Хортензии прекрасни

Заключено
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от renimoss »

А къде е разполеожена - до стена, дувар, къща или на открито, в град/село или вилна зона/периферия на населено място? И каква ти е почвата? Аз Велико Търново го водя с по-меки зими от гадните софийски зимни инверсии, но може и да греша. Имаш ли снимка? 10-годишна трябва да е приказна гледка.
Всъщност, сега се сещам, че при zeleno в София съм виждала много красиво цъфтяща дъболистна, но там е до стената на блок а не съм сигурна и дали няма подово отопление (отдолу да минават тръби на топлофикация, както в предката й градина с розите). Ще ми е интересно и друг да сподели.
sofy
Баш кафе майстор
Мнения: 2060
Регистриран на: Юли 6, '12, 08:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 26 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от sofy »

Аз пък до вчера мислех ,че дъбоволистните не са капризни. Имам 2, втора година, оцеляват, дори едната цъфна тази година, а зимата беше от студените, с продължителен студ. Решила съм, че градината е в 6та зона (Искърското дефиле), понякога оцеляват и растения за 7ма зона, но не и тази зима.
В близост до неотопляемо бунгало е :D , на завет.
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Daniela Pargu »

А,да - в Балкана съм, на склон гледащ на изток ,тя е до каменен дувар/2/3 от височината и/- нагоре - дървено- има проветрение,демек!
Дувара го пече западното слънце от зад. До нея има големи туи.На завет е и орехова сянка от др.стр..Имам снимки, ама :hmmm: - ще намеря !Цъфти на върха на всеки клон,
цвета и от бял преминава в мръсно розово и покафевява. Листата- големи, зелени ,есен - пожълтяват с оранжево-червен кант.Дебели и груби.
Чак приказна :hmmm: ма добре се вписва в моята грубовата селска градина. Може би, ако е на по- широко ще си покаже по-добре потенциала, пък и тук прочетох, че ги подстригват , а аз не съм никога- може да е грубовата затова, но е много красива. :daaa:
Зимни - трайни -26.28...дълги зими, кратко топло/горещо и сухо/ лято, дълга хубава есен - това е при мен :dovolen:
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 1302 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

омръзна ми да чета глупости , копи-пейст щуротии и непроверена информация по всичките цветарски сайтове...Аман :sdevil:
Според missouribotanicalgarden Даниелчето халюцинира / от -10 до -28 са имали толкова време да умрат, та да им се чуди човек какви са тия хортензии-инатчийки :snif:
Благодаря на всички :tzeluvka:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Daniela Pargu »

Лилка,права си,мила :hihihi:
Тука растат и разни гъбки , та знам ли :hmmm:
:lol: :lol:
ама в нета наистина е трудно за ориентация!
Някои растения варират от 4 до 7 зона в различни публикации, та май- проба-грешка :stiskam:
:tzeluvka:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от renimoss »

Да не забравяме колко важен е микроклиматът, създаван от стени, дувари, изложение, завет и т.н., да не говорим за градската среда. Би било много интересно да се измери едновременно температурата до такава стена и на 10 метра от нея на открито. Може разликата да е само няколко градуса и те да се окажат решаващи ...
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5263
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 97 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Daniela Pargu »

Може би точно завета помага!
Сега се сещам, че първата година растеше на криво и я бях овързала,а за зимата беше завита с платно, но идеята беше да не я смачкат и сдъвкат
кучетата, ама може това да и е дало добър старт :hmmm:
Това с температурата ми хареса - зимата ще меря да видим разликите!
Аватар
pepelqshka71
Чист кофеин
Мнения: 7650
Регистриран на: Мар 31, '13, 11:42
Местоположение: Козлодуй
Дал благодарност: 2111 пъти
Получил благодарност: 1188 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от pepelqshka71 »

Аз пък си имам две прекрасни бабини хортензии :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
dar :tzeluvka: :tzeluvka: :tzeluvka:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите..."
,,познанието минава през етапите - чела съм , учила съм го , практикувала съм го , правила съм го 15 години, не ми харесва"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от calico »

при мен макрофилите мръзнат всяка година в която не са защитени, -7*С вече ги мори. Но дъбоволистната досега не е мръзнала, и никога не е защитавана. Все пак при мен е със сигурност 6 зона, че и над нея на места. Имам и малката жълтолистна дъбоволистна Литъл Хъни, за която пишеше, че трябва да се защитава, но и тя не мръзне без защита.
Защитата им не е трудна- три кола около тях и палатка от поларна материя и са спасени
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lilly
Чист кофеин
Мнения: 5046
Регистриран на: Сеп 2, '16, 09:50
Дал благодарност: 252 пъти
Получил благодарност: 1302 пъти

Re: Хортензии прекрасни

Мнение от Lilly »

поларна материя? като пухкавитке меки якета ?
Заключено

Обратно към “Градински цветя и растения”