Ацер

Публикувай отговор
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

Тихомир написа:
vsaymenova написа: Аз например имам един Red emperor, който си стои около метър и половина от 3 години. Не че не расте, сигурно е пораснал 10-15 см, но но не и видимо. Идеален е. Заседен е преди 8г., но колко ли годишен е бил тогава?
Red Emperor или Emperor 1 са много жизнени и бързорастящи в началото.
Обърни внимание дали се разлиства с 2 седмици по -късно от другите.
Някой път се случва и слаба подложка.
Да, Тихомир, по-късно разлиства. :nod:
"A garden that is finished is dead."
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Не знам защо се оформя мнението , че ацерите са трудни за гледане.
По скоро са много жизнени и устойчиви веднъж като се прихванат.
Може би внушението идва от това,че пазара е пълен с ацерчета по 5-7 лв всяка пролет по цветарските магазинчета.
Това са вкоренени резници от лесно прихващаите са видове-Атропурпуреум, Санго Каку, Катцура, Ориндж дрийм и някои други.
Тези кленове имат нищожен шан,с ако се засадят директно в земята, понеже имат слаба коренова система.
Дори и да се хванат- обикновено след някоя и друга година изсъхват на пръв поглед безпричинно.
А причината е, че корените не могат да отговорят на изискванията на короната.
В Япония ги отглеждат поне 3-4 години в контейнери преди да ги засеят за постоянно.

Съвсем друго е при присадените- там корените са заредени с импулса на семето и успяват да балансират съотношението корени - корона.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Вени, първия дето е като поизбелял от слънцето е Атропурпуреум- тоест всички червенолистни ацери с неустановен произход, макар че има и оригинален сорт в Холандия. По това време и моя заприличва като твоя.
Другия е с много тъмночервени листа когато е сниман и най вероятно е Бладгуд.
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Ацер

Мнение от Ники Стоянов »

Аз съм се ровил много и още ще се ровя. И всчко,което Артист пусна го знам и съм го чел в нета. Но ми харесва начина, по който систематизира и аранжира информацията. Мисля, че на всички са приятни постовете и.
Според мен така се обогатява темата.

Благодаря Артист ;)
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: Ацер

Мнение от artist »

Кой искаше картинки с имена? :hihihi: :D

ето клипче...огромно разнообразие :shock: и на всеки има надпис с името му :tzvetentze:
[video][/video]

[video][/video]

тук една градина създадена през 1996 г.
[video][/video]
artist
Баш кафе майстор
Мнения: 2591
Регистриран на: Дек 15, '13, 15:28
Местоположение: София
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 130 пъти

Re: Ацер

Мнение от artist »

премахване на мъртвите клони ... през лятото
[video][/video]

и оформяне на короната
[video][/video]

:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Deleted User 5091

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 5091 »

Пролетта засадих Acer palmatum 'Fireglow' от поръчка около 130 см висок и много добре развит. Лятото почна да съхнат листата, кората му/тъмно червена/ започна да побелява и накрая умря. Голямо хубаво растение.
Като го изкопах в корена имаше много големи мравки или нещо като мравки.
Есента отново си поръчах същия и пак го засадих не на същото място, но близо до него.
С какво да пръскам превантивно него и почвата :hmmm: и побеляването на кората дали е признак, че почва да се разболява?
Ще съм много благодарна ако имате опит с нещо подобно.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Мия, днес и аз забелязах един клен с побеляла кора, но той си беше пътник от миналата година.
Явно след изсъхване е нормално да избелее кората.
Ако са били мравките виновни, надали трябва да се пръска с нещо на новото място.
Стига да не се пренесат и там.
Последно промяна от Deleted User 3996 на Фев 23, '17, 14:37, променено общо 1 път.
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

Помолих Артист да изнамери клипче как се садят млади растения в саксии- аз не успях да намеря подходящи, а и Ники беше питал.
Аватар
Vasi
Кана кафе
Мнения: 681
Регистриран на: Ное 19, '15, 09:09

Re: Ацер

Мнение от Vasi »

mija написа:Пролетта засадих Acer palmatum 'Fireglow' от поръчка около 130 см висок и много добре развит. Лятото почна да съхнат листата, кората му/тъмно червена/ започна да побелява и накрая умря. Голямо хубаво растение.
Като го изкопах в корена имаше много големи мравки или нещо като мравки.
Есента отново си поръчах същия и пак го засадих не на същото място, но близо до него.
С какво да пръскам превантивно него и почвата :hmmm: и побеляването на кората дали е признак, че почва да се разболява?
Ще съм много благодарна ако имате опит с нещо подобно.
Мия, като го извади, обърна ли внимание дали корените са започнали да се развиват встрани, извън формата на контейнера, в който е бил? На мен ми умря един ацер по същия начин. Голямо растение, но не беше тръгнал да се развива под земята.... Лично аз отчитам като рисково засаждането на толкова големи дръвчета. Четох някъде, че видиш ли в градински център някой много "напудрен" ацер, по-добре да го подминеш :lol:
"A garden that is finished is dead."
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”