Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
jozefin
Кафе машина
Мнения: 4448
Регистриран на: Дек 5, '09, 10:28
Местоположение: Ловеч, 200 m надморска височина, умереноконтинентален климат
Дал благодарност: 89 пъти
Получил благодарност: 230 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от jozefin »

Много информация - от типове божури до засаждане, разсаждане и т.н.
Който не го мързи да чете :dovolen:
http://peonysenvy.com/peonycare.html#type" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Dewina написа:
Виола написа: Розовите са много, имаш ли предпочитание към нюанса - бледо розов, средно, наситено розово, сьомгово розово?
Нямам предпочитание за нюанса.
Смятам оттук да ги купя: http://pfingstrosengaertnerei.de/" onclick="window.open(this.href);return false;
Избирам по картинките :dovolen: :sno: ... много сортове вече са изчерпани за тази година ...
Какво ще кажете за тези?:
HILLARY /Itoh-Hybriden/
WHITE FROST /Paeonia Hybrida/
помисли си добре точно какви бобури искаш.
Като цяло роки божурите са най-редки и най-скъпи. Стават доста високи храсти с годините и като дръвчета може да станат. Цветовете им не държат много но цъфтят много обилно. най-ефектни са тези с простите цветове на който най-ясно се вижда тъмното черно око. Белите и кремавите като цяло миришат страхотно, червените по-малко.
Другите дървовидни растат повече на широчина като изкарват повече издънки от основата и така храстат расте на широко. Те са по красиви с гъсти цветове.
Итохите са хибрид между тревистите и дървовидните като нах-добрите са тези с полугъст цвят като бартзелаат и хиларито. Тези с прост цвят като кора луиз стоят малко парцаливо.
При тревистите божури изборът е огромен , но тези с гъсти цветове по правило клюмат много и бързо отсипват. На почти всички им трябва опора ако не искаш цветът да е заровен в земята.
Аз бих ти препоръчла ето този за розов http://pfingstrosengaertnerei.de/die-pf ... /hybriden/ - на втората страница Etched Salmon- държи средно три седмици без да мръдне цветът, няма нужда ото опора, самият цвят е много красив без да е класическия гъст божур - по-скоро е купообразен подобно на коралите.
За бял гъст още не мога да намеря такъв който да ми падне на сърце. Имам един простоцветен с жълти тичинки който ми е любим, но ти май не искаш такъв
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Nadin,etched salmon колко е висок при теб? Моят ,който беше делен,т.е беше малко коренище, върви нисък,а и цветът не е кой знае колко голям.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Dewina »

Има ли някой този червенu сортове - да сподели впечатления :tzvetentze: ?

Old Faithful

Изображение

Red Charm
Изображение
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

libra написа:Nadin,etched salmon колко е висок при теб? Моят ,който беше делен,т.е беше малко коренище, върви нисък,а и цветът не е кой знае колко голям.
Ми не е нисък. Горе долу колкото другите е. Цветът в диаметър е колкото педя разтворена, но не е топка а по-скоро купа. Чакай да потърся снимка някъде да покажа.

На височина е някъде до ханша или три и половина реда бетонови тухли :D , както се вижда от снимката.
Изображение
Аватар
evelin_pas
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1816
Регистриран на: Сеп 18, '14, 13:10

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от evelin_pas »

Момичета (и момчета, разбира се ;) ), искам да питам нещо.

Една съседка много хареса Барцелата ми и иска да и извадя издънка.
Искам да питам, някой вадил ли е издънки от Итох хибрид. Как да процедирам при ваденето.
Има ли опасност да си прецакам божура при тази процедура.
Помагайте :tzeluvka:
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Божурът е единственото цвете,което не бих се съгласила да чопля ,за да вадя издънки.
Иначе ,на ириси,например ,чоплих ризоми и ги отделих,както си беше засадено майчиното растение.Но те са сравнително на плитко и има някаква видимост.
Корените са преплетени,може да са доста настрани и да ги прережеш с лопатата.
Аз това лято сглупих с местенето на моята Барцелка-в средата на август я орязах и преместих.Срязаха й се дебели корени отстрани ,а и беше доста зелена.Чак като я преместих,загрях,че не виждам да е заложила новите пъпки.Сега чакам Михаля-т.е да пусне пъпки ,така както е без листа.
Ако все пак ,се решиш на тази операция -разкопай и разрови/почисти внимателно доста от страни и се опитай внимателно да извадиш/разплетеш коренище с поне две "очички" /ако вече са заложени новите пъпки./
Другият начин е да извадиш ,пак много внимателно ,цялото растение и настрани да оперираш на спокойствие .Трябва и с нещо да се дезинфекцира раната.Аз ползвах пепел от пелети.
Пак казвам,че по моя опит,не съм сигурна ,дали не е още рано за итохите.Не знам дали другите тревисти вече са заложили пъпките.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от d_vitanova »

И аз не бих разбутала божур, освен ако няма да го подарявам изцяло.
Бабите на село казват , че божур се мести между Малката и Голямата Богородица т.е. 15.08-15.09. Ще направя това упражнение за една редичка от 5 бр. стари божури на неподходящо място и ще докладвам догодина за щетите.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Няма да имаш щети.Единственото,което трябва да изпълниш точно е дълбочината на т.н "очички"-най-много 2-3 см. под нивото на почвата.Не ползваш оборски тор.
Аватар
evelin_pas
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1816
Регистриран на: Сеп 18, '14, 13:10

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от evelin_pas »

Ох, и на мен не ми се разбутва Барцелата. Ама нали ги знаете бабите, искат точно тая китка и това е 8-)
Ще видя какво ще правя. Мерси за включването. :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”