно промяна от jtopalova на Юли 2, '14, 14:05, променено общо 1 път.
Аватар
jtopalova
Кафе с мляко
Мнения: 217
Регистриран на: Юни 4, '13, 09:11
Местоположение: Пловдив, Раковски, Труд

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от jtopalova »

Re: Сентполии
Мнение от Galq 03 » Чет Фев 14, 2013 9:00 pm

Благодаря много на kicul за споделеното, това е моя стелаж :ieeee: / старата библиотека свърши добра работа ;) /
Изображение
Аватар
giko
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Апр 19, '12, 07:33
Местоположение: Казанлък

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от giko »

Добре, ламаринения стелаж ми е ясен - имам един вече, диодите сигурно си имат някакви ТТ-данни? Аз като се изпъна в магазина какво да търся? Щото трябва да ги купя апокрифно и да му ги сервирам за вечеря, пък той като види жици го досърбяват ръцете :D И кабелите - какво сечение ми трябва?
katia
Баш кафе майстор
Мнения: 2828
Регистриран на: Сеп 23, '13, 11:24
Местоположение: Стара Загора

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от katia »

Това ми изглежда интересно...
Енергоспестяващи CFL (CFL = компактни луминесцентни лампи)


Напредъкът с високопроизводителните компакт-луминесцентни лампи означава, че сега вие можете да получите луминесцентна лампа с желания спектър и с много по-висока производителност. Това значи, че CFL са способни на много, много по-високо производство на лумени и то в идеалния спектър.


Фотонната производителност все още не е толкова силна, колкото на HID лампите (въпреки че използването на рефлектори донякъде компенсира това), но тези лампи излъчват много по-малко топлина и могат да бъдат поставени само на сантиметри от листата, а това е изключително важен фактор при използването на лампи за култивиране.

Ето от къде го измъкнах http://aquariumbg.com/forum/index.php?a ... icles&n=29" onclick="window.open(this.href);return false; Прилича си на реклама на въпросните лампи...ама пък може и наистина да са най подходящи в домашни условия :hmmm:
Аватар
giko
Дълго кафе
Мнения: 121
Регистриран на: Апр 19, '12, 07:33
Местоположение: Казанлък

Re: Изкуственото осветление и растенията

Мнение от giko »

jtopalova написа:Re: Сентполии
Мнение от kicul » Пон Ное 26, 2012 5:34 pm

Здравейте,изпращам линк на цялата статия,тя е на руски език. В края на статията хора задават въпроси и мъж обяснява как той направи този стелаж.Използва светодиоди със следващи характеристики: LED SMD 3528,60бр/м,IP33 студен.бел. Тази лента и трансформаторите намерих в Русе във фирма GEKO.
Аз моля за извинение - задавам тъпи въпроси, щото чета диагонално...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”