Какво е това цвете/растение?

Публикувай отговор
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5268
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Daniela Pargu »

Права си - гулията като цяло е грубовато растение!Но дало ли е височината - няма как да е арника! :dovolen:
Deleted User 2919

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Deleted User 2919 »

Daniela Pargu написа:Права си - гулията като цяло е грубовато растение!Но дало ли е височината - няма как да е арника! :dovolen:
Не знам..има още едно за проверка:на вкус.. :dovolen: и аромат..Арника е приятно ароматна.. А гулия има изразен аромат, напомнящ рапсово масло.

//Гулията - съкровище в земята
Полезни свойства

Консумацията на земна ябълка регулира кръвното налягане и действа благоприятно на храносмилателната система. Топнамбурът е много подходящо средство за повишаване на имунната система при инфекции и отслабен организъм. Тъй като инулинът в земната ябълка способства усвояването на калция и магнезия, с които бива приет, растението се препоръчва и като превантивна мярка срещу остеопороза.//


Забравих да кажа, че арника се употребява предпазливо понеже даже ниски дози са отровни, тоест разтвор да е слаб и не се употребява дълго. Даже не се препоръчва да се мажат кремове за външно, ако има наранявания по кожата.
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от мимка »

Аз цяло лято го плевя този "слънчоглед", че се разпространява много и бързо. В момента е висок над 1,30 метра, няма да се учудя като си идем и да ме е настигнал. Като гледам пролетните снимки - излиза по-късно, покрай нарцисите и лалетата не се вижда още. Имам чувството, че прави дълги, но гладки корени, от които излизат нови растения. Ще снимам като си идем, че ми стана много интересно. А иначе дори да си е декоративно растение много си ми харесва, но ще се опитам да го преместя, че е високо и с това разпространение, просто не е за мястото, на което е при мен.

Алина, няма проблем да ти изпратя, но няма гаранция, че е арника :tzvetentze:

Ще го разпознаете накрая, няма да се скрие кое е това цвете :tzvetentze:

Значи клони към гулия, или другия вид "слънчоглед", който Лили посочи. Ще наблюдавам корените с напредването на есента :daaa:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
Deleted User 2919

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Deleted User 2919 »

мимка написа:Аз цяло лято го плевя този "слънчоглед", че се разпространява много и бързо. В момента е висок над 1,30 метра, няма да се учудя като си идем и да ме е настигнал. Като гледам пролетните снимки - излиза по-късно, покрай нарцисите и лалетата не се вижда още. Имам чувството, че прави дълги, но гладки корени, от които излизат нови растения. Ще снимам като си идем, че ми стана много интересно. А иначе дори да си е декоративно растение много си ми харесва, но ще се опитам да го преместя, че е високо и с това разпространение, просто не е за мястото, на което е при мен.

Алина, няма проблем да ти изпратя, но няма гаранция, че е арника :tzvetentze:

Ще го разпознаете накрая, няма да се скрие кое е това цвете :tzvetentze:

Значи клони към гулия, или другия вид "слънчоглед", който Лили посочи. Ще наблюдавам корените с напредването на есента :daaa:
:dovolen: Няма нищо..Аз купувам крем с арника от аптека, засега ми върши добре работата..Даже ако гулия, то е лечебно.Но с арника внимавай много.. За красота и аромат тя е хубава, но е инвазивнаи отровна .. Гулия вади се леко, като се покаже от земята, така се изкоренява. И прави от тежка почва- ронлива, като пясък..
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от мимка »

Алина, аз също ползвам крем с арника от години и съм много доволна. А гулия обичаме всички.
Допълнителен бонус ми е разрохкването на почвата, че при нас е глинеста и тежка :daaa:
Пращай адрес на лични, в събота пътуваме натам :tzvetentze:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1327 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Lilly »

Дами, гулия със сигурност не е. Погледнете снимките в нета - гулията е с по-тънки клонки , с доста повече разклонения с цветчета , с по-меки и нежни листа
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от мимка »

Лили, ще направя още снимки като си ида и ще следя корените :daaa:

А това на снимката може ли да е бял равнец? Излиза пролетта, прави високи около 40 см стебла и цъфти на бели "панички", лятото съхне и аз го режа до долу, сега пак има такива нежни стъбълца. Зимата изчезва до долу и напролет пак излиза. Бяха 4-5 стъбла като го забелязах преди 5 години, сега си е прилична туфичка 20-40 см.
Изображение
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1327 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Lilly »

да, ахилея е
Аз имам един фантастичен сорт - achillea noblessa
чекни го в нета - страшно го обичам това цвете , много нежно, ефирно, с безкрайно дълъг и обилен цъфтеж :slove: :slove: :slove:
Аватар
мимка
Дълго кафе
Мнения: 135
Регистриран на: Ное 1, '16, 14:40

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от мимка »

Лили, прекрасна пуканка е achillea noblessa :tzvetoman:
"...magicians have calculated that million-to-one chances crop up nine times out of ten"
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5053
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 258 пъти
Получил благодарност: 1327 пъти

Re: Какво е това цвете/растение?

Мнение от Lilly »

да, а какъв дълъг цъфтеж има - невероятно цвете
имам и един още по-голям отличник - Matthiola incana .
Качвала съм снимки на цъфнала матиола в края на април - до днешна дата това растение не е оставало без цвят. Не са толкова красиви като пролетта, но пък не е спряло да цъфти.
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”