Какво е това цвете/растение?

Публикувай отговор
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

Lilly, по-често намирам да го пишат от 5та до 9та зони, но щом в един сайт е даден и за 4та и то със снимки на очевидци, то се взима предвид минимума - т.е. издържа до -31.7 градуса С. Естественото разпространение на вида е японското крайбрежие, избягало от култура в Америка се среща натурализирано в щатите тук там. Като му гледам хабитуса, ще си зимува на малки розетки на върха на вдървенели стъбла и може и да не се занулява, но може би Ботан е попаднал на друга информация или има опит. Растението има типичната вегетация на крайморско - късно зацъфтява, чак октомври-ноември, значи издържа яки жеги и засушаване също.
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от juliboss »

sofy написа:... реших да попитам за тези " нашенчета". Снимани са през октомври, в Родопите и са не по-малко красиви.
Софи, първото е върбовка някаква, с тези тънки листа май е Epilobium dodonaei, а второто е ленивче Lysimachia - или обикновено или точковато (по-вероятно обикновено - L. vulgaris).
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от sofy »

Благодаря Jiliboss, и аз чисто интуитивно ги определих като епилобиум ( до тогава бях виждала само високопланинския ) и лизимахия, но както ми приличаха, така нещо ме смущаваше. Сега ще попрочета по-подробно. Благодаря още веднъж :tzvetentze:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5009
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 207 пъти
Получил благодарност: 1116 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Lilly »

juliboss написа:Lilly, по-често намирам да го пишат от 5та до 9та зони, но щом в един сайт е даден и за 4та и то със снимки на очевидци, то се взима предвид минимума - т.е. издържа до -31.7 градуса С. Естественото разпространение на вида е японското крайбрежие, избягало от култура в Америка се среща натурализирано в щатите тук там. Като му гледам хабитуса, ще си зимува на малки розетки на върха на вдървенели стъбла и може и да не се занулява, но може би Ботан е попаднал на друга информация или има опит. Растението има типичната вегетация на крайморско - късно зацъфтява, чак октомври-ноември, значи издържа яки жеги и засушаване също.
Благодаря ти, толкова ми хареса вчера тая маргаритка, че щях щях да припадна от кеф, че мога да си я взема на семенца. Сега виждам , че я има и при белгийците, ама там съм я пропуснала.
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

Някаква традесканция може би?
С много дребни листенца е, сравнете с ръката ми. Взех си я от Лидл и да знам как да се грижа за нея.

Изображение

Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от botan »

Кализия /Callisia repens/ е, но се гледа като традесканциите и е също толкова невзискателна.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15816
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 705 пъти
Получил благодарност: 1478 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Гео, граф »

Какво ще да е това? Не съм го виждала на живо, пратиха ми снимката, пък аз не знам... :hmmm:

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от botan »

Пеперомия е, но не мога да кажа точно коя. Пиперовите са голяма каша.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от къщичка »

botan написа:Кализия /Callisia repens/ е, но се гледа като традесканциите и е също толкова невзискателна.
:tzvetentze:
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от mugofrodo8 »

Едно неизвестно за мен седум или нещо друго което бучнах в един камък уж топлолюбиво и сега след топенето се оказа че е преживяло студовете успешно, а дали не е и студоустойчив вид моля за разпознаване на вида. Цъфти в жълто напролет. Изображение струва ми се че имам същото но прибрано в саксия ако трябва и него ще кача за разпознаване благодаря!
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”