Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане. Разм

Публикувай отговор
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане. Разм

Мнение от lila »

Изображение

Семейство: Тинтявови (Gentianaceae)
Родина: Централна Америка
Цъфтеж: През лятото, може да предизвика цъфтеж по всяко време на годината при подходящо стимулиране.
Растеж: Бърз.
Светлина: Ярка, разсеяна, за кратко е възможно да бъде изложено на пряка слънчева светлина.
Температура: През пролетно-летния сезон от 20 до 25°C, през зимата от 12 до 15°C.
Поливане: От пролетта до есента обилно, с мека, престояла вода, като между поливанията се изчаква да засъхне повърхността на почвения слой. През зимата – внимателно и умерено.
Не се препоръчва опръскване на листата, тъй като може да предизвика сиво гниене и гъбични заболявания.
Торене: В периода на активен растеж се тори с седмично с комбиниран тор за цъфтящи растения.
Период на покой: През зимата, на светло, с леко засушаване при температури от 12 до 15°C.
Пресаждане: Едногодишна култура. Рядко се налага пресаждане.
Размножаване: От семена, делене на растението в края на лятото, началото на есента.
Разпространение: Родът Лизантус (Lisianthus L.) е от около 60 вида растения от семейство Тинтявови (Gentianaceae). Произхожда от топлите райони на южните Съединени Щати, Мексико, Карибския басейн и северните части на Южна Америка. Популярно е в градинарството като декоративно и стайно растение.
У нас се отглежда като саксийно растение, получило е широко разпространение през 90-те години.
Видове: Лизиантус Русела (Lisianthus russellianus Hook.).
Синоним: Еустома Русела (Eustoma russellianum ( Hook. ) G.Don).
В различни източници основен синоним е указан Еустома едроцветна (Eustoma grandiflorum (Raf.) Shinners). Храст, с изправени стебла, в домашни условия едногодишно, до двугодишно растение. Събрани в китка цветове, имат лека прилика с цветовете на мака. Цветовете са сини, лилави, розови или бели в зависимост от сорта. Двуцветните сортове са особено красиви. За стайно отглеждане най-подходящи са компактните сортове високи не повече от 45 см.
Отглеждане: Лизиантуса предпочита ярка разсеяна светлина, може да понесе известно количество преки слънчеви лъчи. Подходящ е за отглеждане на прозрци със западно и източно изложение. През летния период, ако прозореца е с южно изложение е необходимо засенчване от обедните слънчеви лъчи. На прозорци със северно изложение е възможно да има недостиг на светлина. Новозакупено растение не бива да се излага на пряко слънце, а трябва да се адаптира постепенно. При доосветяване през есента и зимата и осигуряване на продължителност на деня 16 часа растението ще цъфти и през периода на почивка.
Прецъфтелите стебла на растението е желателно да се изрежат ниско, като се остави част от тях, с две-три двойки листа, от които ще се развият новите цветоноси следващата година.
Субстрат: при отглеждане на растението са предпочитани широки съдове, с добре дренирана почва и рН 6,5-7,0 (неутрален).
Семената на лизиантуса са дребни. Засаждат се на разстояние, в универсална почва през юли – септември, като само се опръсква горния слой на почвата. След покълване могат да се пикират на разстояние около 4 см или да се разсадят индивидуално.
Вредители: червено паяче и трипс

Източник : Лизиантус – Lisianthus
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от Blue sky »

Лила, благодаря, строхотна статия за едно много красиво цвете, жалко е че не е повече разпространено. Но даваш ми чудесна идея :tzeluvka: :liubov: как само ще отива с розови рози това лилавооооооо :ieeee: :ieeee: :ieeee:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от Снежи »

То наистина мхого хубаво ,ама я да видим от де можем да си го купим ? :hmmm: :hmmm:
Блууууу.....
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
iana_hk
Кафевар/ка/
Мнения: 924
Регистриран на: Авг 26, '10, 22:00
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 49 пъти

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от iana_hk »

Да , много е красиво , но много рядко се среща, повече съм го виждала на рязан цвят.
"Ако искате да живеете дълго, започнете да живеете с кеф!"
д-р Мишел Саймс
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от Blue sky »

понякога - но е наистина рядко, го внасят в саксии - масовите оранжерии :nod:
иначе, семена - оттук - сортовата листа е на три страници, има невероятни :potekoha: http://www.nickys-nursery.co.uk/seeds/p ... 8alisi.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
много пъти съм купувала от тази фирма - винаги всичко е било с перфектно качество, кълняемост и съответствие на сорта :nod:
He who plants a garden, plants happiness
elena kirilova

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от elena kirilova »

пролетта си купих семена от ММ трейдинг
имам го в градината си
много капризно цвете
има много семенни кутийки ,но за жалост не могат да узреят
не знам ако ги пресадя в саксия и прибера вътре през зимата какво ще се получи
чела съм ,че е двугодишно при този начин на отглеждане
трябва да е натопло през студените месеци
denitsavm

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от denitsavm »

Вчера гледах в Баумакс лизантус по 7 лв. - само бяло и бяло със синичко по ръбчето, такова синьо, като на снимката на Блу нямаше. Пресни и доста свежи бяха :nod:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от Миша »

Гледала съм го,не търпи пресаждане,особено,ако е голямо.Не бих казала,че е капризно цвете,иска само равномерна влага и полусянка.Зимата го гледах при сакъзчетата,на студено,изрязано до корен ,почти без поливане.Прави много семенца,но семенните кутийки не трябва да се мокрят,много лесно загниват.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
elena kirilova

Re: Лизиантус – Lisianthus – Еустома – Eustoma. Отглеждане.

Мнение от elena kirilova »

Изображение
ужасно съжалявам ,че съм направила такива нескопосани снимки
изобщо не съм ги преглеждала ,а сега е късно за фото щото то вече не е същото цвете-почти е загинало от студа
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”