Иглика(Primula)

Публикувай отговор
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от дара »

Много красиви :daaa: :tzvetentze:
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от shoshy »

Мише, всички са :o :potekoha: и цъфналото вишнево на заден план на шестата снимка също.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от libra »

Ooooх,най ми хареса розовата,особено количеството й на склона,божествена!
Мише ,ето тук още планински примули,може да си намериш и други мечталки:
http://www.alpine-seeds.com/seed_list6.html" onclick="window.open(this.href);return false;
П.П в този сайт дремят много съкровища,поръчка може да е интересна.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Миша »

Розовата и на мен ми е любимка .

Либре, поръчвали сме о т този сайт, половината не никнаха, някои не отговоряха на етикета, семената са много малко, оттам единствено успях да отгледам корейската виола
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от libra »

Aaa,такива доставчици не искаме./Аз не си спомням тази поръчка/
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

Аз пък искам да си завъдя нашата рилска иглика. Да ама не. Няма семена от нея, няма разсад, няма информация, все едно това цвете не съществува, и никой не знае нищо за него. Много ме е яд като трябва от чужбина да ровя за красиви и ценни Български цветя.
Едната българска ендемит Primula frondosa си я захванах и си расте прекрасно, но за рилската нищо.

Ето за тази красота става въпрос:

Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от renimoss »

Ами отиваш в Рила през юли-август и си събираш семена :hihihi:
Кеф ти розова, кеф то бяла (за последнат ще трябва да отидеш 2 пъти - да си набележиш кои точно са бели)
Обаче имай предвид, че тя расте в заблатени места, торфища и разливи на потоци в кисела среда.
Ще е много трудна за отглеждане в градината.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от libra »

Не може ли да се присламчим към някоя инвитро-лаборатория и да размножат нещо за нас?Незаконно ли ще бъде ,особено за растения ,които са под закрила?Може и част от такива растения да се върнат в естествените им обиталища.И искам да попитам-рамондата,силивряка като е защитен,англичаните как и защо го продават?
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от renimoss »

По принцип се издават сертификати за произход на изходния материал, след което производителите имат право да продават размножените от тях растения. Не знам точно кой издава тези сертификати, има си международни конвенции, национални законодателства и т.н.
Големите производители (почти) със сигурност ги спазват.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 392 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

renimoss написа:Ами отиваш в Рила през юли-август и си събираш семена :hihihi:
Кеф ти розова, кеф то бяла (за последнат ще трябва да отидеш 2 пъти - да си набележиш кои точно са бели)
Обаче имай предвид, че тя расте в заблатени места, торфища и разливи на потоци в кисела среда.
Ще е много трудна за отглеждане в градината.
Попаднах на един отчет по европейски проект за защитените територии и там бяха изброили 13 вида растения, които бяха успели да реинтродуцират обратно . Половината бяха дървета но имаше и за рилската иглика. Опитали да я размножат със семена и не успели. Затова делили туфите. Та аз семена мога да намеря от Словения например, но мъката ми е че тука не се занимават сериозно с това. Въпросният договор беше за над един милион евро и да не могат да размножат иглика от семена ми се вижда непрофесионално.
libra написа: Не може ли да се присламчим към някоя инвитро-лаборатория и да размножат нещо за нас?Незаконно ли ще бъде ,особено за растения ,които са под закрила?Може и част от такива растения да се върнат в естествените им обиталища.И искам да попитам-рамондата,силивряка като е защитен,англичаните как и защо го продават?
С juliboss сме си говорили по темата. Единият проблем е с нормативните документи, които забраняват да се размножават редки видове в България с цел търговия - питайте Миша по въпроса. Втория е че след като не могат да ги продават финансирането на такива програми трябва да е по научни проекти което е трудно, а без пари никой не работи в България само разни ентусиасти. Освен това по въпроса за западните разсадници. Ние сме изнесли голяма част от нашите семена към Англия да се съхраняват в семенните им банки на Кю, що там е друг въпрос. Та след като нашите семена са там какво да ви кажа по въпроса. При тях рамондата и силивряка не са защитени защото не растат и могат да си ги продават, както си искат като пишат че са размножени от семена събрани в градините, а не от диви източници.

А и да не забравяме разни екскурзианти, които идват за да снимат цветя и да събират семена по нашите земи, като после ги пускат в разни страници за продажба като тази дето либра е цитирала. Те могат, но ние не, щото нас ни гонят по устав, а тях никой не ги закача, защото дават свойта лепта на туристическия бизнес.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”