Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
лалесъм

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от лалесъм »

Общия поглед и карти могат да бъдат само ориентировъчни :nod: И всеки сам създава своя микроклимат ..... ;)
Ако говорим за градината - подобряваш дренираността на почвата, изграждаш постройки, стенички или пък засаждат дървета на определени места, дори поставянето на камъни определя локалните условия за дадено растение.
Затова към 6-тата зона на Бел може да се добави едно плюсче и някои рози й мръзнат, а по-топлолюбиви растение - не. Или пък към 7-мата зона на Ким да се добави едно минусче специално за топлолюбивото растение, което обаче е в саксия.
Удивителна е не само природата, а и какво можем да направим с нея :daaa:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Noel »

mija написа:От тази карта излиза, че София е 7а като Благоевград :hmmm:
София и Перник са зоните с най-ниска слънчева радиация.
Това е световен феномен и все още няма обяснение защо е така.
На същата ширина в Молдова се отглежда световно известен сорт грозде.
Затова растения,изискващи продължително слънчево огряване в нашите райони не са в оптимум като хризантемите примерно.
И както казва Лаленце много са факторите,които влияят-при мен има едно непрекъснато течение ,което и в най-горещ ден се усеща.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Бобсъна »

Noel написа:
mija написа: На същата ширина в Молдова се отглежда световно известен сорт грозде.
Странна представа за географията имате... :dovolen:
Изображение
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

:srofl: :srofl: :srofl: ама, хич не се задълбочавай, Бобсън :lol:
Тя Ноел или е вършила три неща едновременно или си е писала с пет човека.... то, това е обичайно при нея, та вероятно е пропуснала малко думи между ширината, Молдова и сорта грозде :lol: а, дали е Москва, Мусала все тая.

Ноелка, ти нали знаеш, че номинациите за 2016 за приключенията и пътуванията на барон Мюнхаузен вече вървят :sbandit: :hihihi: ама, доразкажи за световно известния сорт грозде, де :angel2: :tzeluvka:
bell

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от bell »

troll написа:Ами при мен нищо от големите рози не оцеля и мога смело да кажа, че не е въпрос на укрития и защити.
Когато земята е дълго замръзнала розите нямат шанс според мен.
Само шипките виреят.
Ся аз съм се замислил да продължа укритията, протекшъна и под земята, ма то в тоз случай по добре розариум да си направиш т.е. оранжерия.
Последно гледах два Айсберга, макар че според мен туй не е роза, а бяла шипка. Дават ги с укритие в зонана 3, а ез укритие в зона 4. Аз съм 5.
Ми миналата година въпреки протекшъна ме изоставиха и мен ми писна и на тяхно място турих чемшир и нямам грижи.
:mrgreen:
Трол, 5 зона си е направо лято сравнено с рускините 3-4 зона така, че не се оплаквай! А, този Айсберг едва ли е най-надеждната роза за студ. Аз се сдобих с ей този http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.2560.0" onclick="window.open(this.href);return false; това е за 2b зона, а и е родителска форма на какви ли не рози. Уилям Бъфин е от хвалените харди катерачи пък и канадски :hmmm: остава точно ти да не го намериш /ако ти харесва/, но има още доста студоустойчиви :daaa: Там при вас не продават ли основно от този тип, които да са подходящи за вашия климат?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Noel »

Бобсъна написа:
Noel написа:
mija написа: На същата ширина в Молдова се отглежда световно известен сорт грозде.
Странна представа за географията имате... :dovolen:
:lol: :lol:
Които чете през ред,така е :ufff:
И с гугъл преводач.... :oops:
Всъщност пише,че в София и Перник не може да се отглежда успешно грозде,а в Молдова-едни от най-добрите сортове за вино.
Друго си е мъж да се включи :mrgreen:

Белисима,наистина правех три неща едновременно и на съобщения отговарях :lol:
Сама се смея от петнайсет минути :angelche:
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Знам го Уилям Бъфин и цялата серия Изследовател я знам , ма там има някои неща....
ти, ся , не вярвай на всичко дето пишат.
Кебекарските рози са най-хубавите в света и растнат и в Гренландия и на Антарктида.
Само, дето тук не съм видял розови масиви.
Единствените цветя дето се фалим и има фестивал са лалетата в Отава. Там има мнооого. Подарък са от Холандия, дето сме я освободили от лошите хора в края на втората световна война.
Пратили са 300 000 луковици и верно и досега има.Много и различни.Полета.
Обаче полета с кебекарски рози не се забелязват.
Аз отдавна престанах да си купувам красиво описани растения от скъпарски разсадници.
Там има специялисти, които с цената на всичко ги държат в отличен търговски вид.
И като ги докарам у нас и клекат.
Купувам си растения от хоремазите, суперите, моловете една, две седмици след като ги докарат.
За една две седмици калпавите продавачки са уморили всичко кекаво и са останали растения, дето аз като ги взема са безкрайно щастливи да живеят и се развиват в условията, които им предлагам.
За своя престой тук, вече 15 годин не съм видял една роза катерач.
Една.
Ся има отделни изключения.
Например Navy Lady, което имам отпред, но и то не устиска на люта зима въпреки всички предпазни мерки.
Щото тогава става много студено отдолу, а ти я пазиш само отгоре.
Аз по едно време мислех да копам 30-40-50 см надолу отстрани и там да слагам изолация, ма ме досрамя от съседите.
:mrgreen:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от libra »

Може да се пробва с избиране на по-благоприятно място на розата-да е на завет,мястото да не задържа много вода,основата да се зарива с почва /най-добре тор,защото топли/ и вече клоните да се увиват с подходящ материал.За да може да стане увиване розите трябва да са с меки ,тънки,гъвкави клони ,без бодли.Всъщност ,рускините "свалят" розите на земята ,хоризонтират ги и ги затрупват.Тити разказваше,че в плевенския край хората всяка есен свалят асмите на земята и им правят защита.Това си е все пак хамалогия и човек може да избере да отглежда растения,които нямат чак такива нужди.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Бобсъна »

Ми в София има смокини в централните квартали...значи и грозде може да се отглежда...
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от libra »

Ние имаме асма в двора със страхотно едро тъмно грозде,а в съседния двор голяма смокиня от най-разпространения тъмен сорт.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”