Масдевалия

Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Масдевалия

Мнение от botan »

Не на всяко листо има цветонос, но пък точно от там излизат. Тъй че колкото повече листа толкова повече шанс за цветонос. :daaa:
Колко е голяма? Попринцип растът бързо, а 3 листенца не е бързо. :hmmm:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
dobis
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1536
Регистриран на: Дек 3, '09, 09:03

Re: Масдевалия

Мнение от dobis »

Тя беше добра туфичка , още като ми я подариха, я разделих на две за всеки случай, но през юни ги сварих, оцеляха по 4-5 листенца ли, булбички ли... то малко странно това, и после цяло лято като препарирана, зле , живо , но наникъде...и я посадих на един чукан с мъх и каквото си има по дървото и под мъха. На едната туфичка само избиват, 4 листенца стари, цъфтяли са и 3 вече нови бебета. На другата няма никакво развитие, ни нещо да мре , ни да се покаже, седи си , но е свежичко всичко, Не смея да разбутам заспалата туфичка, те са закрепени в едни малки дупки по чукана, заровени са и аз не знам с какво, посъбрах го от дървото нещо като почва , колкото да ги закрепя, нямаха ни един жив корен, мъха ги обхвана вече, няма пипанка, но щом едната избива , надявам се и по другата нещо да се покаже. 3 месеца са вече така , ако щяха да мрат , много време имаха да го направят.
Аватар
hinotori2772
Дълго кафе
Мнения: 148
Регистриран на: Яну 10, '13, 13:46
Местоположение: Варна

Re: Масдевалия

Мнение от hinotori2772 »

От личен опит мога да препоръчам Masdevallia mejiana като лесен за отглеждане топлотолерантен вид... плюс е че цветовете имат интересен аромат... минус е че цъфти само веднъж от всяко листо и след това не повтаря (май) докато има видове които цъфтят многократно...
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Масдевалия

Мнение от къщичка »

Гледам позамряла темичка, но понеже от скоро имам такова сладурче и не мога да определя вида и. Почти е прецъфтяла, ще снимам при първа възможност, дано е от топлолюбивите.
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”