Хризантемата - кралицата на есента

Заключено
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 26 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от макс »

Благодаря ти Поли дано да не измръзнат а резниците от букета за сега са добре,преди малко ги гледах пуснали са нови листенца :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Аватар
Polin
Кафе машина
Мнения: 4435
Регистриран на: Ное 15, '15, 20:55
Местоположение: гр.Летница,обл.Ловеч
Дал благодарност: 2063 пъти
Получил благодарност: 959 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Polin »

Евииии :tzeluvka: :ieeee: :ieeee:
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7651
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2125 пъти
Получил благодарност: 1202 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от pepelqshka71 »

Божеее, колко красота има в тази тема. Поклон на всички. Вече ме зарибихте :svekurva: и сега съм пощръкляла за хризантеми. Получих и първата от сортови семена-бяла. Чакам и две от emi. Като пътувам за работа се заглеждам във всички дворове и си набелязвам :lol: . Града ни е малък и все някой с някой се познава - та така - напролет тръгвам на разменки, кой с бонбони, кой с цветя от моята градина, кой с пари - и те така :angelche:. Имам ограда около 50 метра, та ще видя до къде ще я докарам. Чакам и поръчки да се пуснат за тези джиджавите. Ако някои напролет разсажда и има за продаване - нека сФирка.Поздрави момичета и момчета, и слагайте още снимки-мнооого снимки.
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от vanina_g »

pepelqshka71 написа:Божеее, колко красота има в тази тема. Поклон на всички. Вече ме зарибихте :svekurva: и сега съм пощръкляла за хризантеми. ...Имам ограда около 50 метра, та ще видя до къде ще я докарам... Ако някои напролет разсажда и има за продаване - нека сФирка.Поздрави момичета и момчета, и слагайте още снимки-мнооого снимки.
И аз, искам и аз!!! :ieeee:
Вече имам една, посадих я в земята, ама дали ще оцелее :hmmm:
До тогава ще се радвам на вашите :tzvetentze:
Deleted User 4608

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Deleted User 4608 »

Първите две, купени и засадени навън през есента, не оцеляха след зимата. Следващите вече ги садя пролетно време. През зимата бяха в неотопляемата част на къщата, но внимавах да не са там, където може да станат отрицателни температурите. Вчера открих една фейсбук група за продаване на цветя. За съжаление, хризантемите, които харесах, бяха изчерпани. Търся си много светло розова или с нюанс на пепел от рози, да не е маргаритеста, а кичеста (трябва да ме грабне, като я погледна). :)
Макс, червената с жълтия кант е много красива, като кадифена с ламе :)!
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2228 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Мария Николова »

Lizi написа:Габи, много хубави ! :liubov2:

Изображение
Пиле шарено, я кажи тук как купешка букетна хризантема се вкоренява във вазата и след година цъфти. :daaa: :mrgreen: :ieeee: :ieeee:
Утре отивам да си търся 2-3 хубави топки. Естествено пак ще ги държа във вазата. :daaa: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Мария Николова написа:
Пиле шарено, я кажи тук как купешка букетна хризантема се вкоренява във вазата и след година цъфти. :daaa: :mrgreen: :ieeee: :ieeee:
Утре отивам да си търся 2-3 хубави топки. Естествено пак ще ги държа във вазата. :daaa: :lol:
Писала съм вече доста пъти за това :
Lizi написа:Всъщност резниците от хризантеми , както и много други цветя като хибискусите, рози, клематиси и др. в цветарството се причисляват към зелените резници.Аз лично съм си запазила една статия за вкореняване на зелени резници. Ето накратко какво пише там:
Нарязват се с дължина около 10-15 см.Листата в основата се премахват, а петурите на връхните 3-4 листа се съкращават наполовина.Зелените резници се вкореняват в закрити култивационни съоръжения- парници, пласмасови оранжерии, обикновени оранжерии и др.В тях се подържа висока почвена и атмосферна влажност, определена температура и частично засенчване, особено в началото на вкореняването.За успешното вкореняване резниците се третират с растежни регулатори .След това се засаждат в закрити култивационни съоръжения, където се подържа температура около 22-27 градуса , относителна влажност на въздуха 70-75% и умерена влажсост на субстрата.Сместа за вкореняване трябва да бъде водопропусклива, с добра въздухопроницаемост и достатъчна влагозадържаща способност.За целта най-често се използват торф, пясък, перлит, вермикулит и др.От изпитаните у нас субстрати най-добри резултати са получени при 10-15см смес от торф и перлит в съотношение 1:2 и върху него около 5 см чист перлит.[
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от libra »

До тук добре-и аз точа зъбки да размножавам и общо взето ,съм наясно как става номера,но какво правим вкоренените резници до пролетта? Вижда ми се малко деликатна работа ?
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Lizi »

Да, хубав въпрос.
Много важен момент е климатизацията на вкоренените резници. Привикват се постепенно към температурата , извън парника.
И общо взето трябва да се дондуркат до пролетта .
Аватар
Shami
Чист кофеин
Мнения: 8475
Регистриран на: Окт 26, '15, 15:52
Местоположение: гр. София
Дал благодарност: 821 пъти
Получил благодарност: 620 пъти

Re: Хризантемата - кралицата на есента

Мнение от Shami »

Аз го преминах този етап преди повече от година.
Бях като обсебена от хризантеманата лудост,исках да събера повече и повече видове различни хризантеми.
Ходих с една ножица в чантата и каквото се е показало от хорските огради навън си кръцвах резниче.Снабдила се бях и с чашки и пръст,засадих всичко наесен,обаче нямам спомен дали им слагах и наелонче отгоре за парниче :hmmm:
Естествено последва пълен провал .
После схванах как става по лесно при мен.Вадя бунчето хризантема от саксията напролет и внимателно разделям коренчетата,засаждам си ги в други саксий.Този метод се оказа успешен при мен.
Зимата ги вкарвам в неотопляема стая и ги подстригвам преди това.Ако през годината някое клонче ми се отчупи ,не го изхвърлям а го бодвам в същата саксия на късмет,хич не му бая.Е да ви кажа някой ми се прихващат , а други не .
Зимата ги поливам редичко ,на око ,даже и под масата пъхам саксий на тъмно са и оцеляват.Кой не набута и мушкатата тая година там ,че даже и хортензийте, па да видим.
Това е моя скромен опит ,ако искам да си прихвана хризантема го удрям на молба за коренче и не се мъча .Та с хризантемите намерих моя си начин ,а с мушкатата е мъка ,мъка. :lol:
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”