Дърветата-рамката на картината в градината

Публикувай отговор
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от дара »

Много ти благодаря за споделената информация :tzvetentze:
незабравка

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от незабравка »

aya_vhill написа:Nezabravka,
изключително съм радостна да имам в двора си една от твоите декоративни ябълки Малус роял бюти. Тази година се отрупа с малки кисели плодчета, които стоят странно красиво на голите зимни клонки.
Имам един въпрос. Искам от върха, където е присадката да тръгнат повече клонки надолу, а не да си останат само 4. Дали ако отрежа клоните само по една педя на върха, ще тръгнат да се разклоняват и ще се сгъсти :hmmm: Сподели опит как гледаш твоите.
Изображение
Мислих,че съм отговорила на запитването,пък не си виждам коментара :snif: .Както и да е Margaritenia е отговорила вместо мене :tzeluvka: .Най-подходящото време за резитба е както при плододаващите овощни ябълки-рано напролет ,режеш със стерилни ножици ,пръскаш с бордолез след резитба.Ако не се режат клоните започват да се влачат като змии по земята. :D .И си оглеждайте редовно стъблата на младите дръвчета за следи от дървояди.На една от моите ябълчици намерих тази есен следи от екскременти върху почвата в саксията,прегледах стъблото и открих дупката на мръсния гад,промуших тел и го смачках -беше издълбал около 10-тина санта нагоре в стъблото.Запуших дупката с овощарска замазка,омесена с малко меден сулфат,
незабравка

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от незабравка »

дара написа:А това платно се покрива с пръст и се затревява,нали?
Тука ще поспамим малко,но нали думата дума отваря-фолиото майпекс е много подходящо за направа на цветни градинки,където няма време за плевене и растенията са по- малко като количество.Фолиото се разстила и се захваща със скоби,изрязват се дупки само за растенията ,най-хубаво и лесно става,ако дупките се изкопаят със свредел.след като се засадя растенията т се застила с камъчета най-често,освен ,че имат естетична функция,запазват и влагата.
Ето примерна снимка на градина ,която правихме тази есен.
Тук фолиото е покрито с борови кори.

Изображение

Тука се очаква винката да покрие навсякъде,но докато това стане сме сложили за камуфлаж малко камъчета ,които ни хартисаха от другата градинка :D

Изображение

А тук имаме и от двете-камъчета и цветен дървесен чипс. :dovolen: Изглежда посничко,понеже растенията са малки,но след година ще е различно.

Изображение


Майпекса е решение,ако ще се прави трева на терен с троскот,за да не се трови природата с хербициди,застила се фолио и се покрива с около 10-15 см хубава градинска почва.Ако обаче почвата в градината е богата и няма троскот не е оправдано,скъпо излиза,около 1,10 лв на квадрат.Къртик няма как да мине-при мене два декара в разсадника са застлани ,на съседното място има къртичини ,при мене няма.За къртиците има и специална мрежа, твърда пластмаса с оплетка на рабица и е обработена с нещо,което отблъсква къртиците,ако се опитат да я прегризат.
Ето моята трева върху фолио и да ме извините за огромния спам!!!

Изображение
Аватар
дара
Чист кофеин
Мнения: 8216
Регистриран на: Яну 19, '11, 20:04
Местоположение: София

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от дара »

Незабравче :tzeluvka: Благодаря :tzvetentze:
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 28 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от Margaritenia »

незабравка написа: Изображение
Моля, извинете ме за спама, отново! Незабравче, а черната лента, която ползвате за разделител каква е и от къде я купуваш? :tzvetentze:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от libra »

Изглежда има смисъл да се слага такава настилка преди насипване с почва и отгоре садене на трева за подтискане на троскота.При нас той изби в райграса и другаде на шестата година,въпреки ,че беше насипано с наносна почва.За цветни лехи също се вижда ,че има смисъл.Разделителя много ми харесва,че може да се слага в произволна линия.Ние разделител не сме слагали и сега съжалявам много-тревата непрекъснато влиза в цветните лехи и отдавна се заличи границата,която градинарите се бяха постарали да направят.И аз се интересувам какъв е?
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от maiakt »

Либра,разделителя ми изглежда като стандартният,който продават по строителните хипермаркети, но нека и по-запознатите да кажат. Аз вместо такъв съм си приготвила от ПВЦ настилка,от най-евтината,сива на цвят ( без мека основа отдолу). Нарязаха ми го на ленти на 15 см. широчина и мисля,че върши работа.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1742 пъти

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от Мария Николова »

Добре ще е 15 см. ширина, ако нямате троскот.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
незабравка

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от незабравка »

maiakt написа:Либра,разделителя ми изглежда като стандартният,който продават по строителните хипермаркети, но нека и по-запознатите да кажат. Аз вместо такъв съм си приготвила от ПВЦ настилка,от най-евтината,сива на цвят ( без мека основа отдолу). Нарязаха ми го на ленти на 15 см. широчина и мисля,че върши работа.
Ами каква му е uv стабилизацията,няма ли да изгори бързо от слънцето,става грозна гледка като се начупи.Разделителят не е от този по хипермаркетите,от по-твърда и качествена пластмаса е ,има разпорки от вътрешната страна ,които могат да се режат и да се извива по желание,,фиксира се с дебели пластмасови пирони,около 15 см дълги.Ето от тази фирма е купуван-www.ivtrading.bg/.Имат офиси във Варна,София и Пловдив.Скъп е ,но е качествен. :daaa:
Много е удобен и да се направи кръг около корена на дървото ,ако е предвидено да има калдъръм или плочи наоколо.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: Дърветата-рамката на картината в градината

Мнение от maiakt »

Мария Николова написа:Добре ще е 15 см. ширина, ако нямате троскот.
А при троскот колко е добре да бъде широчината ? Мисля да се вижда малко,не повече от 3 до 4 см.
Незабравка, ПВЦ настилките имат uv стабилизация,ако те интересува мога да се разровя в каталозите да видя параметри.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”