Лавандула / Lavandula

Публикувай отговор
dal

Лавандула / Lavandula

Мнение от dal »

Лавандула / Lavandula

Lavandula angustifolia
Изображение

Изображение

Лавандулата е многогодишен вечнозелен полухраст, който доситига височина 40-80 cm. Листата са линейни или линейно-ланцетни със завита надолу периферия. Те са разположени срещуположно и са покрити с трихоми. Листата на теснолистната лавандула са сивозелени, а на широколистната са белезникави на цвят и обилно са покрити с власинки. Лавандулата е вечнозелено растение и сменя листата си последователно. Цветовете са дребни, разположени пръстеновидно в съцветие. Оцветени са в бяло, бледорозово, виолетово или синьо.
Грижи: Лавандулата е светлолюбива, сухоустойчива и студоустойчива култура. Развива се добре на чакълно-глинести или песъчливо-варовикови почви. Те трябва да са добре наторени и обогатени с минерални торове. Растението изисква умерена влага, тъй като прекомерна влага в почвата влошава качеството на маслото.
Място: Лавандулата произхожда от района на Средиземноморието. Обича открите и светли пространства. За да я защитите от зимните условия поставите саксиите в допълнителни сандъци. Самите сандъци се закопават в градината и се покриват с борови клонки. Възможно е съдът да се прибере на закрито, немразовито, тъмно и проветриво.
Размножаване: Лавандулата може да се размножава чрез семена и по вегетативен начин. При семенно размножаване има голяма вероятноста да се загуби чистотата на сорта. Ето защо се предпочита вегетативното размножаване - чрез вкоренени резници или чрез разделяне на коренище.

albaangustifolia
Изображение

lavandula_pinnata
Изображение

Lavandula stoechas "Hazel
Изображение

Lavandula angustifolia 'Hidcote'
Изображение

Lavandula angustifolia Rosea
Изображение

Lavandula stoechas
Изображение

LavandeMunstead
Изображение

helmsdale
Изображение

спика
Изображение

Lavandula angustifolia 'Arctic Snow')
Изображение

Lavandula stoechas var. leucantha
Изображение

Lavandula 'Silver Sands'
Изображение

Lavandula x intermedia 'Vera'
Изображение

Lavandula stoechas 'Rocky Road')
Изображение

Lavandula stoechas 'Kew Red'
Изображение

Lavandula stoechas 'Tiara'
Изображение
и тук сортове колкото искате:
http://www.shootgardening.co.uk/sitePla ... ch-results
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от calico »

Значи след много ровичкане и четене из нета, разбрах че семената за да покълнат изискват държане на студено. Затова пролетното засяване на семена без държане в хладилник поне 40 дни не е много успешно.
Добри резултати дава есенното засяване, в края на октовмри, никнат дружно през м.май. Почвата трябва да е доста бедна и песъклива и варовикова.
Може и с резници сега, трябва да са едногодишни, но това ми идва сложно, пък и не знам откъде да намеря резници.

тази пролет като търсих разсад лавандула и намерих в Института по розата в Казанлък. Но не пращат по пощата, трябва там да се иде на място. Така и не успях. разсада им бил много хубав, цената е 12 стотинки за коренче.
Наесен ще пръсна много семена, и за всеки случай напролет ще си купя разсад от Казанлък. Трябва да покрия към 2 кв.м. плътно с лавандула, някъде може би около 20 -25 бр. растения ще ми трябват.

дано случа на наситено лилав и плътен цвят, и да не е много високо храстчето.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от Blue sky »

значи, според мен не си струва усилието със семена - поискай помощ от приятел, и ще получиш, сигурна съм :nod:
и имай предвид, че лавандулата е огромно чудо, ама огромно :nod: Поне не брат ми лавандулата е с диаметър точно 1 мтър, висока е 1 м и цъфти цяло лято - ще огледам дали има издънка :nod:
Друг вариант е да си купиш 3 броя лавандула в саксия от супермаркета или Метро - от щанда с подправките - и си готова, пък след 5 години, ще викаш тез трите, заемат не два квадрата, ми 5 :lol:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от calico »

Знам че ще намеря помощ от приятел Блу, знам. Обаче не искам след 5 години, искам напролет онова там място да е залесено с лавандули, щото иначе ще ми провали плана :mrgreen: :mrgreen:

Надявм се при мен да не стане толкова високо, ами да си порасне до 40-50 см и толкова. Ще бъде нещо като голяма саксия, пръстта отдолу ще е само 30 см и едва ли ще стане огромно. Лавандулите които съм виждала в саксии са не по-високи от 50 см. И за тази "саксия" ми трябват къто 20 коренчета, да ги садя наведнъж и за се залеси с прекрасен цвят и аромат.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от dal »

calico написа:Знам че ще намеря помощ от приятел Блу, знам. Обаче не искам след 5 години, искам напролет онова там място да е залесено с лавандули, щото иначе ще ми провали плана :mrgreen: :mrgreen:

Надявм се при мен да не стане толкова високо, ами да си порасне до 40-50 см и толкова. Ще бъде нещо като голяма саксия, пръстта отдолу ще е само 30 см и едва ли ще стане огромно. Лавандулите които съм виждала в саксии са не по-високи от 50 см. И за тази "саксия" ми трябват къто 20 коренчета, да ги садя наведнъж и за се залеси с прекрасен цвят и аромат.
които коренчета се продават предимно пролет от бабичките по пазарите , разсадниците и прочие нацена от 80 ст до 2.50 според пазарлъка.... :nod:
и ако сега изръшкаш разсадниците-може да намериш тази от пролетта , поошмулена и попрецъфтяла , нейсе :stiskam:

аз гледам лавандула от пет години , да , може да си останат топки с цветните стръкове къмто 70-80 см в диаметър ;

също има начин за вкореняване на резници
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от calico »

:dovolen: :dovolen: Сега не ми е готова "саксията" все още за да търся растенията. Аз намерих миналата пролет по 12 ст. коренчето, обаче така и не се наканих да отида да ги взема. тази пролет обаче ще отида- това е в Института по розата в казанлък, бяха много любезни да ми обяснят всичко но не изпращат поо куриери, само на място.
Знам и още 1-2 места, пак около тоя край, с изоставени лавандулови полета. Може и оттам да си "купя"

кажи малко повече за грижите за лавандулата. когато имаш време :dovolen:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
dal

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от dal »

calico написа::dovolen: :dovolen: Сега не ми е готова "саксията" все още за да търся растенията. Аз намерих миналата пролет по 12 ст. коренчето, обаче така и не се наканих да отида да ги взема. тази пролет обаче ще отида- това е в Института по розата в казанлък, бяха много любезни да ми обяснят всичко но не изпращат поо куриери, само на място.
Знам и още 1-2 места, пак около тоя край, с изоставени лавандулови полета. Може и оттам да си "купя"

кажи малко повече за грижите за лавандулата. когато имаш време :dovolen:
садиш на слънце , чат пат поливаш и като прецъфти стрижеш до основата на цветоносните стъбла , избива нови и т.н. и така поне при мен от май до ноември
имам около 50 корена , които тази година поради преместването не станаха такива, че да ви ги показвам ,

юни 2010 г
Изображение

Изображение

Изображение
но мога от миналата година :
15 май
Изображение
15 август след поредното подстригване
Изображение
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от DarinaN »

calico написа::dovolen: :dovolen: Сега не ми е готова "саксията" все още за да търся растенията. .......................
Знам и още 1-2 места, пак около тоя край, с изоставени лавандулови полета. Може и оттам да си "купя"

кажи малко повече за грижите за лавандулата. когато имаш време :dovolen:

трябва ти голяма лопата , за да извадиш коренищата . тази, за която говориш - от изоставените полета, не става много висока . иска само слънце , здраво копане при изваждане и засаждане , добро утъпкване и докато се вкорени - много сериозно поливане . после може да я оставиш да се самоотглежда . само подстригваш като цъфне и общо взето това са й грижите .
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от dal »

не чеискам да споря с Дарина , но по принцип лавандулата е от т.нар. петгодишни растения , не че умира на петата година , но значително влошава качествата на храста цъфтежа и етеричната масленост , поради което в нормалните държави се изкоренява ; същото важи и за полета и масиви с други билки , например кантариона ;
т.е. ако откопаш вехтите тучове от полето , които са вдървели неполивани и никакви вероятно няма да постигнеш желания ефект.
В никакъв случай да не решиш, че не ти давам да махаш с лопатата-аз съм за крадените китки дето се ловели много , ама в случая в бг полетата са вехти и буренливи песъчливи и никакви -т.е , просто си вземи млади растения да севкоренят на твоето си място и там да растат и цъфтят....
Аватар
DarinaN
Кафе машина
Мнения: 3318
Регистриран на: Мар 16, '10, 09:40
Местоположение: Пловдив

Re: Лавандула / Lavandula

Мнение от DarinaN »

източник : agrosaveti.com

" ....Подмладяването се извършва през 8-10 години с цел периодично възстановяване максималните продуктивни възможности на растенията...."
"Ако A е успехът в живота, то тогава A е равно на x + y + z. x е работата, y е забавлението, а z е да си държиш устата затворена." А. Айнщайн

http://darinaivanova.snimka.bg/hobby/2011.593300.25139445" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”