Левизия /// Lewisia

Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Левизия /// Lewisia

Мнение от mugofrodo8 »

Левизия са род растения от Семейство Тученицеви (Portulacaceae) кръстени на Мериуедър Люис, който ги среща случайно през 1806г. Родното местообитание на Левизиите са скалите със северно изложение в западната част на Северна Америка .Местните индианци са яли корените, които също са били използвани за лечение на болки в гърлото. Многогодишни сукулентни растения, по голяма част от които листопадни, като има и полу-листопадни и вечнозелени като Lewisia cotyledon и култиварите произлезли от този вид. Образуват розетка - една или повече, които могат да досигнат до 15-20 см в диаметър. Листата са удължени, ланцетно-лопатовидни, заоблени на върха, често с накъдрена периферия, месести, тъмнозелени, с дължина от 3 до 10 см. Стъбло почти липсва или е съвсем скъсено, удебелено. Корените са дълги и месести. Цветоносите - един или повече, се появяват от периферията на листната розетка и са многобройни понякога, със сравнително едри и ярки цветове. В градините отскоро набират скорост хибриди, които са вечнозелени, с разнообразни цветове. Растението е напълно зимоустойчиво, но има специфични изисквания, за да се отглежда у нас. Въпреки, че са предизивикателство за всеки градинар, левизиите са толкова красиви и необичайни цветя, че все повече любители ги отглеждат в саксии или в градините си. Род Левизия е представен от около 20 вида.

Изображение

Изображение
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от mugofrodo8 »

Нека някой ако притежава от тези невероятни сукуленти да сподели и опита си с тях в отглеждането им
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от kim »

Ето моята
kim написа:И понеже не открих тема за това цветенце ще го пусна тук.
Едно-единствено миниатюрно семенце и три години търпение.Левизия.
Изображение
Сега имам още едно семеначе-бебе, пак оцеляло от много други.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от mugofrodo8 »

kim написа:Ето моята
kim написа:И понеже не открих тема за това цветенце ще го пусна тук.
Едно-единствено миниатюрно семенце и три години търпение.Левизия.
Изображение
Сега имам още едно семеначе-бебе, пак оцеляло от много други.
Страхотна е и аз ще намеря снимки на моите виждам камъчета в гърнето за добрия дренаж а как понася зимата при вас ?
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от kim »

В гърнето е, защото при мен много се полива лятото и се опасявах да не изгние, че това единствено растение си има история още от семенце. Иначе почвата не е нещо особено - градинска, малко торф, малко пясък и камъчета. Това си е моя измишльотина. :dovolen: Дренажа е половината гърне е пълно със стиропор, но не съм го правила заради левизията, а за да е по-леко, когато реша да го местя, но май и хареса. Вирее си навън вече години в това гърне и се развива добре. Сега се подсетих, че малкото семеначе е навън и скоро не съм поглеждала малката саксия при тези минусови температури :hmmm: Утре ще го потърся и ще кажа дали е оцеляло :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от nadin »

аз съм гледала две и две поредни зими розетката изгнива.
Пролетта съм взела още две от Миша. Всяка година ги садя на различни места, за да видя дали ще оцелят зимата. Сега след студовете ще се разбере дали са оцелели на новите места последните две. Ако и те не оцелеят няма да се занимавам повече, макар че са много красиви . Явно не са за мойте условия.

Напоследък гледам че има и други видове и хибриди които ги дават по-студоустойчиви, но все още се колебая дали си заслужават усилията в мойто поле.
Мястото ми за садене на нови цветя намалява и не ми се занимава с капричиози, които една година ги има а на другата не.

Може би за 7 зона по морето и за тракийско са подходящи, но за високите полета май не са, макар че при Миша оцеляват някак.
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от kim »

Надин, може би си права :nod: При мен колкото и да падат температурите, а те си падат под нулата доста, "бабешките" амарилиси са ми в градината и вече 3-4 години си поникват напролет :hmmm:
Сега ще видим тази дали ще покарат.
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
mugofrodo8
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1309
Регистриран на: Ное 26, '13, 22:45
Местоположение: Варна

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от mugofrodo8 »

При мен 2 се гътнаха в единия алпинеум но признавам си не знаех нищичко за отглеждането им а то уви подробности безкрай . Та имам две нови които вече успешно отглеждам в керамични саксии с степенуване на дренажа и с много дребен филц около розетката която се оказва най чувствителната част от цялото растение. Освен всичко на доста места срещам информация че обожава и кисела пръст и не пряка слънчева светлина издържа до -18 - 19 градуса но страда от влага през зимните месеци .друго което знам е че в естествената си среда расте в и между пукнатини на скали с пост вулканичен характер и за да цъфне се нуждае от час два максимум слънце предимно сутрин. Та идеята ми е да ги прехвърля един ден в земята но дали това да не е под някоя стряха където вероятността да ги вали е минимална ? Купих и специална емулсия рибна меласа , водорасли и гуано - пингвински акита :hmmm: :ufff: :svekurva: ще му мислим тука трябва да се включи и някой експерт по екзотичните сукуленти .
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13526
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 159 пъти
Получил благодарност: 258 пъти

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от kim »

Ами и аз по някаква случайност съм сложила повечко торф, а розетката беше заобиколена от филц, уж за декорация по цялата повърхност :dovolen: А за слънчевото огряване не знам. В най-горещите часове сянка и хвърля рододендрона, но пък той се пече и е още жив :mrgreen:
Иначе от край време си се мъча със семена. Защо да е лесно, като може да е трудно ;)
То адениуми, плумерии, алстромерии, разни гераниуми -имам един оцелял мадеренсе, пак от последна семка.
За сега ми се "опъва" само меконопсиса, но пак съм го набелязала в последно време :angel2:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Левизия /// Lewisia

Мнение от Миша »

Левизиите въобще не са толкова трудни за отглеждане, колкото се пише, по-скоро са трудни за отглеждане от семена, и то в началотото, в периода на покълване .Първите години доста им треперих и поради тази причина явно се гътваха, сега гледам единствено да не са на силен припек и почвата да не задържа много вода, тези всаксийките в момента са на сух режим в неотопляема оранжерия, така изкарват до пролетта, в градината съм ги засадила в края на повдигната леха, растат и цъфтят без проблеми, на алкална почва са , резултататите показаха 7,2 Рн .Проблемът с някои купувани растения може би идва от това, че са изнежени и доста форсирани, и за това трудно се адаптират , или както пишеше на една холандска саксия "Това растение ще ви радва в продължение на 4 дълги седмици " :mrgreen: В момента съм заложила семена от един нов хибрид , Elise, дават го цъфтящ още на първата година, сят е през лятото, така че се надявам тази година да цъфне .Обикновено лезизиите зацъфтяват на втората или третата година след засяване , някои цъфтят за първи път чак 5 години , така че много се надявам Елис да е наистина толкова ранна и цъфтежна , както я дават .Тази година мисля да пробвам още няколко сорта с по-ниски цветоноси, ще видим какво ще стане :stiskam: Въобще не е толкова капризна, както се пише, оцеля и онази зима с 2 месеца под -20 градуса , при мен цъфти и на ярко слънце, стига да има леко засенчване в най-горещите месеци, цъфти и на сянка, само със сутрешно огряване на изгрев от час-два , после къщата я скрива .Не се сещам за нещо друго, питайте ,доста опит натрупах с левизиите , както със семеначета, така и с големи растения
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”