Книфофия, тритома (Kniphofia)

Публикувай отговор
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от gevkati »

бях писала , че от самите стебла на Лаймлайт излизат още цветове. Онагледявам със снимка от миналата седмица. А сега е изкарала още 3 факли.
Явно тази книфофия цъфти есенно време.
Е, предстои да видим как ще се държи на сланата :stiskam:
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Skio »

Уф, защо ли влязох в тази тема да страдам! Моята книф избра явно да цъфти догодина, дори не знам дали ще е поръчаният сорт.
Лаймлайт направо е бомба тогава, щом разклонява цветоносите -- да не е от торене?
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от gevkati »

тази я имам за първа година. Купих я от белгийския сайт
не съм я торила по-различно от другата, оранжево-жълтата. Нея имам поне от 4-5 години и тя никога не е правила така :D
може би е от сорта
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Skio »

gevkati написа:тази я имам за първа година. Купих я от белгийския сайт
не съм я торила по-различно от другата, оранжево-жълтата. Нея имам поне от 4-5 години и тя никога не е правила така :D
може би е от сорта
Gevkati, отделих накрая пет минути да погледна, да си изясня, че като се заинатих, то часове бяха.

Няма такова нещо!

Такова разклоняване противоречи на анатомията на това растение :o
Умирам от любопитство как ще ти цъфне тази книфофия догодина, защото ако се случи същото нещо, то направо ще се окаже SPORT>>> и ти ще го регистрираш, ще го продаваш, ще станеш богата и мноого известна ;) :lol: И ние ще се тупкаме в гърди, че те познаваме :P
Внимавай да не объркаш нещо, това растение трябва много успешно да презимува! :stiskam:
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от gevkati »

хехехе! Аз много се надявам да оцелее. В момента е жизнена , енергична и все още цъфтяща.И внася страхотно настроение. Беше на редовна поливка цяло лято.
Нямам идея как да я зазимя : листата и са закъдрени, доста по-твърди и сочни и като че ли по-крехки от тези на другите сортове. Не бих могла да ги вържа на снопче.
Приемам идеи и напътствия.
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Skio »

gevkati написа: Приемам идеи и напътствия.
Не съм на висота да давам големи напътствия, но вчера се вгледах много внимателно в моята заради теб, и останах направо доволна.
На първо място да знаеш, че твоята е хибрид на друг ботанически вид книфофия и понеже има някои зашеметяващи форумни книфита, ти искай даже личен съвет от собствениците.
Аз засега спазвам универсални съвети, взети от нета. Прецених, че съм го направила на 17.09. и вчера много останах доволна, защото вече има две двойки нови... НОВИ(какво е? стръкове, върхове?). На три стари това си е отличен прираст и изглежда още ще има -- аз просто видях растение, което ще направи поне 4 цвята догодина.
На книфофията корените си ги видяла, като си садила -- яко нещо. Нужно е да се пази основата на листата от тежка влага, особено студена, и от лош вятър. Аз с вятъра не се справям, но вече сложих тухли поне да не удря именно основата.
И махнах най-външните листа (17.09., при мен бяха 3-4) и това е, което установявам, че новите стръкчета излизат лесно и веднага са облъчени от слънце, колкото го има, и буквално доста бързо нарастват, а така ще са силни за зимата.
Това е ,което съм убедена, че трябва да сториш. Едно внимателно почистване на основата, махаш някое и друго най-външно листо с леко издърпване встрани, за да се отлепи от основата, и някаква преграда откъм посоката на най-силния вятър, ако при теб има такъв.
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от gevkati »

Skio написа:
gevkati написа: Приемам идеи и напътствия.
Не съм на висота да давам големи напътствия, но вчера се вгледах много внимателно в моята заради теб, и останах направо доволна.
На първо място да знаеш, че твоята е хибрид на друг ботанически вид книфофия и понеже има някои зашеметяващи форумни книфита, ти искай даже личен съвет от собствениците.
Аз засега спазвам универсални съвети, взети от нета. Прецених, че съм го направила на 17.09. и вчера много останах доволна, защото вече има две двойки нови... НОВИ(какво е? стръкове, върхове?). На три стари това си е отличен прираст и изглежда още ще има -- аз просто видях растение, което ще направи поне 4 цвята догодина.
На книфофията корените си ги видяла, като си садила -- яко нещо. Нужно е да се пази основата на листата от тежка влага, особено студена, и от лош вятър. Аз с вятъра не се справям, но вече сложих тухли поне да не удря именно основата.
И махнах най-външните листа (17.09., при мен бяха 3-4) и това е, което установявам, че новите стръкчета излизат лесно и веднага са облъчени от слънце, колкото го има, и буквално доста бързо нарастват, а така ще са силни за зимата.
Това е ,което съм убедена, че трябва да сториш. Едно внимателно почистване на основата, махаш някое и друго най-външно листо с леко издърпване встрани, за да се отлепи от основата, и някаква преграда откъм посоката на най-силния вятър, ако при теб има такъв.
Благодаря! сега през уикенда ще обследвам и преграждам :dovolen: Че вятър има, мъгли също, а и температурите зимата си ги бива!
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Margaritenia »

Една зелена книфофия, която се кани да цъфне всеки момент:))))
Нормално ли е? Бебе беше, от белгийците, садено април тази година.
Изображение
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
Skio
Кафевар/ка/
Мнения: 851
Регистриран на: Дек 15, '13, 13:50
Местоположение: Стара Загора
Дал благодарност: 138 пъти
Получил благодарност: 185 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от Skio »

gevkati написа: Окт 17, '17, 09:55 хехехе! Аз много се надявам да оцелее. В момента е жизнена , енергична и все още цъфтяща.И внася страхотно настроение. Беше на редовна поливка цяло лято.
Нямам идея как да я зазимя : листата и са закъдрени, доста по-твърди и сочни и като че ли по-крехки от тези на другите сортове. Не бих могла да ги вържа на снопче.
Приемам идеи и напътствия.
Изображение
Геевкаатиии, къде си, мила?
Време е да започнеш да ни осигуряваш ежеседмични репортажи за твоята ослепителна книфофия, онази анатомично развинтената :lol:
Аз от снощи тъна в една еуфория, за невярване е, защото още едно нещо се прибавя към онези неща, които тази година ги виждам за първи път в живота си :D

Гледайте тук -- имам пъпка :o

Изображение
Mi sa che un tentativo lo farei volentieri...ma se mi nuoce?

"Времето все си тече, независимо дали си заровил някаква изненада в земята, или не". [Mерка]
gevkati
Баш кафе майстор
Мнения: 2482
Регистриран на: Фев 3, '13, 12:10
Местоположение: София
Дал благодарност: 764 пъти
Получил благодарност: 982 пъти

Re: Книфофия, тритома (Kniphofia)

Мнение от gevkati »

Skio,оцеля, завинтили са ми се едни листа, току що я пооплевих🤪
Но тя явно е по-късен сорт. Още няма трифидки.
Чакаме репортажи от твоята.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”