Отровни растения

denitsavm

Re: Отровни растения

Мнение от denitsavm »

Мисля идеята е да избягваме най-отровните растения, да внимаваме къде садим не чак толкова отровните и все пак да си знаем, че с малки изключения нищо от цветната градина не се яде :nod:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отровни растения

Мнение от naa »

Тъй като темата за отровните растения е във връзка с предотвратяване на натравяне на малки деца по погрешка,

тази тема не трябва да преминава в ръководство за злосторници,

разликата е много тънка.

Необходимо е децата да се възпитава да не ядат всичко, което видят, защото всяко растение си има своето предназначение. Декоративните растения не са за ядене, а за красота. По същия начин и кухненски нож е за рязане на храната, а не за кълцане на нещо друго/някой друг/.

Като имаме малки деца, трябва да ги възпитаваме, а не да отстъпваме пред разни тяхни опасни склонности като:
доверяване на непознати,
размахване на кухненски ножове,
ядене на каквото видят,
пиене на химически препарати,
и т.н.
Възпитание си трябва.

Защото не само растенията за красота могат да са опасни.

Опасни могат да са и растенията за храна, например,:

ако се погълнат 20 глави чесън,

ако се направи салата не от червените плодове на домата, а от зелените му листа,

ако се изядат 10 люти чушки - румънки,

ако се изядат 3 чинии яхния от малки лукчета, както аз се натрових, и после бях зле близо месец, от лакомия.

Човек като не внимава и не се отнася разумно, винаги може да направи беля с абсолютно всичко.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отровни растения

Мнение от naa »

не трябва да се ядат и листата на картофите, както и кълновете им.

И ряпата може да направи беля, на който не му понася.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Да, прави сте, но темата е за тези, които се интересуват все пак кое би могло да представлява опасност. Останалите имат възпитани деца. Или нямат нужна от излишна информация. Да не четат, моля. Или да не пишат просто. Сигурно всичките ми съседи си мислят, че имат възпитани деца, обаче като се съберат в моята градина, направо не може да ви дойде на ум какви глупости вършат.
Извън темата - изненадана съм от пренебрегването на декоративните качества на рицина, той е по-красив от много други растения, с които сме натъпкали градините си.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Едно опасно растение, без да е отровно. Бодливите си ги знаем, че имат бодли, но за кортадерията никой незапознат не може да предположи как режат листата й.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7270
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 713 пъти
Получил благодарност: 1285 пъти

Re: Отровни растения

Мнение от ljuboznatelna »

Аз продължавам да си търся опасните растения, защото явно познавам само непослушни деца :mrgreen: Те няма да изядат 10 глави чесън, но нищо не им пречи да изядат 10 плодчета джел. От един блог за сървайвъри научих кои растения са потенциално опасни, в случай, че не знаем нищо за тях:

- зърнестите ягоди и плодове на растенита с шипове и бодли могат да са опасни
- гъби - то е ясно (на моите поляни се появиха поне два вида :shock: )
- растения с лъскави листа
- растения с жълти , бели и червени плодове
- растения с цветове, наподобяващи чадърчета
- растения с млечнобял сок
- Не смятайте, че растение, което е ядливо в сготвен вид ще е ядливо и в суров
- Не приемайте, че растението е ядливо, ако сте забелязали животни да се хранят с него

Ту някой е бил достатъчно изчерпателен: http://forum.flowersnet.info/viewtopic. ... 0%B8%D1%8F" onclick="window.open(this.href);return false; , много хубава тема, не просто сухо изброяване, така че мисля да приключвам.
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Отровни растения

Мнение от naa »

Мисля да реабилитирам махонията /Mahonia Aquifolium/ - не мога да намеря в момента къде съм чела, че от нея правят много вкусно сладко, което се продава.

Аз лично съм яла доста плодчета от нея през декември, бяха добре узрели и много вкусни.
Смятам да си направя такава градинка, едно местенце само от махонии, заради удобството да бера пресни плодове през декември.
Факт е също, че в интернет всеки може да пише каквото си иска, но човек сам избира на какво да вярва.

Факт е също, че се натрових с няколко чинии яхния от дребни лукови главички, не като дете, а като голям човек, защото яхнията беше много вкусна.
Лукът е отровен, но в малки количества е полезен. Всичко зависи от дозата.

Разум си трябва, и това е.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
Bull
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Ное 10, '10, 20:48
Местоположение: Hell

Re: Отровни растения

Мнение от Bull »

Още една опасна красавица. :dovolen:

Мадагаскарска палма ( Pachypodium )

Изображение

Мадагаскарската палма не е най-доброто решение, ако имате малки деца или домашни любимци, тъй като съдържа силно отровен сок. Когато я пресаждате, задължително използвайте ръкавици.
Някои оставят нещо след себе си само когато клекнат!
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”