Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от renimoss »

Понеже сега тече поръчка на божури, моля за съвет. Препоръчайте ми божур с особено атрактивна есенна окраска на листата. Итох хибридите как са есенно време?
Нямам почти никакъв опит с божури, имам само бабешки кичест червено-цикламен божур (може би Paeonia officinalis 'Rubra Plena'), на когото листата грозно почерняват още в края на лятото, както и древни бял и розов lactiflora, които правят относително хубави червено-жълти листа наесен.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Някъде бях писала за божурите с червени листа есента ама трябва да се рови. Даже някаква класация имаше.
Итохите не стават. Техните листа горят много бързо като на дървовидните. Направо стават кафеви при най-малката слана.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

nadin написа:Ето една страница със снимани божури на есен:

http://www.buckcanyon.com/peony_fall_color.htm
Повечето дървовидни също червенеят.
За тревистите които червенеят или жълтеят есента намерих инфо за:

Festiva Maxima
'Krinkled White - този май е итох и става жълт
'Estafette - този става тъмно червен
'Sea Shell' - жълтеникав после става оранжев
'Queen of the Dawn' - червен
'Kansas' - червено преливащо в зелено
'Paul M. Wild' -червен
'Belleville' - жълто зелен с червено по края
'Feather Top' - червен става почти тъмно кафяв

Ето тука още един линк да се види как се развиват листата на различните божури през годината:
http://www.southernpeony.com/search/label/foliage
Тука мога да внеса някои корекции. При мен няма Итох или дървовиден дето да издържа на сланите - веднага почерняват.
И Krinkled White не е итох :D
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от renimoss »

Много благодаря :tzvetentze:
Точно това мнение бях чела, но сега не го намерих :oops:
Итохите много зле изглеждат! И рокитата как са?
Май тревистите лактифлори имат най-хубава есенна багра. Ех, човек не може да има всичко в едно :D
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10110
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 367 пъти
Получил благодарност: 1030 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от МГХ »

Виола , ето как цъфтя Лимон шифон при мен. Не знам дали си отговаря . Изображение
В нета има различни снимки .Като моята Изображение и ето такива Изображение Затова не мога да преценя той ли е .
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Понякога с времето се сгъстяват. При мен така става с Бъки бел - оня тъмно червения. Има цветове които са почти гъсти и има такива на които им се виждат тичинките в средата.Не знам на какво се дължи, но като че ли с възрастта цветът се сгъстява.

Това видео е на градините на пеонишоп с Лемон Шифон. На мен повечето ми изглеждат не много гъсти и им се виждат тичинките в средата.
https://youtu.be/hYODcqi_RYc
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от rumivarna »

Искам да попитам божурите итох режете ли ги сега или на пролет и с колко ако да?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10036
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 622 пъти
Получил благодарност: 1114 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от greeneyed »

Аз имам itoh peony- Garden treasure; сега надземната част е изсъхнала, но не съм я рязала. Напролет като се покажат пониците, ще ги изрежа тези сухи стъбла. По същия начин процедирам с хортензиите макрофили- старите клечки да седят зимата, напролет се вижда кое е за рязане. :dovolen:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

rumivarna написа:Искам да попитам божурите итох режете ли ги сега или на пролет и с колко ако да?
Аз всички божури чистя на пролет. При мен и итохи и тревисти мръзнат до долу и на пролет изкарват от земята. При теб евентуално при по-топли зими може да ти оцеле някое по-вдървено стебло на итохите и да имаш пъпки и над земята ама това ще разбереш на пролет. То веднага си личи до къде е измръзналото.
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от rumivarna »

Благодаря ви Грийни и Надин! :tzeluvka:
Моят итох тази пролет ще стане май на 3 (или 4 :angel2: ) ЕГН-то напредва неумолимо и почвам да забравям :cry: Както и да е, но никога не ми се е налагало да го режа до земи (то и последните зими при нас не бяха от кучешките вярно). Та не съм го рязала или по-скоро връхчетата му клъцнах, така че всеки клон да остане с външна пъпка за да не се пречкат много вътре клонаците - ами тъй прекарвам всичко през розите :lol: :hihihi:
Значи не съм съвсем сбъркала :D
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”