Отровни растения

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Отварям темата, за да пишем и показваме отровните растения, добре е да намерим информация и до каква степен са отровни.Предполагам, че ще е важна за майките на малки деца, а и бабите :dovolen: Аз например си имам едно всеядно дете, заради което не садя такива растения, поне които са ми известни, или им намирам недостъпни места.
В темата за прекрасните градини stanislava писа за датурата , че е силно отровна:
Изображение

Аконит, смъртоносната доза била 1г от растението според този сайт: http://www.yadflora.narod.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;Много отровно!
Изображение

Ще цитирам информация от същия сайт - луковичките на кокичето са токсични, за дете са достатъчни няколко от тях, за да предизвикат повръщане, тежко разстройство, опадане на косата, нарушение в съсирването на кръвта и поражения на бъбреците.
Изображение

Плодовете на бъза в прясно състояние са токсични. В сушено - не.
Изображение

Цветовете на бялата акация не са токсични, но плодовете предизвикват стомашни разстройства.
Изображение

Ракитника е токсичен:
Изображение

Едно тропично много опасно растение е Abrus precatorius , не расте тук, но от семената му се правят украшения, може случайно да се попадне на нещо такова. Смъртоносната доза може да бъде едно семенце:
Изображение

Есенен минзухар - много токсичен. Токсична е дори водата, в която са били натопени цветовете. Поразява нервната система и може да предизвика парализи. Добре е да се работи с ръкавици.
Изображение

Белокрил блатник Calla palustris - в свежо състояние всички части са силно отровни
Изображение

Стайни отровни растения - http://www.yadflora.narod.ru/yadflora/aaaa.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Олеандър - смъртни случаи има при горене на дървесината или запарка на листата.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

В този сайт има полезна информация - Красиви убийци: 7 скромни, но смъртоносни растения
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Отровни растения

Мнение от stanislava »

ето инфо по въпроса от Наредбата за условията и реда за устройството и безопасността на площадките за игра - списъка е на стр.77
http://www.rospa-bulgaria.org/attachmen ... htadki.pdf
Само едно уточнение да направя за есенния минзухар (Crocus, Iridaceae). Минзухарите не са отровни, просто много си приличат с едно друго растение - Colchicum (Liliaceae) - кърпи кожух, което е отровно и често го наричат есенен минзухар, но всъщност не е..
При кокичето освен луковичките, опасен е контакта между откъснатите растения и разранена кожа по ръцете..
По-късно ще се включа с още инфо, че сега трябва да ставам.
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Отровни растения

Мнение от calico »

запис
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Elyza
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1717
Регистриран на: Сеп 15, '10, 23:18

Re: Отровни растения

Мнение от Elyza »

Чудесна тема! Ще има на едно място много важна и полезна информация.
Ще добавя любимата си Lantana camaraИзображение
Всички части на растението са силно отровни при консумация от животни и хора. Зелените плодове, които прави/при мен няма такива/ са най-опасни. Листата при контакт, причиняват алергични реакции, които отминават до часове.
Информация от "Poisonous Plants of North Carolina" Dr. Alice B. Russell
Винаги когато давам от храста, предупреждавам хората за това.
dal

Re: Отровни растения

Мнение от dal »

ИзображениеРицин , така любим и разпространен и тачен из българия независимо от силната токсичност , съмнителния му естетизъм и пълната безполезност в борбата със слепи кучета къртици и т.н.

Изображение дифенбахия , във всеки офис

Изображение бучиниш , във всяка градина

момина сълза -също ,папрати , оман , беладона , трилистници /монстера/ ралици , аспарагуси , азалии , мандевили /дипландении/ , Lilium longiflorum , глициниите ,бръшляните, еуфорбиите /там са и коледните звезди/ и много други
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

stanislava написа: Само едно уточнение да направя за есенния минзухар (Crocus, Iridaceae). Минзухарите не са отровни, просто много си приличат с едно друго растение - Colchicum (Liliaceae) - кърпи кожух, което е отровно и често го наричат есенен минзухар, но всъщност не е..
:tzvetentze:
Благодаря за уточнението, точно това е латинското наименование, на български Гугъл ми го даде като есенен минзухар, затова и го написах така, по-лесно е да разпознаваме растенията с българските им имена.

Таблицата от Държавен вестник е супер! На мен като информация ми е важно и доколко е отровно, например растенията, които при допир предизвикват алергични реакции, не са алергични за всички, някъде прочетох цифра- 10-15% от хората реагират. Забутала съм две пираканти на уж недостъпно място,за тях съм чела, че са токсични, за всеки случай опитах плодчетата, имат особен вкус, който може да се хареса, може и да не се хареса. От две нищо не ми е станало :dovolen: Две-три плодчета махония също са безвредни, а и не става за ядене. Опитвала съм и плодчета на котонеастър, не са вкусни.Според руския сайт,за който по-горе пуснах линк, много от градинските растения са токсични в някаква степен, обикновено при предозиране. Там не пишеше за рицина, но пък в българския сайт пишеше, че едно семе може да предизвика смърт. Ето това е опасно растение, с разстройство и повръщане все ще се справим.

В училище ни искаха бял боб за опитното поле, суров със сигурност не е вкусен, но аз изядох една шепа като бонбонки :mrgreen: И после така ми се гадешеее....На кой да му дойде наум, че ще реша да го ям суров.

Сега например прочетох, че на тиса единствено месото на плодовете не е отровно, а него също съм го забутала зад бодливковци, мислейки си , че точно плодовете са отровни. :dovolen: То е ясно,че треволяк едва ли някое дете ще дъвче с удоволствие. Моето обаче яде оксалиса, и признавам - вкусен е :D
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Малко прибързах да кажа, че за рицина няма данни в онзи линк, има и още как.

"Признаци на отравяне:
Отровата на рицина представлява белтък, който лесно преминава през мембраната на клетките , блокира синтеза на белтъцине и те загиват. Поразяват се клетките на бъбреците,белия и черния дроб.
Първите симптоми много приличат на инфекциозно заболяване, появяват се в течение на няколко часа и се изразяват в гадене, повръщане и стомашни болки, кървава диария - в продължение на няколко дни. Намалява уринирането и пада артериалното налягане.Ако до 5 дни не настъпи смърт, означава оздравяване. Има случаи на оживяване след прием на повече от 10 зърна, при интензивна терапия. НО ПРОТИВООТРОВА НЯМА.
Ако рицина е попаднал в дихателните пътища във вида на аерозол, ще има симптоми на бронхит или пневмония, клетките се разрушават за 1-5 дни и настъпва смърт.
Алкалоида Рицин е от най-мощните известни ни токсини."

Татула съдържа атропин, който е смъртоносен в доза 10мл за деца, но нямамм представа какво количество от растението е това. Отровни са цветовете и плодовете. Даден е пример с ученици от горните класове, които решили да се надрусат, дъвчейки плодовете. После не помнили как от училище са се озовали в реанимация. В Индия пък имало професия Отровител с татул. Неговите умения се използвали най-вече при кражби, той вдухвал прах от семената в носа на спящия домакин, който заспивал още по-непробудно и изнасяли всичко от дома му.
Последно промяна от ljuboznatelna на Дек 1, '11, 11:22, променено общо 1 път.
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Отровни растения

Мнение от stanislava »

Люб, линка, който дадох по-горе от страница 77 нататък, са описани видовете и степента им на опасност. Пише кои части на растението са токсични и какви са симптомите, които предизвикват при контакт с растението..
Иначе бегонии, нарциси, петунии, никотиана, ипомеа, вистерия, златния дъжд, махонията..
Да, има растения, които са алергени и при някои хора причиняват обрив при контакт.. От личен опит мога да кажа, че ако не работя с ръкавици - алоето, юниперусите, дифенбахията, еуфорбиите, фикуси, банан /за тях се сещам в момента/, сокът им при контакт с кожата на ръцете, причинява обрив, парене и т.н..
Изображение
denitsavm

Re: Отровни растения

Мнение от denitsavm »

Люб, това с професиите на индииците да го триеш :svekurva: , представяш ли си и нашенските като обикалят по къщите нощем какво ще ни причинят ако тго мернат :o
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”