Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Мария Николова »

Благодаря ти, Рени! Няма да го пипам. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
РОУЗ

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от РОУЗ »

Гинкото ми е садено преди поне 6-7 години, расте незабележимо, не повече от педя-две за тези години, може би защото е посадено до едни стари основи, които така и не изкопахме.
Те ще бъдат ли проблем след време или просто няма да стане много голямо дърво? :hmmm:

Изображение

Изображение
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от Мария Николова »

Очевидно, зависи къде живее гинкото.
Когато е на балкон, сякаш расте по-голямо от желаното. :twisted: А когато е в двора сякаш никога няма да стане голямо дърво. :snif:
Извод. Гинкото си расте както му е дадено, независимо от нашите мераци. :angelche:
Роузи, ако мястото му пречеше, до сега да се е възнесло в рая. ;)
Моето е в божурената полянка и е на възрастта на твоето. Най-близкият божур, Брацела, за това време така се разрасна и го покри, че го отписах - бях сигурна, че ще го задуши. Гинкото обаче напълно пренебрегна божура и се издигна над него. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
РОУЗ

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от РОУЗ »

Ами значи ще си кюта там, ММ ме подсети за основите и че те може би ще му пречат да настъпва към мазето и няма да го събори, ако все пак някога реши да порасне.
habitant
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 2, '17, 12:43

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от habitant »

Здравейте!
Търсейки из нета начин да спася гинкото си, попаднах на вашия форум, хареса ми колко е подреден и взех, че се регистрирах. Виждам, че последният отговор по темата за гинкото е доста стар и това ме кара да си мисля, че тя може би вече не е активна, но все пак реших да пиша и да пробвам, може пък някой да знае как да ми помогне.
Работата е там, че явно изобщо не гледам гинкото си като хората и то най-накрая започна да ми го показва. Взех си го преди три години от ботаническата градина на Софийския университет. Имам ясен спомен, как хората ми казват, че гинкото обичало да му е винаги леко влажна почвата, та затова го поливам най-редовно. Също така ми казаха, че когато стъблото му стане с дебелината на палеца ми, вече му е време да го пресадя в по-голяма саксия, а дотогава да не го пипам.
Да, ама не - стъблото му си остана почни същото и макар че се листенцата се умножават всяка година, на ръст гинкото си остана, що-годе в същия размер (аз го пресадих един път, де). Не се стреснах и аз не знам защо, но пък и някак си се успокоявах с мисълта, че дори и да си остане малко в саксията, някой ден ще го засадя в почва и тогава ще си порасне. Само че, явно и с поливането не се справям добре. Мислех си, че не мога да убия праисторическо растение, но ето на: от около две седмици листенцата пожълтяха/ покафеняха и се появиха малки черни точици по тях. Раздвоена съм по въпроса - или съм го преполяла (най-вероятно), или е било нападнато от зловредните паяци, които ми съсипаха телефончетата или е нападнато от нещо друго, което евентуално ми яде и камелията (нейните листа също покафеняват и окапват). Имам засадена ментичка в саксията до гинкото и нейните листа също са нападнати от тая напаст с побеляването на листата. Днес видях, че и те имат някакви черни точици, макар и не същите като на гинкото.
Моля Ви, ако някой има представа какво се случва с растението и как да го спася, ще съм му много благодарна, ако сподели опита си!

P.S. Прилагам снимков материал на проблема:

https://ibb.co/gzDh4k" onclick="window.open(this.href);return false;
https://ibb.co/nkWwVQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от renimoss »

Брех, такива подредени петна виждам за пръв път. Чак са красиви. И аз имам гинко на балкона (юго-западен, голям пек) от 6-7 години, което даже не е пресаждано, а от време на време го пресушавам, тази година даже му изсъхнаха всички листа и сега е изкарало нови. Ислам да кажа, че е доста устойчиво. Дали не е от преполиване, съчетано с големите жеги - получава се ефекта на сваряването :hmmm: На какво изложение е и кога поливаш? Провери внимателно долната повърхност на листата за акари, но като гледам - не виждам характерните паяжинки, а и акарясалите листа изглеждат по друг начин.
habitant
Kафенце
Мнения: 2
Регистриран на: Авг 2, '17, 12:43

Re: Гинко билоба (Ginkgo biloba)

Мнение от habitant »

Не изглежда като да има каквито и да било яйца, паяжини или паразити - листенцата са гладки и от двете страни, но някак си не са толкова жизнени както обикновено. Гинкото седи на тераса с югоизточно изложение, където само за няколко часа предиобед го огрява слънце. Поливам когато видя, че почвата отгоре е позасъхнала, но може да съм прекалила в големите жеги. Много обичам да гледам цветя, но истината е, че имам проблем с поливането и често ми се случва да не мога да преценя кога слагам повече вода... :snif:
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”