Ралица (Delphinium)

Публикувай отговор
dal

Ралица (Delphinium)

Мнение от dal »

Изображение

хайде да споделим малко впечатления , кой сял кой имал , кой не е чувал , а някой пацифици да е въдил?!
кой каквото знае да пише моля :dovolen:
Delphinium elatum "Crystal Delight
Изображение

многогодишна ралица
Изображение

аз имам само от тези и то точно такива цветове , сети от семена , мисля че са прекрасни
Изображение

така това са пацифиците

червеникавият- Delphinium - Astolat
Изображение
белият Delphinium - Galahad
Изображение
тъмно синь-Delphinium - Blue Bird
Изображение
виолетовото . Delphinium - Camelliard
Изображение
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: делфиниум , ралица

Мнение от isa »

Много борба с туй цвете- охлюви го ядат като по-малко, вятър го кърши като порасне, една година е буйно и високо, друга тънко и хилаво Малките семеначета зимата не ги плаши, но при сериозно преовлажняване /както често се случва след валежите в планината/ загниват и умират. :snif: Семената един път никнат друг път въобще не щат да се покажат. Така или иначе не съм се отказала :ufff: и всяка година засявам семена и купувам по едно две растения. Като резултат имам една твърдо установена туфа от 4-5 години и още 5-6 на различен етап от развитие. Не ги показвах защото далеч не достигат пищността на екземплярите, които толкова ни очароват в нета. За целта на каузата обаче ето няколко снимки
Изображение
Изображение
Изображение
Имам и розов и бял , които обаче са със съвсем изтормозен вид след дъждовете и не ги и снимах.
И един новозакупен вид, не знам сорта, който е с листа наподобяващи едногодишния, но всъщност е многогодишен.
Изображение Вече е засят и прецъфтял. За този сорт спорих с продавачката на флората че е едногодишен, но тя се оказа права.А посетите от него семена през есента, поникнаха и преди месец се споминаха :snif: Но аз имам още, и не съм завършила вече рутинните си действия относно делфиниумите за 2010 г. :lol: :lol: :lol:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: делфиниум , ралица

Мнение от Виола »

И аз имам един, който е вече на 2 години и цъфтя доста пищно тази година. Не знам дали е точно от пасифиците :hmmm: , става висок около 1,50м. Купих още 3 мънички коренчета, които вече са засадени в градината, но сигурно ще цъфтят догодина. От поръчката на холандеца имам 1 Астолат, който обаче не го видях на снимките на Блеки, та може и да го нямам :hmmm: .
Ето моят миналогодишен Изображение
От семена се мъча вече няколко години да си направя разсад, но все още не съм успяла. Не разбирам къде точно греша :hmmm: . И стратификация на семената съм правила както съветват, но успех никакъв. Само наесен не съм опитвала директно в градината, но и аз като Иса все още не съм се отказала от опитите. :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: делфиниум , ралица

Мнение от calico »

От това което съм чела ми е останало в главата, че има няколко основни групи:

Група Беладона - мисля Дал че твоя светлосиния и моя единствен дето имам, е от тази група. Също така мисля, че всички които имаме делфиниуми са от този сорт.

Група на Тихоокеанските хибриди- за тях много много не съм чела защото въпреки непоносимата им красота са само двугодишни за условията в Европа.

Група на новозеландските хибриди - те вече наистина са многогодишни и селекционирани за по-сурови условия.

Група на Марфинските хибриди - руска селекция, прекрасни и многогодишни, но не знам от къде може да се завъдят

Група Елатум - Иса, струва ми се че този който имаш с листа като на едногодишните е от тази група, ама може и да бъркам, може да е вид glaucum

тези групи всичките са към групата на културните делфиниуми, останалите са диворастящи. Сред тях имало някои видове с особено силен аромат :dovolen:

Този който при мене цъфти втора година, ми се струва че като се изреже след цъфтеж, отново изкарва и цъфти ранната есен. Бабата дето ми го даде така прави.
Аз досега не съм го торила, но може би вече трябва. За две години се утрои размера на туфата, но странични издънки още няма.

Ся ще уча как точно става семенното им размножаване, щото май има тънкости, и май иначе няма откъде да се вземат готови растения. А това е едно от трите неща които непременно искам в градината
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: делфиниум , ралица

Мнение от dal »

Изображение

Изображение

Изображение

това имам, + едно във светъл виолет и едно в светла резеда електрик-не им намирам снимки сега

мисля че са като тези

Изображение
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: делфиниум , ралица

Мнение от orkud »

Обожавам го това цвете, но единствената година, в която излезе от семена се оказа един невзрачен полски бурен :snif: Нищо общо с тези по снимките. Нямам намерение да се отказвам да завъдя прелестните екземпляри, които показвате. Определено съм хвърлила мерак на руските
calico написа: Група на Марфинските хибриди - руска селекция, прекрасни и многогодишни, но не знам от къде може да се завъдят
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: делфиниум , ралица

Мнение от calico »

Дал, сигурно си прочела всичко на руски тук http://flower.onego.ru/other/delphini.html

виж и тук http://www.decorflower.ru/d/print:page, ... okost.html


Иса, пише че е по-добре семената да се засаждат рано напролет, през март. (това за руснаците е рано, за нас може би още февруари, те никнели за 10 дни при подходящите условия)
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: делфиниум , ралица

Мнение от dal »

При мен семената поникнаха всичките в сандъче , пикирах ги в малки саксийки , но после трябва повече обгрижване докато се прихванат....
аз ги сях лятото юли месец миналата година , това за информация ; може би другите се сеят и по-рано-на опаковката пишеше че се сеят летните месеци и цъфтят на другата година..
ще прегледам тия линкове

р.р. страхотни за ваза-трайни и отварят всички пъпки до горе.... :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: делфиниум , ралица

Мнение от calico »

ето пък тук подборно за размножването със семена.

http://flower.onego.ru/other/delphin/del_sov.html

явно трябва да се сеят март. Някъде дават че се сеят направо на земята април месе, и после се прореждат. може да се пробва и по двата варианта


сега ще водя преговори да ми изпратят от Русия семена, ще видим дали ще стане
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: делфиниум , ралица

Мнение от isa »

Засяти рано напролет имат повече време да се развият и укрепнат до есента. И аз ги сея в сандъче. Най-добрият ми опит беше една година при рано засяване-март, в оранжерия /имах такава преди време/. Освен че поникнаха, в края на лятото няколко цъфнаха. Семената бяха италиански.Установих че много зависи от семената.Доколкото съм чела изглежда губят кълняемост ако не са съхранявани правилно. Склонна съм да вярвам защото няколко пъти ми се е случвало да засея пакетче и нищо да не поникне.От мои семена, тази година имам поникнали 2 см. поници, но не знам дали ще успея да ги опазя за по-нататък.А за купешките се замотах и още не съм ги сяла.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”