Декотративни детелини

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Декотративни детелини

Мнение от botan »

Нека си поговорим и за детелините, но в един друг техен аспект - като листно декоративни. Има доста сортове, които са с много красиви и интересни листа.
Преди време се пробвах да гледам (не особено успешно) Trifolium repens 'Pentaphyllum', който бях поръчал от Есвалд.
Изображение
Освен, че е по-червеникава, много характерно за нея е че изкарва листенца с 4 и 5 дяла. Ако се загледате в снимката може да видите такива листенца.

Друга която ми е доста присърце е Trifolium repens 'Dragon's Blood'
Изображение
А варианта без червените петна се нарича ‘Green Ice’
Изображение

Все още не успях да ви грабна?
Е преди два дена смъкнах от планината два абсолютно нови сорта пъстролистна детелина, които кръстих на местността където ги открих.

Trifolium sp. 'Кътина'
Изображение

Изображение

Trifolium sp. 'Мала планина'
Изображение

Изображение
Сега се вкореняват в чашки и изглеждат доста свежо, дори и без парничета. :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
borislava.kirilova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1109
Регистриран на: Мар 29, '19, 22:20
Местоположение: с. Комощица, на 14км от гр. Лом
Дал благодарност: 572 пъти
Получил благодарност: 723 пъти

Re: Декотративни детелини

Мнение от borislava.kirilova »

Четиригодишно растение, веднъж премествано и делено. Обича пълното слънце. Прекрасно за всякакви комбинации от рози до треви. Аз я отглеждам с капково, което доведе до това, че стана около 70см в диаметър и и сложих опора. След почистване на прецъфтелите цветове, пуска единични цветчета до есента.

Trifolium rubens

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”