Направи си сам - Вкореняваща установка

Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от johnstalker »

От доста време се каня да детайлизирам нещата около моята вкореняваща установка. Сами ще се убедите, че всичко е ужасно просто (почти като мен ;)) и елементарно за изпълнение. Необходими са ни: Аквариум, около 40 литра и поне 35 см височина, нагревател с терморегулатор, малка циркулационна помпа, вентилаторче от видеокарта, и един механичен таймер за време на който ще закачим осветлението.
Какво ще спечелим след като си направим този цветарски усталък? - Ами, ще забравите за досегашните си неуспехи при вкореняване на желаната от вас китка.

Ето и първата снимка, на която се вижда как са поставени термонагревателчето и помпичката. Както вече мнозина от вас са се досетили, целта на това нагревателче е да поддържа топлината в аквариума постоянна. Целта на помпичката е да върти водата за да поддържа температурата и еднаква във всички точки.

Изображение

Втората задача е да закрепим решетка или някаква водоустийчива и неметална плоскост на 1-2 см над нагревателчето. За фиксиране на височината на тази плоскост аз използвах 5-6 пластмасови крачета. След като разположим равномерно по дъното поспорите поставяме и плоскостта, върху която ще наредим нашите кофички със резници за вкореняване.

Изображение

След това внимателно наливаме вода, като нивото и не бива да е по-восоко от 1 см над плоскоста. Чашките трябва да са потопени не по-малко от 0.3 -0.5 см и не повече от 1см.

Изображение

След това се заемаме със закрепване на вентилаторчето. Тук можете да проявите лично творчество как да го закрепите. Аз използвам вакумна тапичка. Перката се монтира високо диагонално насочена към срещуположния ъгъл на арвариума.

Изображение

Поставяме капака на аквариума, като се допуска да бъде открехнат на 10%.
След това остава да включим всичките устройства в контактя, и да пуснем допълнителното осветление през таймера за време. (това няма да го снимам) :)

С това вече сме готови да започнем да вкореняваме невкореняеми резници. :D :daaa:

Ако има нящо неясно, питайте.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от Миша »

Инсталирах мъж ми пред установката ти и естествено заваляха въпроси :snif:
На първо време-уточни ,моля,каква е тази циркулационна помпичка,за въздух или за вода,от магазините за декоративни рибочки ли я купуваш.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от johnstalker »

Миша написа:Инсталирах мъж ми пред установката ти и естествено заваляха въпроси :snif:
На първо време-уточни ,моля,каква е тази циркулационна помпичка,за въздух или за вода,от магазините за декоративни рибочки ли я купуваш.
Циркулационна помпичка с турбинка. Става да се вземе само главата от вътрешен филтър. Ето един Тук.
Аватар
Bull
Дълго кафе
Мнения: 127
Регистриран на: Ное 10, '10, 20:48
Местоположение: Hell

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от Bull »

Много хитро. :daaa: Ще ми е от полза. :dovolen:
Някои оставят нещо след себе си само когато клекнат!
denitsavm

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от denitsavm »

Мерси! Много подробно описание :nod: Все си мислех да те попитам за "магическия акварЮм"... а ти сам си каза :D Остава сега да реша къде да прехвърля Желката и да и ползвам аквариума :nod: , тя и без това не си ползва нито помпата, нито лампата ;) . Та като казах лампа, твоята каква е?
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от johnstalker »

В момента съм с тази PLL-ка. Но, търся някаква специализирана. :daaa: Кофти то е, че много зор ще намеря с размер 60 см. ;(
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2237 пъти

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от Мария Николова »

За много години, Джонка! :gush: Браво!!! :daaa: :ieeee: :tzvetentze:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от Shagrath »

А каква температура поддържаш?
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11807
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 184 пъти
Обратна връзка:

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от johnstalker »

Shagrath написа:А каква температура поддържаш?
Температурата е около 25 градуса вътре, и не се влияе много от околната, защото нагревателя е 75 вата, и компенсира разликите. Практически в стаята рядко пада 'топлото' под 18 градуса. :daaa:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7272
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1290 пъти

Re: Направи си сам - Вкореняваща установка

Мнение от ljuboznatelna »

Гениално! Моите семенца покълваха най-бързо поставени върху аквариума. За съжаление там им е тъмно и за два дни се източваха ненормално. Трябва ми такова устройство под прозореца. Само да навия "майстора"...
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”