Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Това , което пишете nadin и Skio,как да го разбирам-ако евентулно се появят пъпки през пролетта да ги изрязвам ли?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Да,но първо му се радваш малко и задължително му правиш фотка.И после-кръц.
П>П Само да не цъфнат -от сега съм си приготвила една много подробна Ода на възмущението за Лидъл.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Ех, те само да се появят пъпките, пък ти да видиш! Че днес ходих и накупих още корени...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от nadin »

Остави един цвят да го видиш какъв е и дали си отговаря всички останали пъпки режи до листо още преди да са цъфнали.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

nadin написа:Остави един цвят да го видиш какъв е и дали си отговаря всички останали пъпки режи до листо още преди да са цъфнали.
Благодаря nadin ! Така ще направя, защото все пак ме гложди мисълта отговарят ли си на сорта.
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Skio »

Златка Трънова написа:Това , което пишете nadin и Skio,как да го разбирам-ако евентулно се появят пъпки през пролетта да ги изрязвам ли?
Аз лично две години ги махах още бутончета на 4-5 ммм. Но познавах майката. Иначе ако ви изровя стари снимки, ще се види ясно, че създадох божур от едно око, който първата година се състоеше от едно листо, което се разпъна и имитираше храстче.
На втората година листата бяха три, големи, и едното се опита да цъфти, което не позволих.
На третата година имаше седем листа, пет с пъпки, три с по три пъпки (ето това е, което свидетелствам, че се случва) -- признавам си, не беше лесно да се откажа... и все пак беше сторено.
И оттам, зелен семафор, оставен е да си живурка.
За вас с новите сортове, може би наистина трябва да се знае дали отговарят, та да ги местите или отказвате навреме.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Златка Трънова »

Skio написа:
Златка Трънова написа:Това , което пишете nadin и Skio,как да го разбирам-ако евентулно се появят пъпки през пролетта да ги изрязвам ли?
Аз лично две години ги махах още бутончета на 4-5 ммм. Но познавах майката. Иначе ако ви изровя стари снимки, ще се види ясно, че създадох божур от едно око, който първата година се състоеше от едно листо, което се разпъна и имитираше храстче.
На втората година листата бяха три, големи, и едното се опита да цъфти, което не позволих.
На третата година имаше седем листа, пет с пъпки, три с по три пъпки (ето това е, което свидетелствам, че се случва) -- признавам си, не беше лесно да се откажа... и все пак беше сторено.
И оттам, зелен семафор, оставен е да си живурка.
За вас с новите сортове, може би наистина трябва да се знае дали отговарят, та да ги местите или отказвате навреме.
Благодаря Skio , за споделения опит. За мен, като начинаеща е много важен!
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от shoshy »

Взех божурите и .... Настанаха дилеми за засаждането, въпреки предватителната подготовка ;) .
Това е Барцела
Изображение
Има очички по стеблото на 8 см разлика във височина. Ако го засада изправен част от очичките ще са на повече/ по-малко от 5 см от повърхността на почвата.
Легнал ли да го садя, или...? Моля за съвет!
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Равнината /горе долу/ ,в която се намират очичките се нарича корона .Та,тази корона се сади на около 5 см дълбочина .По стъблата на горе може да има пъпки,не трябва да ви притесняват,тъй като ,понякога итохите не си губят стъблата и по тях има очички.Но,няма и да е грешка ,ако им режете стъблата есента ,както на тревистите.Аз ги оставям да си се развиват според сезона-понякога изсъхват стъблата,понякога -не.
Горното се отнася само за итохите,тревистите се садят малко под или на нивото на короната.
Аватар
shoshy
Баш кафе майстор
Мнения: 2931
Регистриран на: Мар 30, '11, 16:09
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 3 пъти
Получил благодарност: 5 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от shoshy »

Libra, благодаря много за отговора :tzvetentze: ... и да видим какво съм раздрала.
Гледам короната / където се събират корените/ и има най-много пъпки да са 5 см под нивото на почвата. По-високо стоящите пъпки - което оцелее. Така ли е?
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”