Салвия / Salvia sp.

Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от libra »

Явно салвията за пушене е сортът Дивинорум,някакъв висок сорт е с едри листа.В БГ е забранена/докато те фанат/,но в Румъния не е-за който е закъсал,няма нужда да се ходи до Амстердам.
ИзображениеТоя май е същият,явно е некой голем спец,тука е къпан.
Като дете бях много слаба и баба ми ме подхранваше с сок/малко/ от градинска,най-обикновена салвия.адски горчеше и изобщо не й бях фен.Пък и нещо не заякнах. :angel2:
А чаят на Нини е божествен!!
Lois

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lois »

За кестенчето:
Салтимбоката (saltimbocca) е супер проста работа :) телешко филе, отгоре резен прошуто и листо салвия, запържени в тигана и с лимонов сос. Поради скапаното телешко я правя с пиле, също много вкусно.
Изображение

Либра, мен баба ми по същите причини ме наливаше с отвара от пелин, също бая горчиво и с вкус, който трае часове. В къщи се майтапят с мен, че е подействала в крайна сметка, щото сега и следа няма от кльощавото момиченце, дето бях :)
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от kesten »

Lois, благодаря :liubov: обезателно ще пробвам рецептата. Та това е единственото ядливо нещо в гродината ми. Просто ме задължава :stiskam:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от libra »

Рецептата изглежда лесна и екзотична,трябва да я опитам/и аз с пилешко/
Lois

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от Lois »

Значи ако ще опитвате, се местим в темата за манджите за да ви я опиша с детайли :)
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от libra »

ok!
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от dimalexpl »

Може ли линк с рецептата и тук защото не я открих в готварския сектор. Нашата салвия я сяхме пролетта и още не се е оформила както трябва, все пак набрахме и изсушихме малко и чая много ни хареса.
Аватар
dimalexpl
Кана кафе
Мнения: 503
Регистриран на: Ное 28, '12, 20:11
Местоположение: Плевен

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от dimalexpl »

Ето и снимки на нашата салвия/от семе/:

Изображение

Тази си дойде с ириса. Беше едно малко стръкче, което ме беше страх да отделя, за да не увредя ириса нещо.

Изображение

А тази се е разсадила заедно с ягодите и засега не си пречат:

Изображение
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от sofy »

Изображение
Това е salvia farinacea от семената на Ball- 2014г.Цъфтя много ,от юли до ноември/може и повече/Дават я до -15.
Това място там ще се разчиства и беше сложена временно,за да има някакъв цвят.Тъй като още не е на дневен ред,сухите стъбла си стоят.Днес , изненада забелязах,че от основата им започват да излизат листенца-въпреки мъртвият си вид,си е съвсем жива :ieeee: .Доста хора си я поръчаха и от семената Ball и като разсад.Не бързайте да я изкоренявате другата пролет,издържа зимата,просто тръгва късно.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Салвия / Salvia sp.

Мнение от sofy »

Ето документирано:
Изображение
Прегледах почти всички клечки от salvia farinacea ,които разпознах.Не при всички,но при по-голяма част от тях, са започнали да се появяват листенца.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”