Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

belberov написа:Да така е, инж. Стоян Стоянов я откри на една студентска експедиция (ЛТУ, 1998 г.) в Природен парк Русенски Лом.
Ам че чудесно. Благодаря за корекцията, макар че за нас точното местообитание не ни е толкова важно. Нали няма да ходим да я берем. Даже е по-добре да не се знае.
От кога чакам някой професионален ботаник да напише нещо интересно тука, но няма и няма. Например как точно е била открита, защо точно сега, как се развива популацията, изложена ли е на риск, само в България ли я има, има ли подобни видове в чужбина и има ли опасност за нашата популация ако си донесем в градините нещо от чужбина, какви опити се правят за съхранението и размножаването. Ето такива неща са ни интересни.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Албена »

Божури,ириси и горицвет/ adonis vernalis/ край Калиакра.Снимките са от ФБ,но аз си спомням тези цветове прекрасно.Носят аромата на детските ми години - на море и вятър. :liubov2:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от renimoss »

Албена, благодаря за споделената красота! Такава, даже още по-изумително цветна, беше гледката и от другата страна на шосето, където сега са ветрогенераторите. Видях пейзажа в годината, преди да ги построят и на следващата по време на строежа. Плаках от мъка по унищожената красота. Имаше само гола скала, бяха остъргали и малкото почва, която имаше, а от растенията нямаше и помен. Оттогава не съм ходила натам и ми е интересно, дали има някакво възстановяване на божурено-ирисовата степ около ветрогенераторите.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Албена »

Снимките са правени преди няколко дена! Природата си има своята възстановителна сила и е надделяла над човешкото безумие.Ужасни са тези ветрогенератори. :hmmmmmm:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

Те ветрогенераторите са от другата страна на пътя. Ти там снимала ли си дали растенията са се възстановили? На теснолистните божури от семка до цвят им трябват около 5 години.
Когато ги строиха потрошиха много неща -местообитания на големия свирец и ливадния дърдавец и още куп редки цветя и птици, ама нали имаме инвестиции кой ти гледа природата.
Добре че спряха поне копането и застрояването и на тази част от към морето. Искаха там голф игрище да правят.
На мен вече по нашето черноморие не ми се ходи въобще, защото само се ядосвам като гледам простотиите дето са натворили и природата, която съсипаха.
Сега ще чакам и Банско, Разлог и Добринище да ги обединят и да направят планинския вариант на Слънчев бряг, горе да изсекат всичко, защото пистите и лифтовете не могат да поемат легловата база долу и после да се тупат по гърдите колко работни места за камериеркии, чистачки и сервитьори са осигурили големите ни инвеститори.
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от Албена »

Nadin ,не съм снимала .Тези снимки не са мои .Аз съм от Каварна ,но отдавна не живея там и не съм ходила дълго време. Авторът на снимките казава ,че навсякъде са нацъфтели божури и кренове .Предположих ,че е така и около ветрогенераторите.
Огромна мъка ми е ,че природата масово се унищожава по моя роден край. Дори и в защитени зони като Яйлата ,Тауклиман ,Болата и на самата Калиакра. :snif:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от renimoss »

Надееее, не вливай ми в сърце отрова! :snif:
Може би трябва да отворим отделна тема за човешката лакомия, глупост и простотия :evil: :evil: :evil:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от zeleno »

nadin написа:
belberov написа:Да така е, инж. Стоян Стоянов я откри на една студентска експедиция (ЛТУ, 1998 г.) в Природен парк Русенски Лом.
Ам че чудесно. Благодаря за корекцията, макар че за нас точното местообитание не ни е толкова важно. Нали няма да ходим да я берем. Даже е по-добре да не се знае.
От кога чакам някой професионален ботаник да напише нещо интересно тука, но няма и няма. Например как точно е била открита, защо точно сега, как се развива популацията, изложена ли е на риск, само в България ли я има, има ли подобни видове в чужбина и има ли опасност за нашата популация ако си донесем в градините нещо от чужбина, какви опити се правят за съхранението и размножаването. Ето такива неща са ни интересни.
:lol:
тук по-вълнуващо е , че belberov специално се е регистрирал , за да потвърди , че инж. Стоян Стоянов я е открил
и с това се изчерпва участието им в този форум
а сигурно имат какво да разкажат ...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от nadin »

Ето един определител който са издали с интересни и редки Български растения които се срещат в горски съобщества и са застрашени.

http://d2ouvy59p0dg6k.cloudfront.net/do ... lowres.pdf
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Уникалните Български Цветя - Истории и картинки

Мнение от libra »

Ейй,и дивата круша защитена!
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”