Божур (Paeonia)

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Клок,аз Барцелата трябваше да я местя точно, защото се конкурираше с една магнолия.Важно е да кажа,че магнолията е храстовидна и клоните й започват от ниско ,а не идва да я подкастрям.Пък и любимия ми божур не беше открит,за да му се любувам.Освен това ,не е добра идея да се преплитат корените с каквото и да било.
За местенето какво научих -стари божури е добре да не се преместват целите големи туфи ,а да се обновят режейки ги на 3-5 очички.Всъщност този ефект можах да го наблюдавам при един стар божур,който реших да не деля, именно за да имам голяма пищна туфа.Да,ама той на другата година пусна стръкове на половината на предната .А ,ако искаме все пак, да получим ефекта на голяма туфа ,могат 3 нови коренища да се засадят на триъгълник-така ще стимулираме малките туфи да се разрастват и ще имаме ефект на голяма туфа.
Друго-новозасадени божури се мулчират първата година.
Торят се с комбинирана тор.Навсякъде дават да се засаждат на към 2 инча,което е не повече от 5 см.
Листата на стари божури се почистват след 1 слана и се режат.
Аз ,да си призная ,всичко ми е нагъчкано,дори най-ниския божур е най-отзад.Все ми изглежда много добре разстоянието като садя /клечки/ .От тази позиция да кажа ,че на един божур /тревист /му трябват 80 см
Аника
Кафевар/ка/
Мнения: 954
Регистриран на: Ное 6, '16, 22:49

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Аника »

Имах божур под смърч, на сянка-не съм му виждала цвета, тази пролет го вадих-на по 20см от видимите клонки с правата лопата - успях. Сложих го на слънце, да видим догодина дали ще цъфти.
Аватар
clock
Кафе машина
Мнения: 3388
Регистриран на: Сеп 19, '16, 01:31
Получил благодарност: 1 път

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от clock »

Либре, благодаря ти! Отстоянията със сигурност ще ги спазя. По - сложно ми се вижда това със старите божури. Листата не ги махам, харесват ми, чак като ги попари сланата и погрознеят тогава ги махам. Ще трябва, както казваш, да ги разровя полека отшироко, да ги извадя внимателно, ако успея и да ги отплета и после да оперирам :eeeh:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Не знам дали съм на прав път,но ми се струва ,че може да е улеснение копане с вила .Тази велика мисъл ми беше излетяла от главата,точно като копах моите и не можах да я пробвам.Поне няма да накълца корените./Евентуално,само ще ги прободе./
mama_li

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mama_li »

libra написа:Не знам дали съм на прав път,но ми се струва ,че може да е улеснение копане с вила .Тази велика мисъл ми беше излетяла от главата,точно като копах моите и не можах да я пробвам.Поне няма да накълца корените./Евентуално,само ще ги прободе./
Либре, и с вила има поражения. Миналата година така вадих барцела и кайли. Ами и при двата имаше доста натрошени корени, които подарих и май повечето са се хванали.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Реално погледнато,едва ли може да се извади,раздели и засади на ново място божур,без да му се откърти някой морков .Важното е да положим всички усилия да стане с най малки щети.
Аз съм голям теоретик,аха, и сама да си повярвам: вчера вадих за последно Etched Salmon.Той беше скъп и за това го делихме.По тоя повод едва креташе,яви се в сянка и реших и него да преместя.Като мислих,че толкова мижав божур,няма да има никакъв проблем.Занапъвах го с правата лопата,но той беше омотан с едни тънки корени и не щеше да излиза.Тогава,аз реши да го подръпна за ушите.Така го подръпнах,че останах в ръка с дръжките +накрая всички очички и два мижави моркова .Значително по-голяма част остана без нито едно оченце.
Въобще,каквото можах ,прецаках.Сега чакам новите.
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от dar »

Либре, засаждай ги и стискаме палци.Пък дано се справят. :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 87 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от libra »

Kak! Още вчера зарових доказателствата за моята некадърност !Дори сляпото куче още не ги е изровило.
Аватар
Dewina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1241
Регистриран на: Авг 31, '15, 17:18
Местоположение: Балкана
Дал благодарност: 22 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от Dewina »

mds777 написа:Ако някой вади / мести божури, моля за едно коренче от белият кичест божур с капка червено- Фестива Максима!
mds777 :liubov: ,

няколко момичета си поръчахме божури от немски колекционер с градина от 600 сорта божури. Запознах се с него на изложението за цветя в Ботаническата градина в Berlin.
Ако още не е пакетирал божурите за BG, ще го помоля в понеделник да прибави и един Festiva Maxima и за теб. :daaa:

...Живот и здраве, другата година по божурено време, ще го посетя и снимам колекцията му :dovolen:
Градината ми е нещо като баварски чифлик, селска фурна и убежище за хайдути... Знам, че ме разбрахте😇
Аватар
mds777
Баш кафе майстор
Мнения: 2398
Регистриран на: Мар 9, '13, 15:11
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 116 пъти
Получил благодарност: 154 пъти

Re: Божур (Paeonia)

Мнение от mds777 »

Dewina , много благодаря, :ieeemyzh: !
На лични ше уточним плащането! :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”