Студоустойчивост на растенията

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от libra »

Това с мръзненето е малко странна работа и аз до сега не съм схванала защо и кои мръзнат.Преди години имаше някакви големи студове и в Банкя ми измръзнаха 60 годишни асми със стъбла дебели като ръката ми,също и храст форзиция .Същевременно на една храстовидна магнолийка към метър висока нищо й нямаше.Беше на открито ,по никакъв начин защитена ,с едни тънки клонки.
troll

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от troll »

Всичко е от корените, които са много по-чувствителни на температурни изменения от клонака.
Доста често големите саксии служат за температурен протекшън на корените.
Лошото е, че те, корените се защитават много по-трудно от клонака.
:mrgreen:
GIOIA(Джоя)

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от GIOIA(Джоя) »

РОУЗ написа:Според възрастните ми съседи /селото е в Люлин планина/ Витоша като по-голяма планина привлича облаците и при нас вали по-рядко, отколкото в София. Селото е в Софийско, по пътя за Перник.
Според моите емпирични данни ;) - при нас духат такива зловещи ветрове, че облак дълго не се задържа. Но пък какви гръмотевични бури има... :hmmmmmm:
И мъгли почти няма, когато в София не можеш да видиш на 5 метра, на десетина км. от там нощем гледаме звездите.
Мисълта ми е, че районът София-Перник е с разнообразен микроклимат и единственото, което мога да обобщя е, че зимата е кучи студ, не всяка зима, но се случва.
Едната ми съседка късна есен прилежно увива с вестници стъблата на асмите и ги загриба. Преди години били измръзнали.
За десетина години ми е измръзвала кайсия, половината розмарин, и то с укритие, една млада пауловния, но беше на голямо течение, сега имам втора от три години, държи се засега,и не помня какво още, но не съм имала някакви масови щети, но пък и сух студ не помня да е имало, ако е било под - 20, снегът е бил 50-100 см, без снежна покривка и такива температри вероятно повече растения няма да оцелеят. :hmmm:
Че, ние с Тобо сме през 2 преки и миналата година тя имаше поражения по розите,а при мен 1-2 клона, черни орязах.
И двете места са южни,тя е с 40-50 м по на високо и веят ветрове от полето.Аз съм в ниско и закътано и нямах измръзнали рози.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от МГХ »

Изчетох темата и съвсем се обърках.
При мен на Балкана /предбалкана / трябва да е 6б вероятно ,което е твърде различно от това ,което си мислех.До сега считах ,че съм в 5 зона. Но южния клон , закътаността от отсрещния склон , селските каменни дувари и изключителния усет на хората къде да строят, явно са причината за това. Зимата не пада по минус 20 , а и те са рядкост. Нощите обаче и през лятото са си хладни.
Това не пречи една албиция да крета вече 15 години полужива , а смокинята , която все пак е жива с лека защита , да ражда едва през септември. Лагерстремията също е жива ,ама още не съм видяла цвят. Розмарин обаче не става.На втората зима загива .Същото е и с хебето. Първата слана пада между 16-31.10., а лятото става 39 градуса през деня и 10-15 през нощта. Надморската височина е около 500 метра.
Та сега не знам дали правилно считам ,че съм 6 б. Може би .
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Бобсъна »

6б/7а сте...
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от МГХ »

Бобсъна написа:6б/7а сте...
Благодаря ! Е,чак 7 а не знам ,но ...може би. :daaa:
Deleted User 5091

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Deleted User 5091 »

Според мен зоната си я определете според растенията, които ви мръзнат.
Ако атлаския ви кедър /Cedrus atlantica/ или Taxus baccata НЕ мръзнат значи зоната ви е 7, ако мръзнат сте в 6-зона.
Ако едно от изброените растения мръзне, значи не сте дори в зона 6, а в 5:
Acer palmatum
Buxus sempervirens
Euonymus follunei
Hedera helix
Ilex opaca
Ligustrum ovalifolium

Надморската височина играе роля, но и склона-северен, южен, ветрове, дъждове, влажен-сух въздух и най-ниска зимна температура. Нас всъщност ни интересува зоната заради толерантността на растенията, които искаме.
Аз за себе си съм си определила зоната с една стъпка "по-строго". Имам дърво маслина, руселия, които много си ги харесвам и са в саксии, но ще си ги прибирам. Ще се стремя да не се уливам с тези за прибиране, за да няма голямо мъкнене есен.
Бобсъна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1617
Регистриран на: Апр 14, '10, 09:22
Местоположение: Пазарджик
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 103 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от Бобсъна »

Тя смокинята и ражда вие за кедъра питате... :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Изображение
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10086
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 347 пъти
Получил благодарност: 918 пъти

Re: Студоустойчивост на растенията

Мнение от МГХ »

Hedera helix му е роден дом там.Не мога да се отърва от него.Останалите изброени се чувстват прекрасно без зимна защита.А смокинята първите години не я завивах и се рестартираше всяка година.После реших да я правя на дърво като я завивам лекичко с едно тъничко като едновремешните покривки от юталин.От тогава ражда.Все пак е на закътано.Розите не ми мръзнат без защита .Така че явно е 6б.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”