Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
dal

Божур (Paeonia)

Мнение от dal »

Божур (Paeonia)

Божурът (Paeonia) е род двусемеделни растения. Повечето видове са многогодишни тревисти растения с височина 0,5-1,5 м, но някои са дървесни и представляват храсти с височина до 2-3м . В България се срещат три вида:
Paeonia mascula (розов божур),
Paeonia peregrina (червен божур) и
Paeonia tenuifolia (теснолистен божур).
Най – известни са тревистите божури.Те са типични за Мала Азия и Европа.
Ценени са заради красивите им цветове, често оцветените им листа и интересните декоративни шушулки, пълни със семена.
Цветовете са обикновено полупрозрачни и са подредени в един или два реда. Най – популярните у нас видове божури са кичести.
Божурите достигат височина 50 – 100 см.Дървовидните- и по два метра храсти.Последните години все по масово се внасят и предлагат за продажба дървовидни божури .Сортовете са хиляди-до един звучащи на китайско-японски и страшно красиви.Обичат предимно изток-север без силно слънцеогряване.

Paeonia suffruticosa 'Shimadaijin'
Изображение

Цъфтят от късна пролет до началото на лятото.Дървовидните цъфтят по-късно.
Цветовете на дървовидните са големи, често двойно или изцяло, на всички възможни цветове - бяло, крем, жълто, оранжево, различни нюанси на розово, лилаво и червено, дори виолетово.
Божурът е култивиран преди повече от 4000 г.Божурите трябва да се засаждат на дълбоко в плодородна, богата на хумус почва, която не трябва да изсъхва прекалено бързо през лятото.
Преди да засадите растението, обогатете почвата, като добавите добре изгнила тор или градинска пръст. Полезно е такава тор да се добавя и около самото растение в началото на всеки нов сезон. Така корените му получават допълнително влага.
Между растенията трябва да има разстояние поне 60 см. – 90 см.
Когато растенията пораснат и цветовете наедреят, поставете подпора. Или стрижете за вазите: :D
Божурите понасят добре полусянка, но цъфтят много по – добре на слънце.
Божурите са многогодишни растения. Ако искате все пак да ги разсаждате, направете го през есента или ранна пролет. Просто издърпайте внимателно растението с корените. Всяка част от корена, която има пъпка, ще порасне и ще роди ново растение от същия вид, докато при размножаването чрез семена не могат да се възпроизведат абсолютно същите растения.
Това твърди теорията.
Практиката-след преместване на ново място божурите могат да не цъфтят няколко години.
Прекрасни партньори с хостите, опитайте!
Друг челен опит за споделяне-ако им отделите лента в градината и ги засеете можете да наредите отпред на лентата хризантемите. Когато божурът е в апогей и цъфти хризантемата тъкмо тръгва да разлиства. По късно след като божурите ви прецъфтят хризантемите скриват туфите листа , защото без листа коренището не бива да бъде оставяно тъй като се изхранва лятото.Докато поливате божурите поливате и хризантемите. Това ми го каза една стара градинарка и аз преместих всичките 11 сорта божури, и ефектът е супер... :daaa:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Сорбет
Изображение

Paeonia Festiva Maxima
Изображение

'Krinkled White'
Изображение
nadin написа:Ето един линк където са изброени някои от дивите сортове божури. Може би не са така атрактивни като хибридите но правят страхотни храсти с мног красиви и съразмерни цветове.
http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... hp/Paeonia
nadin написа:А ето и един линк за ниските божури, подходящи за бордюри и алпинеуми.

http://www.paeonia.com/html/peonies/articles/aug09.htm
nadin написа:И последно. Много полезен линк, със съвети за размножаване и пресаждане на божури, таблици с разпределнието по видове и време на цъфтеж, както и най-новите модни тенденции :dovolen:

http://www.canadiangardening.com/plants ... ade/a/1441
elena kirilova

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elena kirilova »

е получавам сърцетуп вече
откъде да си намерим този сорбет-направо е вълшебен :o
dal

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от dal »

И малко дървовидни предимно , за ох и ах:

Paeonia suffruticosa /Tree Peony

Изображение

Botan red
Изображение

Изображение

лутея хибрид
Изображение

Изображение

High Noon
Изображение

Изображение

Kamata Fuji
Изображение

Shimanishiki
Изображение

Изображение
dal

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от dal »

elena kirilova написа:е получавам сърцетуп вече
откъде да си намерим този сорбет-направо е вълшебен :o
абе..казвам ти аз снощи да работиш със сортове наместо с фотошоп , ама ти-картинки та картинки.... :D :P

р.р. има , търсене му е майката :lol:

Paeonia suffruticosa Champion Black Jade, или на чист български:'Guan Shi Mo Yu'

Изображение

примерно :hihihi:
elena kirilova

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elena kirilova »

:potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha: :potekoha:
е дай сайта де,давай поръчката
стига ,че ще инфарктясам
имайте милост
elena kirilova

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elena kirilova »

и ако искаш да знаеш тука има и сортове и картинки :hihihi:
dal

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от dal »

http://www.kelways.co.uk/categories/tree_peonies/8/

ето ти листата избирай , а поръчката е в "Поръчки" :D

ето я:

http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=21&t=497
elena kirilova

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elena kirilova »

Paeonia suffruticosa Champion Black Jade, или на чист български:'Guan Shi Mo Yu'
е те тоя много ме кефи :hihihi:
нали е на чист български затова най го разбирам,и си поръчах нещо ооооколо сорбета да знайш
що ли съм се олигавила да ме пита човек :potekoha:
Аватар
evkall
Кафевар/ка/
Мнения: 999
Регистриран на: Дек 3, '09, 08:29

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от evkall »

elena kirilova написа:е получавам сърцетуп вече
откъде да си намерим този сорбет-направо е вълшебен :o
http://mmtr-bg.com/item.php?prom=0&seci ... &filter=13
Ето ти го тук :dovolen: !
И аз го търсих,поръчах и тук подобния и него!
Всеки ангел си носи посланието и това остава непроменено с времето!
elena kirilova

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от elena kirilova »

Благодаря ти
Аз и без това имам поръчка при тях,ще се възползвам
Даде ми ценна информация
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”