Калистемон /Callistemon/

Публикувай отговор
dal

Калистемон /Callistemon/

Мнение от dal »

Вечнозелено растение с твърди листа , бодливи,с цветове като четки , расте сравнително бързо ,
Цветовете са трайни и падат след около 2 месеца. След тях остават твърди сиви плодници изглеждащи като миниатюрни лещени зърна , налепени по клончето. Родината му е далечна Австралия , но е повсеместен храст из средиземноморието и топлите ширини. Обожава пряко слънце , отцедлива рододендронова кисела почва , не търпи варовик при поливане , подхранва се с торове за азалии и рододендрони преди и по време на цъфтежа . Може да цъфти повторно , но е нужно изрязване на прецъфтелите или прерасли клонки.
Цъфти в червено , розово , рядко виолетово или бяло като цвят на "четката".
Младите растения се прибират след първото застудяване, а по-старите понасят температури малко под нулата. Държи се на светло и прохладно (при 5-10°С). Полива се на всеки 4 седмици, но туфата не трябва да изсъхва съвсем. През пролетта се пресажда.
Вредители, болести: Щитоносни въшки, ако зимува на твърде топло и тъмно място, или през лятото - от други, нападнати от щитоносни въшки растения. Смущения в растежа поради поливане с много твърда и студена вода.На височина в големи съдове може да достигне и 2 метра височина , в градини расте и по високо , с диаметър до 2 метра на храста.
Период на цъфтене: Юни до юли. Някои екземпляри цъфтят два пъти. Привлича насекоми , птици . Моят цъфти в момента :D
Размножаване: Чрез семена или връхни резници при температура на почвата 20 - 25ºС. През пролетта се отрязват резници с дължина 5 см и се вкореняват в пясък пру температура 20*C в парникова среда.
Пожълтелите листа са знак за твърде варовита почва.


Изображение

Изображение

Изображение

callistemon salignus- до 6 метра , търпи и крайбрежти почви
Изображение

Widdicombe CALLISTEMON
Изображение

Callistemon 'Mauve Mist'
Изображение

Callistemon brachyandrus -в природата на Австралия достига и размери 4 на 4 метра , лесно се размножава от семена.
Изображение

Callistemon viminalis
Изображение

Callistemon pallidus-обитава скалистите хълмове на родината си
Изображение

Callistemon Pink Champagne
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от Blue sky »

Дал, много красиво и полезно :daaa:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от dal »

дано , и дано си споделим тук грижи , отглеждането , специфики от чисто практична гледна точка :dovolen:
например някой кастрил ли е това растение? кога+ колко как?
на три пъти не успях да завъдя този красив храст от резници -носила съм такива от гърция турция и италия-нула успех ;сегашното храстче е на точно 1 година купено от метро, в кутия, за няма 4 лв -представляваше половит педя пръчица с отрязан връх. Сега е кълбо с диаметър около метър , цъфти за първи път по никое време , има нежни върхове , бодливи шипчета по клонките , и стои много шик на припек в компания на зеленосивеещи листа храсти и бялоцъфтящи -някак изпъква :dovolen:
виждала съм ги и по 10 , 15 , 20 и повече лева по разсадниците ; много бих искала да си намеря сорт в бяло :daaa:

пише навсякъде че лесно се размножава и със семена след обработка на същите , пише че и резници лесно вкоренява :dovolen:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 461 пъти
Получил благодарност: 875 пъти

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от greeneyed »

Първият ми калистемон беше от семка. Порастна бързо, нападнаха го щитоносни въшки, аз пръскам , намалят, намалят и после пак се размножат. Голяма битка беше, накрая замина в контейнера за смет. :snif: Сега имам друг, от резник, много съм мераклия за него, скоро ще го изнасям навън. В Хърватска и Черна гора съм виждала цъфнали, голяма красота са. Но тук зимата ще е зор с прибирането. :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от johnstalker »

Търся резник! :ieeee: :ieeee: От Дубровник резниците миналата година така и не се вкорениха :(
dal

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от dal »

johnstalker написа:Търся резник! :ieeee: :ieeee: От Дубровник резниците миналата година така и не се вкорениха :(
ще ти дам , подсети ме малко като понапече , тъмночервен имам.... :dovolen:
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от johnstalker »

dal написа:
johnstalker написа:Търся резник! :ieeee: :ieeee: От Дубровник резниците миналата година така и не се вкорениха :(
ще ти дам , подсети ме малко като понапече , тъмночервен имам.... :dovolen:
Викаш, като се стопли да идвам направо с лозарската ножица по бански, а?! :tzvetentze: Нема да забрава, да знаеш! :daaa:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от Tanet »

Сестра ми живее в Атина ,бях си донесла и аз резник,живя 3 месеца и нищо. Ще вема да я врънкам да прати ама не е много по цветята милата. Според нея много праши щото постоянно хвърчели червени листенца,ама то кое не праши. Красиво е наистина.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от johnstalker »

Tanet написа:Сестра ми живее в Атина ,бях си донесла и аз резник,живя 3 месеца и нищо. Ще вема да я врънкам да прати ама не е много по цветята милата. Според нея много праши щото постоянно хвърчели червени листенца,ама то кое не праши. Красиво е наистина.
Резниците миналата година ги набодохме направо в градината, и няколко натопихме у вода. Яено студеният Май ги сбърка. :hmmm:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Калистемон /Callistemon/

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Този цъфти (и зимува) в двора на дъщеря ми в Черноморец.
На мен ми подари едно коренче в саксийка, прехвърлих го в голяма саксия и го наредих да зимува на затворено при чакащите да идат в двора клематиси, но като го гледам сега...май няма никой в къщи... :ufff:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”