Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2396
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mds777 »

Ако някой вади / мести божури, моля за едно коренче от белият кичест божур с капка червено- Фестива Максима!
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 587 пъти
Получил благодарност: 1071 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от greeneyed »

libra написа:И аз си мисля,че им е време вече. Ще отида да ги чопля,само да не им ги избода.
Между другото,сляпото куче е отишло да чопли на мекичкото точно около многострадалната ми Барцелка.
Не ги барай сега, има наистина показали се пъпки. :dovolen: И понеже ме настъпа по мазола със споменаването на сляпото куче,да кажа-сега търся семена от рицин- Миша сподели ,че счукани им се сипват в тунелите. :sbandit:
Евелинка, ще си прецакаш Барцелата, а това ще стане , защото с времето от нарастването на коренището се показват все повече цветове последователно във времето и така цъфтежът не е ден до пладне, ами 3-4 седмици. Освен това жълт божур си е екзотика наистина. Аз съм купувала няколко пъти жълт от СС, сега съм пълна с розови и бели, жълт- йок. Имам жълт де , от друга поръчка.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Спести им се чопленето ,защото заваля,но мисля ,че при мен още не са образували очички.На мен зорЪ ми е, главно, да не съм прецакала Барцела,а иначе нямам страх ,че на другите им има нещо.Тази година имаше повече валежи и хладни периоди и може това да е причината.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Самоорганизирах си втори сакатлък с втория по важност божур -Корал Чарм.При местене му се прекъснаха половината корени и сега съм ги извадила на салата.Има големи корени ,по-дребни и парчета като нарязана краставица.Питането ми е ,някой садил ли е такива парчета,те са без очички? Евентуално ,как да ги садя -вертикално или полегнали?
popov
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1339
Регистриран на: Авг 16, '12, 21:40
Местоположение: София
Дал благодарност: 1 път
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от popov »

От всяко коренче има шанс да стане божур. Естествено повече време ще трябва. Имаше някъде май руско клипче някакво точно за такива парченца, без очи. Слагай ги както дойде, обръщай им малко повече внимание и вероятно ще се напълниш с корали след време :daaa:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Благодаря ти за отговора!Аз също мисля,че корените събуждат спящи пъпки и за няколко години могат да направят добро растение.Чуденката ми е предимно за начина на полагане на корените.Ще търся още информация.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 981 пъти
Получил благодарност: 2242 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Мария Николова »

libra написа:Благодаря ти за отговора!Аз също мисля,че корените събуждат спящи пъпки и за няколко години могат да направят добро растение.Чуденката ми е предимно за начина на полагане на корените.Ще търся още информация.
Либре, няма никакво значение право, или легнало. Което ще стане - ще стане, както и да е.
И тъпкано да е. ;)
Така при вадене на божур край пътеката, е било останало едно парче не открито. И след години поникна на пътеката, въпреки че е било тъпкано, :twisted: докато да го видя. Очертах една "топка" от пътеката с лопата и подарих топката с божура в центъра. :lol: :lol: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Toва нещо,ваденето на божури,било голямо беда..След като дружно с един як градинар направихме корените на салата,аз допълнително клечах в дупката и рових като кокошка , и дърпах корени.Те,пък,се бяха наместили под туи и лоницери ,та операцията беше като екстрахиране на ретинирали мъдреци.
Защо ги пиша тези оплаквания:сега чакаме новите божури-за тези растения е особено важно добре да се обмисли мястото и по възможност няколко години да не се разбутват.А ако има нужда да се местят,разделят и пресаждат ,около тях да има 1 м диаметър за подход с лопатата .
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от clock »

Либре, всичко което казваш е много ценно като информация. На мен тази есен ми предстои пресаждане на стари божури, седяли повече от 40 години на едно и също място. Цъфтежът им намаля значително и мисля, че е време да ги поразширя. Та четейки те да се подготвя какво ме очаква. Отделно очаквам божури. От известно време се чудя къде да ги насадя така че да са на правилното място и да им спестя евентуално местене.
Хайде да попитам тук. Освен божурите очаквам и три магнолии Александрина. Добре ли ще е за божурите да ги насадя около магнолиите? Сега всички ще са бебета, но след време дали сянката няма да идва много на божурите. :hmmm:
elmaz
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1885
Регистриран на: Юни 19, '14, 16:03
Дал благодарност: 8 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elmaz »

Случайно попаднах на това
" onclick="window.open(this.href);return false;
"Благодаря ти Боже за поръчките" Tanet
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”