Прибиране на цветята за зимата

Публикувай отговор
denitsavm

Прибиране на цветята за зимата

Мнение от denitsavm »

Аз за първа година имам възможността да изнеса стайните растения на въздух. И от зор имах и попрегорели китки и разни такива проблеми :snif: . Та сега, след като захладнява устремено, ще ви моля да споделите опит за прибирането - чела съм за опадащи експресно листа, залинели и полуумряли растения след такава процедура. Как да ги зазимим по-безболезнено :hmmm:
Планът ми е до средата на септември една доза калиев тор, след това до края на месеца около 1-2 дози фосфорен тор, това комбинирано с намаляване на поливането и в крайна сметка, всяко според температурните му минимуми - вътре. Дали е добре и дали още нещо не е необходимо?
dal

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от dal »

първо ще кажа едно стабилно и тежко ОХХ...
днес си мислех , че тия хибита, при нощните 11-13 градуса и постоянен вятър от няколко дена ....не знам /ей го пак от кеките се почва да мислиш! :ufff: /
да споделя малко опит , аз есен пре/И/саждам което има нужда в нова пръст и саксия , обичайно септември и ги прибирам края на октомври , като започвам по следния способ :
4 големи саксии се освобождават от 4 клематиса , които отиват в градината ;
в 4 -те саксии се настаняват попорастналите лятото и отеснели в крачол и ръкави стайна юка , калистемон , формиум и т.н.
в техните саксии пък се преместват източилите снага по високи хибита /искам да кажа , че не знам защо /знам , ама не ми вярвате/ но моите хибискуси са изключително гъсти храсти с много тлъсти и дебели стъбла и обилен растеж като храст , и отделно с як пъпков бъдещ цъфтеж и са различни от показваните тук мечталки , коитоимат много по малко стъбла , по големи и по нарядко листа от моите ... :hmmm:
от мързел и не знам и аз защо не успях да пресадя трите големи палми в най големи саксии /контейнери , но може и да им дойде реда , защото трябва да е или сега ,или най късно напролет -за мен сега е по-доброто време :dovolen:
в освободените от хибитата средно големи саксии отиват подрастващите от резници вече вкоренени хибита и разни балконски , които са за прибиране -някъде ги бях изброила , хич не са малко
в градината ще опитам поне 5-6 чувала тор оборска прегоряла да се вкопае , армиран наелон за завиване на неустойчивите с нужда от зимна защита някаква храсти , здрави колове за конструкциите;
което е за местене почти го преместих-предстои да местя рози насам натам и да натъманя къта с лилиумите и хемерокалисите и лалета /нарциси като дойдат
където не може да се копае поне суперфосфат и поташ калии трябва да се разхвърля, а за пролетта да останат азотните за топлите дни януари /февруари
ето един такъв топъл февруарски ден и вечер , например :mrgreen:
Изображение
към ноември ще се съберат и вържат на конуси големите туи за да не ги разчеква снегът
Изображение
на остъклението ще стане джунгла ,ит.н.
ще мине нова година и водолейче ще каже да сеем семена , после ще има розови тревоги по резитбата , а блу ще пусне сто поръчки за лилиуми хемерокалиси и клематиси и т.н.:lol:

р.р. пропуснах , всичко ще изкара на терасата до пролетта , без кой мислите айде да познаете от един път?! Да , именно те ще бъдат внесени като се овесят като ошмулени сливи към януари и радиаторите не могат да държат минимум 10 градуса , точно тогава ТЕ ще бъдат внесени вътре в хола на топло , нали , щото ей така ; А и за банята пропуснах , там зимуват корделине стайния клен абутилон и кака ти антуриумка + оттаз година гердения и азалея дето са двете в боксониерата заедно насадени в сандъче :mrgreen:
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от tzarina »

Значи аз съм за завиждане в сравнение с вас - имам да прибирам само сакъзи и мушката :ieeemyzh: , 1 банан, 1 палма, че е още малка и 1 мнооооого голяма дифенбахия.
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от Виола »

Ох, и на мен не ми се мисли за процедурата по прибирането. Цяла седмица влачим саксии и ги нагласяме. Тази година са и доста повече...
Но още е рано, независимо от резките амплитуди в температурата. Деница, най-рано към средата на октомври ще се прибират растения, а може и по-късно. Следи темите, а ако искаш разгледай и подобните от миналата година.
Аватар
nel4o
Баш кафе майстор
Мнения: 2554
Регистриран на: Ное 23, '09, 21:38

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от nel4o »

Аз пък започнах да изнасям фаловете навън нощно време, за постигане на температурни амплитуди без изгаряне през деня. Досадна процедура :ufff:
кирилица не е на съседа Киро жена му...

http://raphaelholisticjewelry.com/
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от vodo-leika »

Аз мога да споделя опит за сакъзите и мушкатите от миналата година. Прибрах ги рано, защото ми омръзна да ме брули вятър и шиба дъжд, докато пренасям саксии. Та прибрах ги на закритата тераса, орязах ги, оставих горе долу 1/3. Преди това ги бях торила около месец с кафяв кристалон.
Та прибрах ги, орязах ги, напръсках ги за буби и им бучнах по една жълта лепенка за белокрилки. Поливах всеки месец по 2 пъти може би. Станаха чудесни, махах само пожълтелите листа и толкова. :dovolen:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от Виола »

Водолейче, я сподели моля те, какви са тези жълти лепенки за белокрилки?
denitsavm

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от denitsavm »

Аз за градината не се притеснявам... Дал, развали ми настроението с тази топла февруарска вечер :snif: , В такъв ден ще седна пред камината и ще плета пуловерчета :nod: , с котка в скута :lol:

Аз се притеснявам главно за палмичката, за лавъра, шефлерата, нолината и не помня вече какво, но са бая :dovolen: . А си мисля, дали да започна да ги внасям за да не е когато навън стане много студено, или да си ги оставя да събират последно слънце и от 10-15 градуса да ги внеса на 20-25 ударно :hmmm: . Всичко е пресаждано напролет, сега може и да не намеря сили, че те са хиляди саксии....

И понеже имам само 4 фалчета, ще последвам примера на Нелчо, но надали ще е много досадно - в една тава и айде на студа да им дойде акъла :twisted:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от calico »

Леле Дал, кво те чака... :o

аз имам само една остъклена площ на която мога да прибрам неща, около 3х3 метра, и то половината заето от друго. Там зимуват двете шефлери,вече са над два метра и те, двата големи зокума, маслината, юката, и някъде към 30 саксии и 15 сандъчета със мушката и сакъзи, бегонии, циганета. Редя и във височина че иначе няма място
Ама не знам тая година, града нали утрепа всичко ще видим какво ще оживее за прибиране.
Досега винаги съм ги прибирала като паднат нощните температури до около 0*, или най-много до минус 1-2*. Мшиналата година това стана декември, тъй че не бързам изобщо още.

в градината мисля нищо да не зазимявам. каквото се оправи само и оцелее, ще го бъде.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Прибиране на цветята за зимата

Мнение от dal »

Тука е така ,многото китки и гърнета с чудеса чуждоземски имат и обратна страна -дондуркането зимата + примък отмък пролет есен....
В бодрата чета на зъзнещите октомври за по сигурно че ще има от какво да ме боли и кръст глава добавих и 6-те цвята бугита
Някой ден, като запоръчвам камелии и ме видите -некой да хване лопатата и да ми спести мъките :mrgreen: :hihihi:

Мани ,снощи един ми каза че имало тъмносини магнолии вече в англия, както и жълти пандореи -не знам какво ще правим :potekoha: :lol:
не ме е излъгал
Magnolia acuminata 'Blue Opal'
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
чакай да се върна да си видя преспите за отрезвяване и да ходя да направя кафето :D
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”