Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Murof »

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0 ... 0%B1%D0%B0" onclick="window.open(this.href);return false;
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Murof »

mugofrodo8 написа:
Murof написа:mugofrodo8, и аз да попитам, имам от две години Ginkgo biloba Troll, през изтеклото лято нарасна много, някои от клонките с 15 сантиметра, иска ми се да го оформя, кога е най добре това да стане и има ли определена техника. Пиша в тази тема защото, до колкото знам, го причисляват към иглолистните.
Всъщност не е иглолистно но го причисляват заради общ стар прародител от иглолистните ! Troll е вещерска метла открита в Норвегия и расте до около метър . По принцип този сорт почти не се реже но ако това се налага е добре да е в началото на пролетта или лятото . Масова или тежка резитба се прави през януари или февруари а леките през април или август . С този сорт ви съветвам да сте внимателни тъй като джуджевидна форма и веднъж наранено трудно се възстановява най добре февруари отрежете най стърчащите клонки на не и от минали леторасти :stiskam:
mugofrodo8 написа:
botan написа:Мъдрост на деня:
Гинкотата не са иглолистни, а голосеменни. И иглолистните са голосеменни, но това не ги прави гинкота.
:angelche:
Гинко билоба е еволюционен отделен вид и род тясно свързан с иглолистните по два пъти по стар прародител от семейство иглолистни (изчезнал преди 113 млн.г.) и последните изследвания за произхода и значението му сочат че е прародител на първото появило се някога дърво и сложен еволюционен преход между широколистни ,иглолистни ,парати и цикаси и разни други храсти от семейство Гнетови :nod:
botan написа:
mugofrodo8 написа:
botan написа:Мъдрост на деня:
Гинкотата не са иглолистни, а голосеменни. И иглолистните са голосеменни, но това не ги прави гинкота.
:angelche:
Гинко билоба е еволюционен отделен вид и род тясно свързан с иглолистните по два пъти по стар прародител от семейство иглолистни (изчезнал преди 113 млн.г.) и последните изследвания за произхода и значението му сочат че е прародител на първото появило се някога дърво и сложен еволюционен преход между широколистни ,иглолистни ,парати и цикаси и разни други храсти от семейство Гнетови :nod:
Чувствам се дискриминиран. :mrgreen: И аз имам общ прародител с борчетата, но никой не ме нарича иглолистно. :hihihi:
Гнетовите са по-далечни роднини с иглолистните и цикасите отколкото гинкото, а пък папратите още повече. Поглеждайки назад всички имаме общ прародител и всички сме близки, но колкото и близки да сме, това не повлиява на нашата уникалност и не бива тя да се пренебрегва. В случая гинкото е толкова уникално, че си седи самичко (от живите представители) не просто в отделен род, ами направо в собствен си отдел. За хората незапознати с таксономията, това е ниво малко под царство, а царствата би трябвало да ги знаете: Гъби, Растения, Животни и т.н. броят се на пръстите на ръката ми и обхващат всички живи организми.
Та мисълта ми е не бъдете срамежливи да отваряте нови теми. Не е задължително да почват с някакви статии и супер подробна информация :!: Подех такава насърчителна кампания, защото масово във форумът има тенденция да се блъска всичко в една/няколко теми, но това не е полезно за хората, които биха се поинтересували от тази информация. :!:
ето и новата тема :)
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Murof »

Murof написа:
mugofrodo8 написа:
Murof написа:mugofrodo8, и аз да попитам, имам от две години Ginkgo biloba Troll, през изтеклото лято нарасна много, някои от клонките с 15 сантиметра, иска ми се да го оформя, кога е най добре това да стане и има ли определена техника. Пиша в тази тема защото, до колкото знам, го причисляват към иглолистните.
Всъщност не е иглолистно но го причисляват заради общ стар прародител от иглолистните ! Troll е вещерска метла открита в Норвегия и расте до около метър . По принцип този сорт почти не се реже но ако това се налага е добре да е в началото на пролетта или лятото . Масова или тежка резитба се прави през януари или февруари а леките през април или август . С този сорт ви съветвам да сте внимателни тъй като джуджевидна форма и веднъж наранено трудно се възстановява най добре февруари отрежете най стърчащите клонки на не и от минали леторасти :stiskam:
Благодаря за бързия отговор, малко ме стресна бързото нарастване на моето тролче, защото мястото не е голямо, и това ме накара да задам въпросите си.
Ето как изглежда
Изображение
иска ми се този клон дето стърчи да го клъцна... :hmmm:
Изображение
Нито една градина не е идеална.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10769
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 239 пъти
Получил благодарност: 451 пъти
Обратна връзка:

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от botan »

О веднага се записвам. Гинковците са големи сладури и със сигурност ще искам някоя джуджеста (или не чак толкова) форма за балкона, но срещам затруднения при избора. :liubov2:
Ако някой иска типични гинковци от семка, дали за подложка или за кеф, фертилни плодчета могат да се намерят отстрани на Националният Природо-научен Музей през есента. Там има две женски растения. При събирането се екипирайте задължително с ръкавици, ментолов спирт за под носа и поне 3 пликчета с цип за да не ви гледат странно в градският траспорт. При почистването на костилките отново задължително с ръкавици и спирт. Иначе тази смрад се загнездва в мозъка ти поне седмица, а ръцете ти миришат на повръщано най-малко 3 дни (при редовно миене). Ех, тогава толкова много ми се дощя тези работи да ми ги беше казал някой, за това сега още в началото на темата споделям, за да няма после изненадани! :mrgreen:
Гинковци има и в градинката пред Народният Театър и в Борисовата градина, но те май са мъжки. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Deleted User 5091

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Deleted User 5091 »

Необходима ли е зимна защита за младо посадено Гинко?
РОУЗ

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от РОУЗ »

Миисля, че не, поне моето гинко не съм го завивала.
Аз искам да питам кога може да се пресажда?
Чудя се дали да не го изкопая и да го местя, съвсем близо е до основите на мазето, които не са от най-читавите - криво-ляво зидан камък от някога, къде с пръст, къде с кал, та се чудя, ако дръпне, дали няма корените да бутнат мазето, на около 50-60 см. е от него, а и за 5 години е мръднало с една педя на ръст, явно не му е там мястото.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Мария Николова »

Моето гинко не е джудже. То ми е повече от рехаво.
Трябва ли да го подрязвам, за да се сгъсти?
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Murof
Кафе машина
Мнения: 3115
Регистриран на: Ное 18, '11, 23:57
Местоположение: София
Дал благодарност: 37 пъти
Получил благодарност: 444 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Murof »

По добре не го режи, а и вече е много късно за това :nod:
Нито една градина не е идеална.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Мария Николова »

Murof написа:По добре не го режи, а и вече е много късно за това :nod:
Много ти благодаря, :gush: спасихме го от осакатяване! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от renimoss »

Мария, не го режи гинкото, остави го да расте така, както му е казала Природата. На него короната му принципно е рахава, с добре изразен централен ствол, а клоните излизат дълги и слабо разклонени докъм 10-15-та година. Аз моето гинко го тормозих няколко години с рязане с идеята да не става твърде голямо (нали е балконски мъченик), ми не става, не се сгъстява и не расте по-бавно, само го тормозих излишно. Сега съм го оставиила да се вихри и да чака засаждане в градината (дано дочака).
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”