Защо градинарстваме ?

Публикувай отговор
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Noel »

В "Колибата",книга,която преди време ме разтърси ,пишеше как Бог е направил Райската градина.
Решил,че му е нужно място,където след много и напрегнати дела по сътворяването на света да почива.
Взел Бог шепа семена и ги разпилял.И градината избухнала ....
Тя не била подредена,а докъдето взора стигал царял цветен хаос.
Никой на никого не пречел.Дърветата извисявали клони към небето,а под сянката им се настанили растенията с нежни листа.Тръните се били настанили до розите,за да е с мярка красотата...
Бурените до изящните лилиуми,драката пазела лалетата....
Така Бог създал мястото към което се стемят душите ни,когато сме долу ,на Земята
Та да знаете,момичета :D колкото по неподредена градината ни,толкова по близо сме до божията промисъл :daaa:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от МГХ »

Аха,близо съм значи :lol:
Впрочем тази вечер за пореден път помолих ММ да вземе "последните" поръчани растения от Еконт. Той ми припомни ,че от една година все последни взема , ама обеща.Тогава смънках нещо като "ами има и едни примули само , а да и едно мушката , май и петунии също , ама все са малки и дребни неща,големите вече минаха " пък той се направи ,че ми вярва.Защото като отидем в събота в градина и започна да го викам да види ту това , ту онова ... просто ми прощава за това ,че цветята и градината са ми в сърцето .
Аватар
ra4eto
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1034
Регистриран на: Мар 1, '11, 14:49
Местоположение: Габра,София

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от ra4eto »

Усмивката,очакването,радостта от раждането на нещо ново и прекрасно,съвършенно!!! :liubov:
лалесъм

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от лалесъм »

Защото не можем да имаме по 100 - 200 деца, а имаме любов и емоция за много повече :angelche:
just

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от just »

лалесъм написа:Защото не можем да имаме по 100 - 200 деца, а имаме любов и емоция за много повече :angelche:
:daaa: :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от milena02 »

Аз вече писах, но забравих да спомена културния шок и екзистенциалния потрес, които преживях, попадайки във форума. До тогава "садях цветя на двора". Две седмици, ден след ден, разглеждах темите в Хоби-Кафе със снимки на градини. И изведнъж ме озари прозрението, че това е "изобразително изкуство". При това изкуство от много висока класа. А аз по принцип съм голям почитател на изкуствата (сигурно съм била някой венециански меценат в предишен живот). И това ми преобърна света. Започнах не да "копам", а да свещенодействам, ако ме разбирате, да съчетавам обеми, да комбинирам цветове, да търся баланс между хоризонтали и вертикали, да отчитам перспективата и ракурса. Съжалявам само, че не мога да върна лентата 6 години назад и да започна отначало, ама с днешните опит и знания.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Noel »

И като едни творци,минаваме през различни етапи ;)
Идеята-за много от нас тя връхлетява внезапно,понякога спохождайки ни на сън.
Създаването-най-сладкия етап,пълен с очакване и трепет.
Етап Насаме с творбата-тогава оглеждаме,поемаме обратно енергия,треперим за крехкото равновесие
И когато се наситим на "платното" идва и последния етап..
Етапа на Фукването :D -решаваме да покажем "шедьовъра" на публиката.
И като истински творци трудно понасяме критика,но ако ни харесат... :ieeee: :ieeee: :ieeee: тогава настъпва истинското задоволство :!:
Само някой да ни каже две добри думи и хвърчим в небесата.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 833 пъти
Получил благодарност: 1677 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

Момичета, чета ви и се усмихвам като щастлив идиот :shappy: ... Различните гледни точки обогатяват моето лично виждане и ме мотивират още повече. А описанието на Ноел за творческия процес е просто чудесно :daaa: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от milena02 »

Noel написа:И като едни творци,минаваме през различни етапи ;) .
И през различни периоди и течения. Противно на логиката, започваме от абстрактния експресионизъм и ръсим произволни семена навред, като един Джаксън Полак (онзи с пръсканиците). После вземем, че се преосмислим и се нахендрим насред Романтизма - хайде арките, клематисите, беседките и Еден около колона. После пък се юрнем към импресионистите и речем пейзажни градини да правим, белким догодим пасторалите на Моне и Сезан. Като удушим всичко с декоративните треви, дорасваме до неокласицизма и благината на формалната градина. Но понеже тя вече не е възможна, заради естетически натрупвания, така да се каже, се връщаме към Ренесанса и утешението, че „Човек е мярка за всички неща”.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 833 пъти
Получил благодарност: 1677 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

milena02 написа: Стигнала съм до извода, че, за да е щастлив човек, трябва да се примири с мисълта, че една градина се прави за 10 години. Това е реалистичният срок. Първите една-две години хем не знаеш какво искаш, хем не познаваш видовете растения, хем нямаш практически умения да работиш с тях. Обаче си изключително горд и доволен, понеже все нещо е поникнало и все нещо цъфти. На третата година започваш да се заглеждаш по чуждите градини със сравнителна цел и да си правиш лоши изводи за своята; започваш да крадеш идеи, но не успяваш да ги реализираш. Ставаш мрачен, зъл и склонен към депресии. На четвъртата - когато вече три пъти си съсипвал разсади, два пъти са ти изгнивали луковиците, трева ти е никнала на туфи, охлюви са ти опасли младите растения, мана ти е поразявала розите, садил си уродливи храсти навред, редил си високи пред ниски растения - и всичкото това многократно - проглеждаш! Проглеждането започва с желание да започнеш отначало. В резултат настъпва масова чистка из двора - изкореняваш и изхвърляш половината растения, премахваш цели видове от полезрението си, определяш си къде, какво и колко бройки. Мериш и чертаеш, отчиташ неща като зрителен ъгъл, перспектива, обеми, опорни конструкции, цветови акценти. От петата година започваш да осъществяваш вече ясния и изчистен план (междувременно си се научил вече да работиш с луковци, коренища и семена!). На шестата се оказва, че гениалният план не е чак толкова "ясен и изчистен", правиш го наново. Плюс още три години слагам, че да пораснат и да се развият добре многогодишните, храстите и катерещите рози. На десетата година (предполагам, защото съм още на шестата) показваш вече дипломна работа ... След десетата година само поддържаш. През повечето време се отдаваш на луксозни преживявания - в светла муселинена рокля и сламена капела четеш книжка в шезлонга... мъж ти се задава по безупречната морава в бял ленен панталон, носи ти коктейлче... Тези картини са ми пред очите всякога, когато съм овъртяна до ушите в кал, а във врата ми се стичат мръсни вадички пот, носът ми се бели и не мязам на човек ...
Noel написа:И като едни творци,минаваме през различни етапи ;) .
И през различни периоди и течения. Противно на логиката, започваме от абстрактния експресионизъм и ръсим произволни семена навред, като един Джаксън Полак (онзи с пръсканиците). После вземем, че се преосмислим и се нахендрим насред Романтизма - хайде арките, клематисите, беседките и Еден около колона. После пък се юрнем към импресионистите и речем пейзажни градини да правим, белким догодим пасторалите на Моне и Сезан. Като удушим всичко с декоративните треви, дорасваме до неокласицизма и благината на формалната градина. Но понеже тя вече не е възможна, заради естетически натрупвания, така да се каже, се връщаме към Ренесанса и утешението, че „Човек е мярка за всички неща”.
Не, постовете на Милена трябва да се събират на едно място, за да не се загуби и буква от тях ! И ако някога издадем учебник за градинарство, те трябва да се поместят в увода. Миленски, дерзай :daaa: !!!
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”