Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детството

naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детството

Мнение от naa »

Благодаря на Lila за идеята.

Покрай многото нови видове забравихме тези, с които сме израсли и които са ни доставяли много радост в детските ни години.

Нека ги съберем в една тема.

Бабешките мушката - особено онова простоцветно червено с най-огнен цвят.

Кокичетата,

Минзухарите,

Игликите,

Синчеца,

Трендафилите,

Дивите праскови, които цъфтят като розов облак.

Нокътя.

поляните с макове, маргаритки и метличина.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от lila »

:nod: така е, naa, повечето хора имат някакъв сантимент - спомням си често двора в центъра на Бургас и големия розов храст, Роза Дамаскина, аромата и се смесваше с този на лоницерата, а баба вареше сладко от цветовете, голямата смокиня по която се катереме - смешно, в момента смокинята в къщи има две доста големички нови листа, много им се радвам :nod:
Роза Дамаскина - Кюстендилска роза, Маслодайна Роза ...
Изображение

Благодаря още веднъж за резниците :tzvetentze:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7273
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1295 пъти

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от ljuboznatelna »

Помня аромата на цветето, което баба откъсваше преди да отиде на църква. Преди няколко години разбрах, че е било шибой, разбрах по аромата на моя, дори не помня добре тогава как изглеждаше.
Изображение
Имаше и разкошни едри силно ароматни тъмночервени рози.

Другата баба гледаше в градинката теменужки , а в ъгъла - червен божур.
Тези, и изобщо сините теменжки, ми останаха любими и досега. Растяха не само в градинката, а и между плочките.
Изображение

Дворът с кокошките беше осеян в кюшетата и до плочките, по които стъпвахме с калдаръмчета:
Изображение

А божура ходих да гледам цяло лято дали пък няма да цъфне пак :dovolen:
Изображение

Имахме съсед художник, пред къщата му растяха две висооооки тополи, над портата беше провиснала текома (познайте дали и аз не съм си сложила сега :D ), дворчето му беше сенчесто и усойно, имаше насят чимшир на триъгълници и форми, а тук -таме в сянката проблясваха бели кремове. Изглеждаше толкова вълшебно!
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8217
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от дара »

Като дете,живеех край парк с огромни розови храсти в жълто,бяло и червено.Бяха прекрасни и тайно ходех да си крада от тях,за което дори дядо ми беше глобен 1лв.от пазача. :lol: :lol: :lol:Пред блока баща ми беше посадил липа и рози,за съжаление баща ми го няма вече,розите също,но липата е огромна и юни е прекрасен месец,именно заради миризмата на липата.Наа :gush: :tzvetentze:
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от el pistolero »

Kaто бяхме малки в полянките около блока ни растяха едни малки цветенца с миниатюрно стъбълце и много ситни белезникави луковички и цъфтящи с бял цвят през лятото на които им казвахме "земни кокичета".
Скоро се бях поинтересувал да видя има ли такъв вид кокиче и се оказа, че това май изобщо не е било кокиче, поне из снимковите галерии на всевъзможни видове кокичета които прегледах. Почудих се да не е някакъв вид лилия или тем подобно, но пак не открих нищо приличащо на това миниатюрче нямащо издължено и клюмнало стебло като на кокиче, незнайно защо наречено "земно кокиче" :shock:
Някой да има представа какво може да е или поне да е чувал за названието "земно кокиче"- те всички кокичета са земни, ама това защо така е кръстено не знам или пък "земна лилия" дали няма да е по- подходящо? В Гугъл такива названия няма като резулатати. :snif:
За съжаление от години не съм го виждал и предполагам, че може да е изпогинало през годините от засиленото усвояване на пространства за строителни цели и нямам снимка за да покажа.
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от naa »

Да нямаш предвид гарванов лук
http://www.google.bg/search?q=%D0%B3%D0 ... 91&bih=650" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от naa »

Изображение


старовремска бегония
Изображение
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
el pistolero
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1098
Регистриран на: Ное 29, '09, 23:15
Местоположение: Бургас

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от el pistolero »

naa написа:Да нямаш предвид гарванов лук
http://www.google.bg/search?q=%D0%B3%D0 ... 91&bih=650" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Ами май не е такова. Тоя гарванов лук е с доста дълги стебла и тънки и дълги листа, а онова беше приземно цъфтящо почти без стъбло само 2-3 см най- много. Иначе цветчето на тоя Гарванов лук малко прилича на "земното кокиче".
Лимонът по форма е жълт.

Теорията за съответствията, оформила се още в недрата на декадентството, е в основата на цялата естетика на символизма.
denitsavm

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от denitsavm »

Ел Пистолеро, да не е бил Еритрониум? Изображение Ама той пък не цъфти беш лятото, а някъде май, юни?
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Най-милите растения - скъпи сърдечни спомени от детствот

Мнение от libra »

el pistolero написа:Kaто бяхме малки в полянките около блока ни растяха едни малки цветенца с миниатюрно стъбълце и много ситни белезникави луковички и цъфтящи с бял цвят през лятото на които им казвахме "земни кокичета".
Скоро се бях поинтересувал да видя има ли такъв вид кокиче и се оказа, че това май изобщо не е било кокиче, поне из снимковите галерии на всевъзможни видове кокичета които прегледах. Почудих се да не е някакъв вид лилия или тем подобно, но пак не открих нищо приличащо на това миниатюрче нямащо издължено и клюмнало стебло като на кокиче, незнайно защо наречено "земно кокиче" :shock:
Някой да има представа какво може да е или поне да е чувал за названието "земно кокиче"- те всички кокичета са земни, ама това защо така е кръстено не знам или пък "земна лилия" дали няма да е по- подходящо? В Гугъл такива названия няма като резулатати. :snif:
За съжаление от години не съм го виждал и предполагам, че може да е изпогинало през годините от засиленото усвояване на пространства за строителни цели и нямам снимка за да покажа.
Сещам се за бяло цветче с къса дръжка ,цъфти заедно с едно жълто лютиче по ливади пролетта,не лятото.Аз го знаех като великденче ,но в нета не го намирам,за да покажа снимка.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”