Защо градинарстваме ?

Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Мария Николова »

Като останах само аз стопанка в двора, близо 2 дка, макар на пъпа на града, и оставаха 2-3 години да се пенсионирам, трябваше да измисля какво ще правя с времето си. Реших да направя подарък от 60-годишната Мария за 80-годишната Мария, каквато ще съм след почти четвърт век. И започвах да правя цветната си градина. Така имах време за себе си. Времето на компютрите във всеки дом беше още далеч и се абонирах за цветарски списания и вестници. Събирах изрезки в папки за различни видове цветя. Стара приятелка с техникум за цветарство и озеленяване ми подари своя книга "Практическо ръководство по цветарство", издание от - дръжте се да не паднете - 1965 г. :o и ми подари 2 кила луковици лалета. А първите цветя си набавих не от магазин, защото освен саксийни и букети нищо друго не се продаваше. А още първата есен от... купищата растителни отпадъци пред дворовете. Тръгнах с приготвени фунийки от вестник и химикалка и 3-4 найлонови торбички. Надписвам от какво цвете слагам семена във всяка фунийка загъвам и местя в друга торбичка за пълни фунийки. Намерих изхвърлени ириси, далии и прибирах, коренища цветя - прибирах. През лятото обиколих да видя къде какво ще си харесам и си записвам в кой двор какво от моите цветя няма и какво ще искам от там. Приготвих си есента армагани за дворовете, от които нещо определено ще искам. Предлагам това, това и това и искам "ей онова". И получавам! :mrgreen: Като пътувах по работа в големи градове, винаги обикалях цветарски магазини и мъкнеш луковици, семена, коренища. Първите ми 4 сорта купешки клематиси, цъфнаха до един ... Дороти. :srofl: Разбира се, трите намерих къде да ги подаря и продължих да купувам нови. Сортовете лалета станаха около 30-40. 2-3 години, след като си бях купила компютър, ми се наложи - ща не ща - на точно определена дата да имам интернет. Свърших си работата в този ден и след година реших все пак да видя дали в прехваления интернет :twisted: мога за намеря и други хора с цветни градини. След един форум, който ми се видя много елементарен, после втори, който пак не ми пасна, най-сетне в този форум :slove: :sheart: намерих своя виртуален дом.
Защо градинарствам? По много причини. Защото всяко цвете, в което се вгледам, ме омайва с красотата си! Заради мисията си - да поднеса на 80-годишната Мария подаръка от 60-годишната Мария. Защото обичам хората, а цветята сближават хората. За да разтоварвам психическото напрежение първо от проклетите дела, а сетне когато останах сама, без Ники1... Оживях и донякъде се запазих, благодарение на градинарстването. Защото се кефя да съм зарината в калта, ноктите ми да са нащърбени и само с ръкавици да обувам чорапи. :hihihi: И защото обичам земята. Когато за временно ползване в далечната 1995 г. ми дадоха за пръв път да обработвам 120 дка и засяхме слънчогледа, за мен беше един велики ден! В памет на предишното поколение, създало и опазило този имот, и в името на поколението след мен, бях успяла да възстановя тази земя и събрах куража да я засея! Единствена в града! :daaa: /Без да броим арендаторите - те са друга боза. ;) / Целия ден бях подтичвала след сеялката да гледам от всички ботуши ли падат семена, да не се запушило някъде, да не кара напред с празни сандъци... да подсее двата края на редовете, където обръща... Побърках тракториста! :hihihi: Накрая пъхнах в ръката му бакшиш за добре свършената работа и тракторът със сеялката замина. /Заплащането на услугата е отделно и шефа му ще му плати надницата./
Най-сетне останах насаме със земята. Нямах друг начин да изживея чувствата си, а просто легнах по гръб в прясната бразда и зареях поглед в облаците, озарени от залеза.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от milena02 »

Страхотен разказ, Миме! Развълнува ме дълбоко. Виждам те там, легнала в браздата и вперила поглед в облаците... щастлива и съвсем мъничко тъжна...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Мария Николова »

milena02 написа:Страхотен разказ, Миме! Развълнува ме дълбоко. Виждам те там, легнала в браздата и вперила поглед в облаците... щастлива и съвсем мъничко тъжна...
Не мислех, че някой ще забележи. Благодаря ти, Миленче! :gush:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 708 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Гео, граф »

s_t_m написа: Не мислех, че някой ще забележи...
Мимет, няма как да не се забележи твоята епопея. Всички обясняват ''защо'', а ти разказа ''как'' :nod: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от vasileva »

s_t_m написа: Защо градинарствам? По много причини. Защото всяко цвете, в което се вгледам, ме омайва с красотата си! Заради мисията си - да поднеса на 80-годишната Мария подаръка от 60-годишната Мария. Защото обичам хората, а цветята сближават хората. За да разтоварвам психическото напрежение първо от проклетите дела, а сетне когато останах сама, без Ники1... Оживях и донякъде се запазих, благодарение на градинарстването. Защото се кефя да съм зарината в калта, ноктите ми да са нащърбени и само с ръкавици да обувам чорапи. :hihihi: И защото обичам земята. .......................
Най-сетне останах насаме със земята. Нямах друг начин да изживея чувствата си, а просто легнах по гръб в прясната бразда и зареях поглед в облаците, озарени от залеза.
Еех, че хубав разказ - много вълнуващ :tzeluvka:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
mama_li

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от mama_li »

s_t_m написа:
milena02 написа:Страхотен разказ, Миме! Развълнува ме дълбоко. Виждам те там, легнала в браздата и вперила поглед в облаците... щастлива и съвсем мъничко тъжна...
Не мислех, че някой ще забележи. Благодаря ти, Миленче! :gush:
Как няма да се забележи!
След този разказ, за сега ще замълча.
Силвия
Баш кафе майстор
Мнения: 2208
Регистриран на: Юни 4, '13, 20:27

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от Силвия »

Мария, както винаги, изби рибата :nod: Много въздействащо!
След нейния разказ ми е много трудно да кажа защо градинарствам.. всичко, което ми идва наум в този момент ми се струва недостатъчно, за да бъде споделено :D
Я да ида в някоя музикална тема, че нещо съвсем са замрели :lol:
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от magea1 »

Градината и семейството - това е моя живот. Имах шанса в детството си да прекарвам летата на село. Обичах го такова каквото е със селските цветя, които бяха по-скоро придатък към грижите за зеленчуците и животните. Преди да се осъзная, животът ми бе изпълнен с мисли и усилия за кариера. Затворена в Софийски блоков кафез, обаче, все повече разбирах , че душата ми иска "природа' и още нещо. И така преди около 15 г. разкопах първата си градинка пред блока. Каква радост! За жалост, скоро разбрах че тия пориви са "необичайни" и на много хора не само не им пука и не виждат красотата, но и безхаберно си изхвърлят от горните етажи боклуците, късат и тъпчат насадените с толкова любов цветя. Това не беше моя свят, чувствах се затворник. Така постепенно се зароди и оформи "голямата мечта" в живота ми - да се махнем от града и да създадам своя рай - градина и дом. Нашето пространство, нашата земя на която да създавам красота и покой, далеч от изкривените идеали и фалш. Благодарна съм, че имахме шанса да го направим. За мен къщата е необходимост, днес я има, след години може и да я няма. Парчето земя, градината е полъх живот. Идеята за нея се беше родила още преди проекта на къщата...розариумът, езерото заживяха своя виртуален живот 5 години преди реализацията им. Колко нощи съм прекарала над сладките мечти и проекти за тая красота... И сега, заровена в калта като много от вас давам от себе си и се зареждам от земята. Кой ти гледа маникюра..:) Кой му пука за болежките в в кръста, надраните от розите ръце, обруленото от вятъра и слънцето лице, когато в слънчевото утро с любимата чаша кафе казвам добро утро на устремилата се за живот семка и розовата пъпка, обсипана с капчици диаманти. Времето е спряло и има щастие в този миг. А какво блаженство е "да се извъргаляш като магаре" на току що окосената ухаеща поляна...
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от milena02 »

За Толстой искам да кажа. Не съм сбъркала темата. Защо е градинарствал граф Лев Николаевич Толстой? Имал си е крепостни селяни за тая работа; имал си е книги да си пише; имал си е многочленно семейство. И е градинарствал. Отговорът ми дойде, докато за енти път дочитах "Война и мир" снощи. Градинарствал е, за да поддържа свежа чувствителността си към многообразието на живия свят и за да не бъде смазан от монументалната форма на мисълта си. Аз съм абсолютно сигурна, че първо е започнал да градинарства, ей така - инстинктивно, и чак след това на орането и косенето им е вързал идейна панделка. В края на живота му, като го е дръпнала жена му от нивата, човекът се е побъркал.
dusinka_sv
Виенско кафе
Мнения: 435
Регистриран на: Юли 29, '12, 11:04
Местоположение: гр.Свищов

Re: Защо градинарстваме ?

Мнение от dusinka_sv »

Ох ,много хубава тема,как до сега не съм я прочела.
Във всеки разказ откривах и частичка от себе си,затова го харесвам този форум и ви чувствам толкова близки.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”