Иглика(Primula)

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от renimoss »

Оспамих темата, обаче ето какво пише в Закона за биологичното разнообразие:
Чл. 40. (1) За растителните видове от приложение № 3 се забраняват:
1. брането, събирането, отрязването, изкореняването или друг начин на унищожаване на екземпляри в техните естествени области на разпространение;
2. притежаването, отглеждането, пренасянето, превозването, изнасянето зад граница, търговията и предлагането за продажба или размяна на взети от природата екземпляри.
(2) Забраните по ал. 1 са валидни за всички жизнени стадии от развитието на растенията.
В приложение 3 са почти всички редки видове.
Презастраховали са се отвсякъде. Все пак е въпрос на разговори с МОСВ, внимателно формулирана мотивировка и обмисляне за да се промени това. Обаче би станало адски бавно. За научни цели може да се събира легално материал с официално издадено разрешително.
Ти да не би да си срещала някъде да предлагат семена от рилска иглика? Щото това би трябвало да е нарушение на националното ни законодателство. Освен ако семената не са придобити от ботанически градини в странство, които пък как са се сдобили е друга тема. Завъртяна работа ...

За реинтродуцирането и ин-витрото - ако правилно е събран изходния материал няма проблем. Т.е. ако е събран от по-голям брой индивиди, така че да се обхване по-голяма част от генетичното разнообразие. Взима се впредвид и как обичайно се размножават растенията. Напр. ако е предимно вегетативно става и от по-малък брой индивиди, ако е семенно и кръстосано опрашващо се - от повече. Също така е важно да не се смесват растения от различни находища, особено ако са отдалечени и с различаващи се условия, защото може би имаме случай на локално адаптирани популации и въвеждане на растения от други такива може да има отрицателно влияние в дългосрочен план.
Растенията, размножени от тъканни култури ин-витро са генетично идентични. В повечето случаи могат да образуват жизнени семена, освен ако видът няма система за самонесъвместимост, т.е. ако му е генетично заложено да не образува семна ако се опраши сам себе си. Не знам дали при игликите има такава система.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от nadin »

renimoss написа:Оспамих темата, обаче ето какво пише в Закона за биологичното разнообразие:

Ти да не би да си срещала някъде да предлагат семена от рилска иглика? Щото това би трябвало да е нарушение на националното ни законодателство. Освен ако семената не са придобити от ботанически градини в странство, които пък как са се сдобили е друга тема. Завъртяна работа ...
Верно голям спам ама какво да направя като ми е болна тема :D . Ето тука предлагат семена от рилска иглика. Не знам колко са им автентични семената. Със сигурност не са от ботанически градини.

http://www.kpr-eshop.eu/en/import-peren ... t_letter=P - H861 Primula deorum - доколкото разбрах словашки сайт.

А по въпросът за как се размножават игликите мисля че при тях е заложено предимно кръстосано опрашване, защото макар цветовете им да имат и плодници и тичинки в един момент на цъфтежа всички цветове имат изнесени нагоре само тичинки , а в по-късен етап цветовете всичките са само с изнесени нагоре плодници. Това съм го забелязала при обикновените иглики. Не знам дали всичките са така, но това предполага едно растение да не може да се опрашва самостоятелно.
Последно промяна от nadin на Яну 16, '17, 14:25, променено общо 1 път.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от renimoss »

Ха, интересно! Ще им пиша да ги питам от спортна злоба.
Край със спама.
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от mds777 »

Миналата събота купих от Баумакс иглики -страхотни цветове, направо грееха, веднага ги засадих. Днес отидох и когато ги видях , много се разочаровах, смачкани , поовехнали. :snif:
Не знам дали защото не съм ги поляла цяла седмица или е друга причината. :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Миша »

mds777 написа:Миналата събота купих от Баумакс иглики -страхотни цветове, направо грееха, веднага ги засадих. Днес отидох и когато ги видях , много се разочаровах, смачкани , поовехнали. :snif:
Не знам дали защото не съм ги поляла цяла седмица или е друга причината. :hmmm:
Защото тези иглики са оранжерийни и яко дрогирани, трябва им дъъълъг период на адаптация, за да се справят с външните условия/ако се справят/
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
snezhina
Кафе с мляко
Мнения: 216
Регистриран на: Авг 28, '16, 19:11

Re: Иглика(Primula)

Мнение от snezhina »

Миша написа:
mds777 написа:Миналата събота купих от Баумакс иглики -страхотни цветове, направо грееха, веднага ги засадих. Днес отидох и когато ги видях , много се разочаровах, смачкани , поовехнали. :snif:
Не знам дали защото не съм ги поляла цяла седмица или е друга причината. :hmmm:
Защото тези иглики са оранжерийни и яко дрогирани, трябва им дъъълъг период на адаптация, за да се справят с външните условия/ако се справят/
Как се дрогират?Сигурно има различни схеми-ако не е тайна разбира се?И може ли непрофесионалист да познае дрогирано от недрогирано растение?
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2389
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 84 пъти
Получил благодарност: 113 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от mds777 »

Мише, благогаря за информацията, олекна ми, че ме аз съм ги увредила.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Миша »

snezhina написа:
Миша написа:
mds777 написа:Миналата събота купих от Баумакс иглики -страхотни цветове, направо грееха, веднага ги засадих. Днес отидох и когато ги видях , много се разочаровах, смачкани , поовехнали. :snif:
Не знам дали защото не съм ги поляла цяла седмица или е друга причината. :hmmm:
Защото тези иглики са оранжерийни и яко дрогирани, трябва им дъъълъг период на адаптация, за да се справят с външните условия/ако се справят/
Как се дрогират?Сигурно има различни схеми-ако не е тайна разбира се?И може ли непрофесионалист да познае дрогирано от недрогирано растение?
Схеми точни няма,зависят от светлината и температурата, при които се отглеждат растенията, общо взето течни торове в поливната вода по грам на литър всекидневно, понякога и повече, до 3 грама на литър, прилагат се и различни растежни регулатори. Дрогираното рластение е с големи твърди листа с наситено зелен цвят , които лъщят по определен начин, опитното око спокойно различава силно торено растение, но не виждам как да го обясня
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Ава_и_мама
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1051
Регистриран на: Яну 23, '17, 20:26
Местоположение: гр. София

Re: Иглика(Primula)

Мнение от Ава_и_мама »

Здравей, Миша! И аз преди две години си купих много хубави иглики от Кауфланд, различни цветове, красота! Стояха в апартамента до пролетта и ги сложих в градината на село. След 2 год. има само една :cry: Според мен греша в:
1. Преполяти
2. Веднага засадени без да се аклиматизират
3. Била съм невнимателно при обгрижването им- плевене, разрохкване на почвата.
4. :hmmm:

Искам да имам от тях! Според теб какво трябва да се направи?
Ако трябва много любоФффф, много говоРене, повече усмиФки веднага го давам! :tzvetoman: :liubov: :svekurva:
Аватар
радост-31
Виенско кафе
Мнения: 341
Регистриран на: Мар 10, '16, 08:26
Местоположение: Трилистник, Пловдив
Дал благодарност: 79 пъти
Получил благодарност: 249 пъти

Re: Иглика(Primula)

Мнение от радост-31 »

Здравей Ава и мама! Не съм Миша, но ще пиша. Ами ... никъде не грешиш. Това са си разни хибриди, които трудно се задържат повече от една-две години. Най-често оцеляват тези с по-неатрактивните окраски. Лилавите са може би най-приспособими, след това жълтите и червените и накрая белите (това са мои наблюдения). По-засуканите нямат големи шансове. През 2014 си взех от Кауфланд десетина иглики (все пак бяха по 30стотинки и аз изграбих всичките налични), насадих ги и една по една сами се затриха. Но пък оцелелите се размножават като за световно.
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”