Ландшафтни виртуални програми

Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Ландшафтни виртуални програми

Мнение от orkud »

Всеки от форума с градина би искал да я направи в пъти по добра от настоящата. За целта търси, чертае, смята и реди цветята както му виждат очите и сърцето. Понякога за съжаление това не е достатъчно. Планираната красота се превръща в огромно разочарование. Единия храст скрива другия, цъфтят не по едно и също време, борят се за въздух, защото са засадени на гъсто и т.н. Освен отнетото ни време и сили, това обикновено се оказва и доста скъпа инвестиция. В помощ могат да ни дойдат виртуалните програми.
Тук се опитах с помощта на търсачките да събера малко информация по темата.
Тук са програмите, които намерих аз
http://www.bbc.co.uk/gardening/design/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.smallblueprinter.com/garden/planner.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.gardener.ru/?id=35" onclick="window.open(this.href);return false;

А тук малко по темата от друг източник
източник : http://www.ozeleniavane.bg/article/program.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Програми за ландшафтно проектиране
Първо държа да кажа: проекта за градината се изготвя от проектанта, а не от софтуерната програма. Тя е просто средството чрез което се чертае, рисува, представя визуално. Както във всичко останало така и тук компютъра е заменил чертожната дъска, блокчето за рисуване,моливите.
Но твореца си е творец, каквато и да е палитрата му. 1. Професионални проектантски програми

Когато стане въпрос за проектиране, изчертаване, визуализиране на едно професионално ниво, световно познати софтуерни продукти са: AutoCAD, 3D Studio MAX, Autodesk Architectural Desktop, ArchiCAD и др., които са лицензирани и скъпоплатени
С тези програми се работи най-често, те дават най-точно и прецизно изчертаване, а и поради факта че прехвърлянето на файлове от един и същ формат ги прави общодостъпни между различните архитекти и инженери. Лидер в производството е компанията Autodesk, но не бива да се забравят и FloorPlan 3D, Lightscape, ArCon+ и много други.

За да се ползват тези програми трябват значителни познания, както и добър компютър. С хубава видео карта и добър монитор.
2. Програми за ландшафнто планиране

Съществуват редица такива програми и за да не пиша за всяка по отделно ще кажа за всички общо. Те целят по най-лесен и достъпен начин да визуализират дизайнерските решения на проектанта. Имат в себе си библиотека от растения и различни видове аксесоари като лампи, пейки, камъни. Качвате снимка на вашата градина и поставяйки растения отгоре правите снимка тип колаж и виждате как би изглеждала. Може да променяте растенията по-години, сезони, ден и нощ. Има и такива в които може да изчертаете градината в план и да зададете откъде искате снимка.

Такива програми са:

Complete Landscape Designer 3.0
Punch! Software
3D Home Landscape Designer 4.0
3D Home Landscape Designer Deluxe 5.1
Sierra LandDesigner 3D v. 7.0
DynaSCAPE Professional v.3.02
Наш сад 6.0 Омега
Idea Spectrum - 3D Landscape Design
и много други
3. Няколко сайта с онлайн програмки

Garden Planner Online
SmartDraw
Forestgarden

Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7261
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 700 пъти
Получил благодарност: 1249 пъти

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от ljuboznatelna »

orkud написа: Първо държа да кажа: проекта за градината се изготвя от проектанта, а не от софтуерната програма. Тя е просто средството чрез което се чертае, рисува, представя визуално. Както във всичко останало така и тук компютъра е заменил чертожната дъска, блокчето за рисуване,моливите.
Но твореца си е творец, каквато и да е палитрата му.
Благодаря за темата :tzvetentze: Но за съжаление най-важното е цитираното. Първо в главите или тефтера се трупа информацията, после се захващаш с програмата :dovolen:

Пробвала съм някои програми, от чисто любопитство, сигурно затова и не съм имала търпението да ги разуча. Аз съм работила най-дълго като чертожник и ми е далеч по-лесно с моливчето :D По-скоро бих нарисувала на ръка, отколкото начертала с програма. Може би ако владеех Фотошоп достатъчно добре, щеше да ми е най-лесно там да създам визуализация - изрязвам си храстчета и дървета, мащабирам ги и ги нареждам на снимка.
Лично на мен ми е много по-лесно да си го представя на място, усещането е съвсем различно, някакво интуитивно. Но преди това съм наясно кое колко голямо става, кога цъфти и т.н.

Това обаче е въпрос на някакъв опит. Когато поръчвах растения за моята градина, начертах план кое къде ще бъде. И като пристигна буса, хукнахме да садим, а аз си забравих чертежа :D Имаше пълна импровизация. Наблъсках едни клечки на по 30-40см, без да си дам добре сметка, независимо от прочетеното, че ще станат двуметрови и триметрови храсти /размера все пак, слава Богу, може да се корегира/. На втората година разбрах каква съм я свършила, а на третата се сдобих с още толкова място и успях да ги разсадя успешно, почти без нови покупки.
Чертах пак, мерих, планирах. Но като погледна на място - различно е някак. Затова възприехме практиката да застанем, да огледаме, да помислим и да преценим. Говоря в множествено число, защото всичко в градината решаваме със съпруга ми. Това е голямо предимство, не само заради помощта, а и защото сме си коректив, всеки забелязва грешките на другия. Така стигаме по-лесно до правилното решение. Има и недостатъци - ако някой реши на всяка цена да се наложи, на другия все му боде очите едноличното решение :D
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15866
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 831 пъти
Получил благодарност: 1670 пъти

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от Гео, граф »

ljuboznatelna написа: ... Чертах пак, мерих, планирах. Но като погледна на място - различно е някак. Затова възприехме практиката да застанем, да огледаме, да помислим и да преценим ...
Затова ти е толкова хубава градината, Люб :sclap: ! За съжаление не са чак толкова много хората, които освен мерака, имат знанията и пространственото виждане ... Аз например имам само първото :oops: и ако се справя с виртуалното подреждане, ще бъда повече от доволна ...

Оркуд, досетлива и полезна си, както винаги впрочем :tzeluvka: :daaa:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от Diyana »

Я да направя включване и аз :D
Преди няколко месеца търсех такава програма и попаднах на горе-цитираната Наш Сад, но не тази разновидност, а по-нова.
Та, свързах се с техен представител-Дмитрии Пашков и той ми разясни, че програмата струва около 100 долара или 3500 руб., транспорта е 50 долара, при плащане с карта доставката се извършва за 4-5 дни. Мен лично ме интересуваше дали няма начин да ми я изпратят по интернет...не съм много веща, но все пак нали е програма... :hmmm:.Оказа се, че имат електронен защитен ключ /не знам какво точно представлява, предполагам, че или е вграден на диска или е нещо като флашка/и няма начин.
Деня преди да си пусна поръчката, обаче случайно споменах на баща ми и той реши да я разгледа тая програма...По неговите думи това е някакъв базисен пакет, в който има страшно малко неща, тоест... растения, постройки, настилки, басейни и т.н. и с него само те зарибяват, а после трябва да си плащаш за допълнителните "екстри"...С две думи споделям го това, за да си направите сметката с тези програми и ако имате начин да си ги кракнете, направете го...аз имах желание да си закупя лицензиран и легален продукт, но пък не ми е кеф като ме правят на маймуна :x и затова действам по третия начин :D .
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7261
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 700 пъти
Получил благодарност: 1249 пъти

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от ljuboznatelna »

Добре, че не си го купила :dovolen: Има смисъл единствено, ако работиш това. В интернет можеш да си свалиш всичко и да му откриеш и ключа(крак, кей), и да си я инсталираш.
Този транспорт пък 50 долара какъв е :shock: Диск ли изпращат?
Обикновено програмите имат демо версии, което ще рече, че можеш да я ползваш в непълен вариант, колкото да схванеш какви са й възможностите,или пък я ползваш за определен период, 30 дни, месец...После си плащаш , ако ти хареса, и ти изпращат по електронен път една комбинация от цифри и букви, което представлява ключа, изисква се при инсталация.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7261
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 700 пъти
Получил благодарност: 1249 пъти

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от ljuboznatelna »

Ето още един списък с програми с описание на възможностите, на руски. Там е и Наш сад. За разглеждане - клика се върху картинките в дясно.

http://www.gardener.ru/page_35.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз си свалих една, която я няма тук, но пак от някакъв руски форум стигнах до нея Realtime Landscaping Architect, като гледам картинките, моята е по-стара версия . Има и интересни опции за 3D - пеят птички, ромоли поточе, свирят щурци... :dovolen: И можеш да хвърляш храна на рибите в езерото, те идват да хапват :D Още не съм схванала напълно всичките й възможности.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от Diyana »

Не съм много наясно с компютрите, признавам си :oops:
Вече я имам тая Наш сад, но не съм я купувала...Исках да имам програма, на която да мога да наслагвам върху снимка и да мога да подбирам растенията по възраст, сезон и т.н. , но тази няма чак такива функции...вътре има енциклопедия с растения, но например Туя смарагд, Туя колумна, брабант и т.н. са с една и съща снимка или пък изображението, което предлагат в енциклопедията няма нищо общо с реалния вид...ама майната му, пак горе долу добивам представа кое как ще стой... :D
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от naa »

Защо ми се струва, че в тези програми не може да се вмъкне реалната форма на дадения имот и върху нея да се опитват разни възможности.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7261
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 700 пъти
Получил благодарност: 1249 пъти

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от ljuboznatelna »

Може да се направи всякаква форма, може да се направи и релеф. Чертае се подобно на аутокад, но много по-опростено. Специално при тази, която имам, задаваш размер на листа, в който ще се поместиш.Полето ти е разделено на квадрати от по един метър или опционално, колкото зададеш. После, като зададеш място на точка, цъкаш Enter, и те пита под какъв ъгъл ще е правата и колко дълга. Има възможност да прилепваш точка за край и център на мрежата или друга точка. Релефа се създава с една мрежа, разстоянията на която също определяш ти, и на всяка точка може да се зададе различна височина. Сигурно може и други неща, но хелп е на английски, което за мен е мътна Индия, и разчитам на стари познания и късмет :lol:
naa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1542
Регистриран на: Яну 16, '11, 13:12

Re: Ландшафтни виртуални програми

Мнение от naa »

ljuboznatelna написа:Може да се направи всякаква форма, ...
Специално при тази, която имам, задаваш размер на листа, в който ще се поместиш.Полето ти е разделено на квадрати от по един метър ...
l:
Рядко има имот с правилна форма, изключително рядък е този случай, аз досега не съм виждала такова нещо. Обикновено имотите/дворовете/ са с неправилна форма - четириъгълни, петоъгълни....В някои от тях има и къщи, бараки...
Та, въпросът ми е, може ли файла с геодезичното заснемане да се вмъкне в такава програма? Или поне да се пречертае максимално точно! Защото в AutoCad вмъкването на файл става с три натискания на пръстите.

Иначе, ако не стъпваме на точната основа, какво правим?
Последно промяна от naa на Ное 16, '11, 11:03, променено общо 2 пъти.
------------------------------------------------------------------------
http://shtastie.snimka.bg/nature/juni2013.797618" onclick="window.open(this.href);return false;

Чисто е не там, където чистят, а там, където не цапат.
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”