Хемерокалис Hemerocallis

Публикувай отговор
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Виола »

Благодаря, Влади. :tzvetentze:
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от маргото »

Мерка, във връзка с разпознаването хемерокалиса на Звездичка в твое мнение от
1 юли 2016, стр.85,- моя хемерокалис, който си показала е Tuscawilla Tigriss /от опаковката/

http://davesgarden.com/guides/pf/go/19753/" onclick="window.open(this.href);return false;

А моя Hemerocallis Red много прилича на Crimson Pirate/ от линка в твоето мнение/...или..?

Изображение

Изображение
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от maleas »

Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от renimoss »

Мария преди време ме смъмри, че не съм планирала хемерокалиси. И сега има поръчка и искам да се поправя. Обаче много се обърквам, когато има голям избор. Четох в темата, четох и в енциклопедията http://garden.org/plants/group/daylilies/, обаче не ми се получава.
Моля, препоръчайте ми изпитани от вас сортове, които отговарят едновременно на двете условия:
1) цъфтят продължително през сезона (както Stella d'Oro, този го имам) - това, което в енциклопедията наричат rebloom
2) цветът е относително траен (като за хемерокалис), а не увяхва до вечерта и цъфти през деня, а не се отваря вечер и затваря сутринта - търся това, което наричат extended bloom, а не diurnal или nocturnal (леле какво ровене падна, докато намеря дефинициите на термините в енциклопедията!)
Като сортирам по тези критерии в енциклопедията ми излизат над 8000 записа :snif:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31685
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1028 пъти
Получил благодарност: 2399 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

renimoss написа:Мария преди време ме смъмри, че не съм планирала хемерокалиси. И сега има поръчка и искам да се поправя. Обаче много се обърквам, когато има голям избор. Четох в темата, четох и в енциклопедията http://garden.org/plants/group/daylilies/, обаче не ми се получава.
Моля, препоръчайте ми изпитани от вас сортове, които отговарят едновременно на двете условия:
1) цъфтят продължително през сезона (както Stella d'Oro, този го имам) - това, което в енциклопедията наричат rebloom
2) цветът е относително траен (като за хемерокалис), а не увяхва до вечерта и цъфти през деня, а не се отваря вечер и затваря сутринта - търся това, което наричат extended bloom, а не diurnal или nocturnal (леле какво ровене падна, докато намеря дефинициите на термините в енциклопедията!)
Като сортирам по тези критерии в енциклопедията ми излизат над 8000 записа :snif:
Рени, никой хемерокалис няма да цъфти както ти го искаш - вечер да се затваря, сутрин да се отваря. Отваря се сутринта един цвят и до вечерта увяхва.
За другите неща можеш да видиш в каталога на поръчката. Отвори опцията на страницата с избрания сорт "...детайли" и гледай долу в ляво таблицата за повторно цъфтящи сортове. Даже за аромат има ред в схемата. :lol: Има сортове, които късно есента изкарват нови цветоноси и цъфтят почти целия ноември. Но това не ги прави мои фаворити. Ценя красотата на цветето и се съобразявам с височината на сорта и големината на цвета. Прегледах каталога и си записах кои ме впечатлиха. По-късно на ЛС ще ти препиша "паспортните данни" на няколко хемета, можеш да ги прегледаш в каталога. :dovolen:
Моята стела днес изкара едно цветоносче. :D
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Мария Николова написа:
renimoss написа:Мария преди време ме смъмри, че не съм планирала хемерокалиси. И сега има поръчка и искам да се поправя. Обаче много се обърквам, когато има голям избор. Четох в темата, четох и в енциклопедията http://garden.org/plants/group/daylilies/, обаче не ми се получава.
Моля, препоръчайте ми изпитани от вас сортове, които отговарят едновременно на двете условия:
1) цъфтят продължително през сезона (както Stella d'Oro, този го имам) - това, което в енциклопедията наричат rebloom
2) цветът е относително траен (като за хемерокалис), а не увяхва до вечерта и цъфти през деня, а не се отваря вечер и затваря сутринта - търся това, което наричат extended bloom, а не diurnal или nocturnal (леле какво ровене падна, докато намеря дефинициите на термините в енциклопедията!)
Като сортирам по тези критерии в енциклопедията ми излизат над 8000 записа :snif:
Рени, никой хемерокалис няма да цъфти както ти го искаш - вечер да се затваря, сутрин да се отваря. Отваря се сутринта един цвят и до вечерта увяхва.
За другите неща можеш да видиш в каталога на поръчката. Отвори опцията на страницата с избрания сорт "...детайли" и гледай долу в ляво таблицата за повторно цъфтящи сортове. Даже за аромат има ред в схемата. :lol: Има сортове, които късно есента изкарват нови цветоноси и цъфтят почти целия ноември. Но това не ги прави мои фаворити. Ценя красотата на цветето и се съобразявам с височината на сорта и големината на цвета. Прегледах каталога и си записах кои ме впечатлиха. По-късно на ЛС ще ти препиша "паспортните данни" на няколко хемета, можеш да ги прегледаш в каталога. :dovolen:
Моята стела днес изкара едно цветоносче. :D
Мерко, сподели ги публично фаворитите ти моля и други се чудим какво да поръчваме :gush:
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10114
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 371 пъти
Получил благодарност: 1035 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от МГХ »

Мария ,Мария ... дай един джокер и на нас . :daaa: Аз избирах ароматни,че много обичам да ми мирише на хубаво.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31685
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1028 пъти
Получил благодарност: 2399 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от Мария Николова »

Изгледах си киното. :D
Нямам място , за да поръчам. :ufff: :eeeh: Затова просто отбелязах кои най-много ми допадат, без да ме ограничава цената.
Venetian Fringe L418, 22 - значи в каталога на 22 стр., в края.
h (височина) 64 см.; d (големина на цвета) 19 см. Едър цвят за тази височина.
Кичест, винен със "синджир". Това означава, че ръбовете на кичестия цвят са със ситни къдри като синджир, от друг, по-светъл цвят, което много ценя.

Storm of the Century L 100
h 65, d 15. Червен към винен, резеда гърло, синджир. Резедавият цвят на гърлото силно контрастира с основния цвят и това прави този сорт особено привлекателен в моите очи. Освен синджира! :daaa:

Get Juggy L406 от 2008 г.
h 94, d 13.
Сравнително дребен цвят за височината. Имам много лично отношение към това хеме с шарки като калейдоскоп. Български търговец ми продаде невзрачно хеме в опаковка с картинката на това хеме. Държа си го да ми напомня, че при българските търговци, совите не са сови... :twisted:
Ако трябва само едно хеме да поръчам, това ще е!

Lotos Position L 231, стр. 12
h 80 d 15 Огромно кремаво око, 1/3 към върха опушено розово, синджир. Необичайна, впечатляваща окраска!

Excellent L 261
h 60, d 14. Бургундско, синджир.

И Pink Stripes L 284
h 65, d 16. Изненадваща, необичайна краска за хемерокалис! Върху кремава основа надлъжни тънки нишки в розово-червено. не прилича на никоое друго хеме и не можеш да го объркаш.

Но признавам, че предпочитанията ми са въпрос на личен вкус. И е възможно да не ви допаднат. :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1925
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 261 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от miltonia »

Рени, аз познавам два сорта, които изкарват цветоноси месеци наред до есента- Stela d,Oro и Rosy Returns. Но те са ниски растения и ги използвам по- скоро за "пълнеж" между другите сортове. Дълго цъфтят и тези, които имат способност да образуват много пъпки на един цветонос. От предложенията в Eurohosta доказано цъфтежни в моята градина са Fooled Me Изображение той направо свети,
Изображение Always Afternoon,
Изображение Entrapment, много цъфтежен
Изображение Autumn Red, също много цъфти
miltonia
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1925
Регистриран на: Май 22, '16, 02:03
Дал благодарност: 261 пъти
Получил благодарност: 140 пъти

Re: Хемерокалис Hemerocallis

Мнение от miltonia »

Тези са с по-прости цветове, но затова пък са много. Разбира се, добре ще е на техния фон да има някои по-гиздави и по-големи като височина и размер на цвета, които да изпъкват и да привличат погледа.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”