Ацер

Публикувай отговор
Deleted User 3996

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 3996 »

greeneyed написа:


Е, как ще падат, нали ги чакаме да се оцветят в жълто, червено и да ни направят градина цветна.
:daaa:
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Ацер

Мнение от Daniela Pargu »

Това го разбирам така - съсухрените листенца не са нормални по това време!
Може от преполиване :hmmm:
По- странното е ,че и смяна на цвета няма, но разбирам- да чакам! :stiskam: :dovolen:
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Ацер

Мнение от Златка Трънова »

Това е последното ми ,пето по ред ацерче .Всички загиват по един и същи начин . Листата започват да увяхват от периферията към центъра, изсъхват и падат. На тяхно място се появиха зелени пъпки и някъде се развиха листа, но същото се случва и с тях -изсъхват. Местих ги и на сянка и на слънце. Опитах да засуша и да поливам, но нищо не помогна. Така и не мога да разбера къде бъ бъркам.
Изображение
Deleted User 2919

Re: Ацер

Мнение от Deleted User 2919 »

Понеже поръчах два броя ацерчета и едното оставих на балкона другото на вилата, под сянка..Поливам еднакъво..но на вилата в сянката вирее ефектно, а на балкона има изсъхнали листчета тук -там..Златка, мисля, че почвата ти плътна за тях и бял налеп по ствола показва, че поливаш с много твърда вода-Тихомир да каже по-добре..Продават определител за вода, май, не е скъп, ако водата е твърда, то слагай малко лимонена киселина във вода преди да поливаш..но изчакай малко след като сложиш, веднага не сипвай, трябва да мине реакция за неутрализирането..
Аватар
patz
Kъсо кафе
Мнения: 64
Регистриран на: Май 30, '14, 12:31
Местоположение: Стара Загора 7b

Re: Ацер

Мнение от patz »

За Даниела и Златка.
Така изглеждат моите в саксии. Листецата им са прегорели от силното слънце, макар и да бяха поливани добре.
Вижда се, че имат пъпчици инови листенца, а старите листенца опадват.
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Ацер

Мнение от Ники Стоянов »

Не се притеснявайте от прегорели листа. Нормално е при нашия климат мисля аз. Аз имам много явори и яворчета и опита ми показва, че септември е най-труден за тях. Изкарват жегите в сравнително добра форма и септември почват да прегарят листата. Не знам защо е така.
Не е страшно - ако клоните и пъпите са ОК - всичко е наред.

Имайте предвид, че това са малки растения с корени натъпкани и усукани в малки саксийки. Все пак са дървета и това не е привично за тях.
Ако са в земята и са си развили здрава коренова система положението е различно. Имам вече няколко поотраснали в големи кашпи и в земята и при тях пригор почти няма - Tamukeyama, Acontitofolim, Sango Kaku и един семенак на Санго.
Аз вече съм се отказал да чакам есенна красота от яворите. Но пък на пролет са просто невероятни.

Това при Златка обаче не е нормално. Не мога да кажа със сигурност причината, но вероятно е или засушаване или преполиване. По-скоро последното. Можеш ли да качиш снимки на основното стебло от всички страни. Според мен гъба го яде, но не се вижда такава на тази снимка.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10039
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 627 пъти
Получил благодарност: 1118 пъти

Re: Ацер

Мнение от greeneyed »

Според мен е от засушаване- тези кори не задържат достатъчно влага, и перлитът не помага. Трябва да има примерно 1/3 почва.

Pixie от пролетта, в саксия, така ще зимува

Изображение

Изображение
Последно промяна от greeneyed на Сеп 26, '17, 21:02, променено общо 1 път.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Daniela Pargu
Чист кофеин
Мнения: 5274
Регистриран на: Яну 29, '17, 20:53
Местоположение: В.Търново
Дал благодарност: 99 пъти
Получил благодарност: 105 пъти

Re: Ацер

Мнение от Daniela Pargu »

Ники,много си мил,как ни успокояваш само :dovolen:
То като сме пълни лаици... :nod:
Ставаме досадни с тези листа :dovolen:
Та моля, знаещите да простят на новаците :nod: :daaa:
Аватар
Ники Стоянов
Кана кафе
Мнения: 571
Регистриран на: Юни 13, '13, 20:56
Местоположение: Варна

Re: Ацер

Мнение от Ники Стоянов »

Няма лошо - питайте - нали сме тук да помагаме кой както може :dovolen:

Оглеждайте си ги редовно. Най-вече за тази черната гадост от предната страница - на Patz
И при мен я има и аз също имам загуби от нея. Отвратителна е тази гад - не знам дали е гъба или микроб.
Orange dream го редуцирах драстично на пролет заради нея. Сега гледам затваря раните усилено.

Trompenburg в саксийка взе да ме притеснява и ще го къпя с фунгициди, пък да видим.
Златка Трънова
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1606
Регистриран на: Сеп 20, '16, 22:56
Местоположение: Стара Загора

Re: Ацер

Мнение от Златка Трънова »

Ники, и аз си помислих че е от преполиване и го ограничих, но нямаше ефект. Може да е гъба някаква. Нищо не се вижда обаче, нито по листата, нито в почвата. Да взема да го напръскам с фунгицид ли ? И аз не знам какво да правя! Да го засадя в градината ли? Много ми се иска да спася поне този...Утре ще го снимам, че сега е тъмно и няма да се вижда.
Публикувай отговор

Обратно към “Градински цветя и растения”