Мицел в купена почва.

Аватар
dimitar
Виенско кафе
Мнения: 338
Регистриран на: Дек 13, '09, 10:24
Местоположение: Гр. Пловдив

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от dimitar »

Ели написа:Благодаря ба господин dimitar за уроците по български език, въпреки, че беше леко неуместно.Започнах да пиша в този форум защото обичам цветята,но явно все се намира някой,който да ти убие желанието.
Аххх ти, непослушно момиче :mrgreen: Няма да поправям и това изречение в началото. :hihihi:

Ели, никой не ти убива желанието, длъжен съм да подчертая!Напротив - радваме се, че си сред нас и можем да ти помогнем. Но, имай предвид, че все пак това е форум. Тук сме се събрали да общуваме, да се забавляваме и да си помагаме, кой с каквото може. Без обиди и грубо отношение. Не взимай толкова " насериозно" всичко писано във форумите, моля! Или с други думи - повече се усмихвай :daaa:

Моят съвет е просто да не обръщаш внимание на гъбите никнещи от почвата. Ако те дразнят или имаш опасения за деца, семейство и себе си - просто използвай друга почва.
При мен никнеха и днес забелязах, че все още никнат малки бели гъбки от торфа в някои саксии. В други доста ситни черни гъбки, но с времето и понижението на температурите сами изчезват. Моите растения изсикват висока влажност на въздуха и постоянно влажна до мокра почва. Това е една от причините за появата им. Затова те попитах какви растения отглеждаш? Ако позволяват да засушиш поне горния слой на почвата е твърде вероятно гъбите да изчезнат.

Димитър :tzvetentze:
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от lila »

Митко, заради теб ще го напиша - мицела е симбиотичен не само с корените на орхидеите, а и с тези на останалите растения. Дори го добавят в торове и почвени "подобрители". Той спомага за по-доброто усвояване на азота - а от там - знаеш как е.
Аватар
Suny
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 12, '12, 12:26

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от Suny »

Здравейте.
Пак гъби!!!!!!! :lol:
Смених старата почва,почистих корените колкото можах, но не съм ги мила.Имаше остатъци от старата почва и ето-пак! :lol:
Това е малък бенджамин.Пораснали са за 1 денонощие, защото вчера сутринта ги нямаше.
Грозна работа!
http://erjbet.snimka.bg/other/g-bi.701360" onclick="window.open(this.href);return false;
Ако се събудиш по различно време на различно място, дали би се събудил като различен човек?
НаталиГ
Кафевар/ка/
Мнения: 854
Регистриран на: Юни 23, '12, 17:51

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от НаталиГ »

Защо не върнеш почвата в магазина! От там да направят рекламация на производителя.
Аватар
Suny
Kафенце
Мнения: 7
Регистриран на: Сеп 12, '12, 12:26

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от Suny »

Няма как да върна почвата,защото отдавна я изхвърлих,подмених я с нова,но пак продължават да растат.Почвата е от местен магазин за цветя и почти ми вдигнаха скандал,когато им казах.Определено няма смисъл.
Няма отърване,ще ставам гъбарка май! Поне ме успокоиха, че не вредят на цветята.
Ако се събудиш по различно време на различно място, дали би се събудил като различен човек?
denitsavm

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от denitsavm »

Мисля си, че ако полееш почвата с два три вида различни фунгициди - Топрин, Превикур и/или други, гъбите ще поизчезнат, а може и напълно :stiskam: Все пак кажи и какви са растенията, да не вземеш пък да ги умориш, въпреки че фунгицидите не би трябвало на нищо да навредят :hmmm:
Аватар
marta
Кафе с мляко
Мнения: 277
Регистриран на: Апр 26, '11, 20:48
Местоположение: София

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от marta »

от 1 гъба може да изпадат много семенца, може и вятър да ги духне нанякъде...
когато се появи при мен, започвам всеки ден да наблюдавам мястото.
С пинцета (пинсета по нашенски :hihihi: )
ги отскубвам възможно най ниско към корена, но ако още не са
отворили хубаво чадърчето е най добре, защото няма опасност да изпадат семенца.
Така докато спре да поникват. Това може да се случи ако вятъра довее семенца
от съседен балкон или градина. За това не е нужно да се хвърля почвата, да се
стресира растението с прехвърляне в друга почва. Може да не е от нея.
По принцип в купените от малките цветарски магазини винаги съм намирала червеи.
Изображение
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от bettym »

Здравейте,

Да поосвежа темата с моя проблем:

В саксиите на почти всички мои съвсем обикновени цветя в апартамента /т.е. и тук патенцата са неприложими :lol: /трайно се настани плесен. Купувах нова пръст, сменях, пресаждах, но явно плесента "прескача" от съседните саксии и...положението е същото. Като поливам, се разнася една плесенна миризма такава...уф :evil: Тук искам да отбележа, че не съм по честото поливане, та няма как това да се е получило от прекомерна влага...

Дали единственото решение е да изхвърля всичко и да започна наново или бихте ми препоръчали нещо за пръскане или някакъв друг вид третиране?
denitsavm

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от denitsavm »

Поливай почвата с превикур и топсин смесени. Чакаш хубаво да изсъхва и разрохкваш. Това се получава от недостатъчно проветрение, при мен същ става, особено на прозореца над мивката... сменям местата, но при мен са само сентполии
Аватар
bettym
Виенско кафе
Мнения: 442
Регистриран на: Яну 17, '13, 11:24
Местоположение: Плевен

Re: Мицел в купена почва.

Мнение от bettym »

denitsavm,
Благодаря за отговора! :tzvetentze:
Може да звучи тъпо, но аз да си попитам: изчаквам да изсъхне и разрохквам почвата преди или след поливането с тези препарати?
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”