Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Публикувай отговор
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ToBo »

mimivd написа:Момичета и момчета,какво ще правим с новополучените от люляците вайгели ?В нета чета,че есенното засаждане е рисково.
Това е абсурдно :hmmm: Не зная какви засукани сортове сте взели, но тези растения са дуракоустойчиви :nod: И много по-добре ще си регулират топлината и влагата в почва, отколкото в контейнерите :daaa:
Никога не е късно да засадиш клематис...
mimivd
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1715
Регистриран на: Фев 14, '13, 15:59
Местоположение: Видин
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 57 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от mimivd »

Тобо,и аз останах изненадана.Имам една вайгела,на която незнам вида,но нямам никакви грижи с нея.Това ,което четох за есенното засаждане,ме замисли.
Аватар
ToBo
Чист кофеин
Мнения: 7642
Регистриран на: Апр 21, '12, 20:41
Местоположение: София

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от ToBo »

Аз имам само една, садена точно есента. Растеше и дебелееше. Миналата есен я направих на нищо с местене - рязах корени както можах (все пак е 4-5 годишен храст). Ми идеална си е на новото място. Порасна голяма пак и даже цъфтя, въпреки якото орязване. Но само пролетта. На старото място вадеше нови клони и цъфтеше непрекъснато.
Никога не е късно да засадиш клематис...
Deleted User 1445

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 1445 »

Не е чак толкова бърза работата, но не успях да намеря тема за жив плет, а някъде сме го обсъждали :hmmm:
Та, дъщерята на наши приятели се засели в с. Лозен и след приключване на строителството, дойде време за градината. Иска жив плет от нелистопадни, не е уточнила иглолистни или други. Мислех фотиния, заради червения ефект, но не знам дали ще издържи зимата. Трябва да е нещо с минимална поддръжка, че е с дете на месеци. За иглолистните, ще гледам от градината на Марги и ще и предложа няколко варианта. Благодаря предварително :tzvetentze:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Margaritenia »

Nini,
Аз много харесвам жив плет от лавровишни.
Даже и да не се подстригват, за да цъфтят, пак е супер, макар да е по-рошавичък.

Иначе съм виждала жив плет от сребрист смърч, уникален! Но предполагам ще изисква проф.подръжка, заради подстригването.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Deleted User 1445

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 1445 »

Марги, надявах се да се включиш :tzeluvka:

Да, лавровишната е другия красив и сравнително мързелив вариант, ще им предложа. За смърч - сигурна е красиво, но май не е за начинаещи градинари :lol:
Интересуваме и дали има зимата периоди с дълги минусови температури, т.е. ако изберат Фотиния Ред рубин, дали ще има шанс да оцелее.
При мен миналата година млади растения издържаха -18 в продължение на три дни, без поражения, но там е планински район.
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Margaritenia »

Не се притеснявай за фотинията Ред Робин, при мен 3 броя новозасадени мъника от есен 2016 издържаха зимата при - 24 в продължение на седмица, та даже и повече.
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Deleted User 1445

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 1445 »

Марги, благодаря, това исках да чуя :tzeluvka: :tzvetentze: Сега подхващам списъка с бели цветя - съгласно концепцията ;)
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5269
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 92 пъти
Получил благодарност: 101 пъти

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Daniela Pargu »

Nini, съжалявам,че и аз се намесвам- но в името на доброто!
При мен на третата година от саденето големи фотинии загинаха. :snif:
Бяха на завет,но...
Голяма - щамба - на 4-5 та год. от саденето горната част загина без предизвестие,
но от корена пусна издънка и вече 5-6 год е жива :hmmm: - пак я подстригвам както беше щамбата!
Та не рискувай ,ако е ветровито и усойно мястото/при мен не беше/ :snif:
Може би те притеснявам - извини ме, мила!
Deleted User 1445

Re: Тема за БЪРЗИ ВЪПРОСИ и ОТГОВОРИ

Мнение от Deleted User 1445 »

Даниелче, изобщо не ме притесняваш :tzeluvka: нали идеята е да събера повече мнения, за да не подведа децата. Нищо окончателно не са решили :daaa: Помня Незабравка също имаше опасения за издръжливостта на фотинията. А да ти загинат големи растения е чудо и то голяма бройка, както се планира при тях :nod: Всъщност дължината на плета е 50 метра, това са около 65 растения приблизително :hmmm:
Публикувай отговор

Обратно към “Други цветарски теми”