Хинап или китайска фурма

Модератор: Миша

Публикувай отговор
sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от sasho41 »

Имам си и аз едно хинапче около метър и гледам днес едни малки нещица по клончетата
Оказа се,според знаещите,че това са цветове!!!! Та въпросът ми е тази година ще има ли
плод, ще успеят ли да узреят или малко късно се е сетило да цъфти?
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Според мен няма причина да не узреят! :stiskam:
Пък моят хинап преди месец както си беше напъпил взе ,че изсъхна.Без някаква видима причина.
Всъщност листата му станаха на хербарий,клонките са живи.Ще очаквам пролетта,дали ще се облисти пак! ? :hmmm: :hmmm:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 307 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Di_Va »

Sasho41, аз също не виждам причина да не успее да узрее хинапът ти и при мен до скоро имаше само цвят и тепърва се оформят плодчетата.
Маги, не знам защо е изсъхнало твоето дръвче, но съм убедена, че ще се облисти догодина, хинапът е доста жилаво растение.
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от valentina64 »

Беше отрупано дръвчето с цвят, а има само около 10-15 плодчета! :hmmm: Но нали му е първа година, простено му е! :daaa:
Sasho41, плодчетата зреят до късно есента дори, така ,че има време!!! :daaa:
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Мария Николова »

Излязох на нажежената тераса да видя в съседния двор, на 4-5 м., хинапа. Плодчетата вече са с големина на грахово зърно. Скептична съм дали сега напъпилите цветове ще докарат до зрели плодове. Но пък знае ли се! :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Gergan
Виенско кафе
Мнения: 360
Регистриран на: Ное 5, '12, 20:32
Местоположение: Svilengrad

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Gergan »

Изображение
У нас са като маслинки
sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от sasho41 »

Благодаря на всички за надеждата, която ми дадохте, че и в нашата
градинка може да има хинапчета :ieeemyzh:
Gergan написа:Изображение
У нас са като маслинки
И молба към Gergan:
Моля, покажи този хинап като цяло дърво,за да си помечтая как ще изглежда
и нашият в ......някогашното бъдеще. Защото сега е една бодлива клечица
която много добре расте тази година :ieeee:
Който знае нека пише какви грижи се полагат за хинапа, рязане и формиране на корона?
Никога не съм виждал на живо голямо дърво, само тази моя клечица.
Като се завърне фотоапарата от море ще я покажа, клечицата
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
Аватар
Gergan
Виенско кафе
Мнения: 360
Регистриран на: Ное 5, '12, 20:32
Местоположение: Svilengrad

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от Gergan »

Никакви грижи,освен да режем пречещите клони.Наоколо непрекъснато излизат млади дръвчета.Зависи къде живеете-дядо ми ,който е от плевенско,години наред вземаше фиданки,но не успя да да си отгледа дръвче,загиваха до едно. Изображение
sasho41
Kафенце
Мнения: 24
Регистриран на: Яну 23, '12, 21:41

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от sasho41 »

Малеиииии, това голямо нещо на колко години е?
От това чудо може поне 20л. добра ракия да излезе :hihihi:
Благодаря за снимката и се надявам и аз да дочакам едно
такова дръвце, ама надали?
Хинапчето ми изкара 2 зими без проблеми,по нататък каквото такова,
произхода му е от Мездра и се надявам да се е научило на студ.
И на въпросът къде-Живея край Габрово в едно "голямо" село от
20-тина къщи, от които половината са обитаеми сезонно.
Всички които живееме постоянно сме хора(3,4 и т.н. възраст) избягали от страстите човешки,
доколко сме успели.........е това вече е друг въпрос ;) :hmmm:
Че то какво ли му трябва на човека, една салата, две чашки добро питие, две добри думи от човека до теб и.......... :ieeee: :ieeee: :ieeee:
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски
Аватар
valentina64
Кафевар/ка/
Мнения: 934
Регистриран на: Дек 1, '12, 18:19
Местоположение: Нова Загора

Re: Хинап или китайска фурма

Мнение от valentina64 »

Вегетацията на китайската фурма започва много късно – в края на април и началото на май. Цъфти от средата на юни и продължава до средата на август. Стана ми любопитно по повод разговора ни дали ще узреят плодчетата на sasho41 и си направих проучване по въпроса, а това което открих е, че за негово съжаление едва ли ще имат време за това! Пълноценни са само завръзите от втората половина на юни, а хинапът му цъфти едва сега и дори не е направил още плодчета! Ако няма насекоми да ги опрашват не вързва плодове, а ако върже нормално е да опадат дори до половината от общия им брой. Самите плодове нарастват много бързо и към началото на септември са напълно развити, а до края на същия месец настъпва масовото им узряване. Благодарение на тези биологични особености хинапът не е зависим от късните пролетни и от ранните есенни мразове.Понася зимни студове от -25 до -28°С, което позволява да бъде разширено отглеждането му не само в Южна, но и в много райони на Северна България.
sasho41, дано твоето хинапче направи някакво изключение, но догодина със сигурност ще влезе в ритъм и нормално плододаване! :daaa: Защо не отидеш тук: http://forum.hobbykafe.com/viewforum.php?f=6" onclick="window.open(this.href);return false; и да си отвориш своя нова тема, където да се представиш и да споделиш всичко свързано с теб и любовта ти към растенията, пък ние да те посрещнем с добре дошъл официално и както си му е редът?! :sdaaa:
Моята градина: http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=6&t=4927" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/valentina.ilieva.5686" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.facebook.com/groups/6369842 ... ment_reply" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Плодове и зеленчуци”