Дендробиум

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Дендробиум

Мнение от botan »

Част първа - Dendrobium nobile
от Чарлс и Маргарет Бейкър

Изображение
Dendrobium nobile, Dendrobium phalaenopsis и Dendrobium bigibbum са три често отглеждани видове Дендробиум, които се използват много често в хибридизацията. Тези видове и техните хибриди често се прибавят към колекцията на някой разпален цветар, без да се знае за техните доста различни изисквания към средата. Надяваме се, че като ви запознаем с климатичните условия на трите местообитания, ще ви помогнем да решите, дали можете да осигурите подходящите условия за оптималния растеж и цъфтеж на тези видове и много от техните хибриди.

Дендробиумите са разпространени на една изключително голяма зона, в която има най-различни хабитати. За това е трудно да се обобщат условията им на гледане за всички видове. Често сме чували подмятания от сорта на: “Дендробиумите са трудни за отглеждане.”, “Дендробиумите няма да растат у вас.” или пък още по-безумното “Начинаещите трябва да избягват отглеждането на дендробиуми”, които са прекалено общи, за да са вярни. Вярно е, че отделните видове изискват специфични условия за отглеждането им, но от около 1240 вида, от които можете да избирате, все могат да бъдат намерени подходящи за отглеждане на практика във всяка област.

Няколко основни факта за големия и разнообразен род Дендробиум може да помогнат на цветарите да разберат защо е невъзможно обобщение на условията на отглеждане на толкова много видове. Местообитанието на дендробиумите се разпростира от Индия на запад, на север до Япония, Австралия и Нова Зеландия на юг, а източната граница на разпространение обхваща повечето тихоокеански острови. В рамките на този огромен район дендробиуми са намирани на височина от морското равнище до около 3660 м.

Заради климата в нашата област, ние предпочитаме да гледаме растения от планинските райони на Индия, цяла Югоизточна Азия и югозападен Китай. Тези растения обикновено изискват по-хладна и суха зимна почивка, което значи, че растенията изискват най-малко грижи и топлина през зимата. Някои често отглеждани дендробиуми от този регион са от групите 'soft cane' и 'nobile-type' (бел. прев.: Понякога родовете са разделени на различни групи включващи видове от рода, които си приличат, имат сходни изисквания и могат да се кръстосват по между си без проблем. Обикновено имат и един вид, който е основен за групата, както например за 'nobile-type' е Dendrobium nobile) Орхидеите имат големи и привлекателни цветове и като цяло са лесни за отглеждане. Dendrobium nobile най-често се отглежда, но и други видове от региона, които изискват сходни условия като например: D. aphyllum, D. bensoniae, D. christyanum, D. crepidatum, D. devonianum, D. draconis, D. falconeri, D. farmeri, D. fimbriatum, D. lindleyi, D. loddigesii, D. ochreatum, D. parishii, D. trigonopus, D. unicum, и D. wardianum.

Трите дендробиума, които ще разгледаме в статията са най-често изполването в кръстосването. И понеже хибридите често изискват условия на отглеждане подобни на родителите си е добре да познаваме родителите, за да отгледаме “децата” по-лесно.

Веднъж преди време D. nobile беше използван за растение родител, при което се получиха 77 регистрирани хибрида. Но в последно време най-често се използват австралийските видове D. phalaenopsis и близкия му роднина D. bigibbum.

Отглеждането на всеки един от тези видове е сравнително лесно, след като цветаря се запознае с условията в съответните хабитати. Информацията по-долу е от книгата Orchid Species Culture – Dendrobium от Тимбър Прес с незначителни промени.

Dendrobium nobile Lindley 1830

(бел. прев.: Понеже доста често хората не знаят как да разчетат горното: Dendrobium е родът, nobile е видът, Lindley е името на човека, който го е открил и описъл, а 1830 е годината през която това става.)

Синоними: D. coerulescens Wallich, D. formosanum (Rchb. f.) Masamune, D. lindleyanum Griffith. Името D. friedericksianum се използва понякога за растения, които всъшност са D. nobile. D. nobile var. pallidiflora Hooker се смята за синоним на D. primulinum Lindley.

Произход/ местообитание: Югоизточна Азия, включително и Непал, Сиким, Бутан, Североизточна Индия, Бирма, Тайланд, Лаос, Виетнам, както и голяма част от южен Китай. В Индия растенията се срещат на 200- 2000м. нм. в., а в северен Тайланд са най-разпространени на 600-1500 м нм. в.

Климат: Станция #48327, Чианг Май, Тайланд, Lat. 18.8N г.д.. 99.0E г.ш, на 335 м. нм.в.
Изображение

Отглеждане

Светлина: 40 000- 50 000 lx. Поради наличието на дъждовен период, характеризиращ се с висока облачност през лятото е добре да се осигури леко засенчване, но въпреки това светлината да бъде достатъчно висока, на границата на поносимост на растенията, без обаче да предизвика спиране на растежа или изгаряне на листата. Цветари отглеждащи тези орхидеи казват, че може да поняся и пълно слънце (демек да е на пряка слънчева светлина), ако се аклиматизира от началото на пролетта и има отлично движение на въздуха. Може да познаете, че светлината е достатъчно висока по листата, които стават жълтеникави.

Температура: През летните дни дневна средно 26-28 С и нощна 19-20 С. Пролетта е най-топлия период от годината с дневни температури 30-31 С и нощни 12-19 С. Растенията могат да толерират и нощни температури около 10 С.

Влажност: Около 80% през лятото и намаляване до 60% през зимата.

Вода: Валежите са умерени до силни от края на пролетта до ранна есен, но условията са много по-сухи през зимата. Култивираните видове трябва да се поливат обилно по време на активен растеж, след като приключи през есента водата се намаля постепенно.

Торене: ½ от дозата която пише на опаковката, веднъж седмичмо докато растенията нарастват активно. Тор с високо съдържание на азот се препоръчва от пролетта до средата на лятото, а после се тори с тор с високо съдържание на фосфор до края на лятото и есента. У. Нептун съобщава в бюлетин на American Orchid Society през 1984 г., че цъфтежа се увеличава при използването на 10-30-20 NPK тор в съотношение 1,3 мл. тор на литър вода, веднъж седмично от пролетта. В края на лятото и есента сменя тора с 0-44-0 в същото разреждане. Торенето спира, а водата се намаля до следващата пролет.

Период на почивка: През зимните дни средната дневна температура е 25-28 С, а нощна такава 9-10 С. Могат да издържат на нощни температурни спадове до 10 градуса за 3 месеца. Растенията могат да понасят и температури няколко градуса под нулата за кратски срокове, но такива крайности трябва да се избягват при отглеждането им. При много студено време за да се размине с минимални щети орхидеята трябва да е суха. Някои казват, че понасяли и слани. В хабитатите им средните валежи са много ниски за 4-5 месеца през зимата, но в началото на сезона влажноста е много висока, заради честите мъгли и обилната роса. Някои цветари препоръчват напълно да се спрат поливките през зимата, но растенията ще са най-щастливи ако между поливките се оставят по-дълги периоди на засушаване, но не и да се засушават за дълъг период от време. 1-2 месеца в края на зимата обаче климата е топъл и сух с ниска влажност. Растението трябва да изсъхва напълно между поливките и да остане сухо за по дълъг период. Рядко рано сутринта може да пулвелизирате растението за да не го засушите прекалено. Торовете трябва да са значително намалени или изобщо да не се ползват през този период, докато поливките не се учестят през пролетта. Хладно и сухо е най-същественото условие за домашно отглежданите дендробиуми и трябва да се поддържа докато не започнат да растът новите булби през пролетта. В природата светлината е най-голяма през зимата.

Субстрат: Растенията могат да бъдат монтирани върху корк или дървовидна папрат, ако влажноста е висока. Качените орхидеи трябва да се напояват най-малко веднъж на ден през лятото. Големите растения най-добре се развиват в отцедлив субстрат с висок достъп на въздух (бел. прев.: например средни или големи кори) Цветарите посочват че типът на саксията не е от особено значение, но е препоръчително да се използват глинени. Пресаждането трябва да се избягва, докато корените не изпълнят напълно саксията. Когато е необходимо пресаждане е най-добре е да се усъществи, когато новите корени започнат да растът или колкото се може по-скоро след прецъфтяване.

Други бележки:
Дендробиум нобиле цъфти обилно ако се тори през сезона на активен растеж и ако си почине добре през зимата. Има случай за докладван екземпляр от това растение, който е цъфнал с повече от 1000 цвята на веднъж. Цъфтежа може да се забави ако поддържате хладно, сухо с малко количество светлина, докато не наближи времето, когато искате да цъфне.Растенията се размножават чрез кейки, които се появяват по старите булби. Също така може и старите булби да се нарежат на парчета и да се сложат да лежат на сфагнум. С повече късмет от тези нарязани булби може да пораснат кейки, които се преместват когато започнат да им растът корени. Изсушените стъбла се използват в Китайската медицина.

Инфомация за растението

Размери и тип на растението: До 60-90 см. Симподиален епифит.

Псведобулби: До 60-90 см дълги. В основата си са леко подути. Стъблата са жълтеникави, леко зигзагообразни, кръгли в сечение. С възраста се набръчкват. Във възлите обикновено са удебелени и сплескани.

Листа: 6-7 на брой, спирално разположени, 7-10 см дълги, обли, кожести. Остават на растението около 2 години, после опадат.

Цветонос: Къс. Много цветоноси се появяват едновременно над възлите и на булбите с листа и на старите обезлистени булби.

Цветове: От 1 до 4 на цветонос от 6 до 10 см в диаметър. Устата е пухеста. Цветовете са ароматни и издържат 3-6 седмици или повече, ако са на по-хладно и светлината е слаба.

Изображение Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Дендробиум

Мнение от botan »

Част втора - Dendrobium phalaenopsis
Чарлс и Маргарет Бейкър

Изображение Изображение

Североизточна Австралия е дом на група от орхидеи, които са сред най-красивите намирани някъде. Както беше споменатo в статията на Дендробиум нобиле в предния бюлетин, D. phalaenopsis в днешно време се превърна в един от най-често използваните за кръстосване видове. През годините е имало 266 регистрирани хибрида на D. phalaenopsis , като по-голяма част от дейноста е настъпила след 1960 година. В допълнение близкия му роднина D. bigibbum е с регистрирани 127 хибрида за същия период.

Има голяма доза объркване около тези два близки вида и то ще си остане за известно време с нас. Макар че тези два вида са сливани през годините като един вид и все още някои орхидеолози ги смятат за синоними, най-новите таксономични промени ги разделят в два различни вида. Макар и много сходни по между си, цветовете на D. bigibbum са малко по-малки, венчелистчетата и чашелистчетата са по-слабо прегънати и устната е по-широка и заоблена. В допълнение растенията известни като D. bigibbum се намират в райони близо до екватора и следователно изискват по-топли температури особено през зимата.

Имаме съмнения, че повечето проблеми в отглеждането идват от това, че етикетите са сгрешени. Например първия дендробиум, който прибавихме към нашата колекция беше D. phalaenopsis Alba. Нашите парникови условия бяха такива, че ако поставите това растение в най-топлата му част, тя е незначително по-хладна за изискваните от вида условия, цъфтеше почти всяка година. Като видяхме, че го отглеждаме без проблем си взехме друго растение с тъмно лилави цветове, който също беше означен като D. phalaenopsis и въпреки, че го оставихме до другия дендробиум, лилавия никога не цъфна отново. Растението се опитваше на всеки 2-3 години, но няколкото пъпки, които се образуваха на късия, дръглив цветонос скоро пожълтяваха и окапваха. Не бяхме сигурни, защо това се случва и защо така се провалихме в отглеждането на второто растение. Първоначално решихме, че лилавия дендробиум изисква повече светлина през есента и зимата, която не можехме да усигурим там където беше белия. Но всъщност повече се зачудихме дали пък това растение не е всъщност D. bigibbum, който изисква температури с 6 градуса по-високи, от колкото ние можехме да предоставим. Всъщност нощните температури през зимата бяха малко по-ниски от тези в хабитатите на D. bigibbum.

Dendrobium phalaenopsis Fitzgerald 1880

Синоними: Обикновено се смята за синоним или вариация на D. bigibbum Lindley, Clements (1989) разделя двата D. phalaenopsis и D. bigibbum като отделни видове. Той включва D. bigibbum var. macranthum F. M. Bailey, D. bigibbum var. phalaenopsis (Fitzgerald) F. M. Bailey, and D. bigibbum var. superbum hort. ex Rchb. F. Като синоними на D. phalaenopsis Fitzgerald. Clements счита D. phalaenopsis Fitzgerald var. compactum C. White за синоним на D. lithocola D. Jones и M. Clements и D. phalaenopsis Fitzgerald var. statterainum hort. ex Sander да е синоним на D. bigibbum. Растенията познати като D. phalaenopsis от островите от Запден Ириан той ги отнася към D. striaenopsis M. Clements and D. Jones. The International Orchid Commission (1993) lists D. schroederianum като синоним и регистрираните хибриди под името D. phalaenopsis.

Произход/месрообитание: Цевероизточна Австралия. Растенията са разпространени на полуостров Кейп Йорк край крайбрежната ивица между Mt. Malloy и Iron Range. Те растът на много светли условия на ниски дървета или на скали в редки гори. Обикновено са разпространени в полупустинни райони на височина под 600 м.

Климат: Станция # 94283, Кууктаун, Австралия, Lat. 15.5S г.д. 145.2E г.ш, на 7 м нм.в.
Изображение

Отглеждане


Светлина:
Сезонната вариация е малка при нас, но в местообитанията им, през зимата е по-светло, защото времето е безоблачно. За растенията отглеждани в домашни условия са много важни силните светлина и движение на въздуха през цялата година.

Температури:
През летните дни 29-30 а през ноща падат средно до 22 С.

Влажност:
Около 70-75% в по-голямата част от годината. Спада до 65-70% в края на зимата и началото на пролетта.

Вода: Валежите са умерени до силни през лятото и ранна есен, но условията през зимата са доста по сухи. Култивираните растения трябва да се държат влажни през периода на акривен растеж, а през есента водата трябва постепенно да се намали. Австралийските производители съветват растенията да се пулвелизират често, дори и тези, които са засадени в саксии, рано сутрин и вечер когато температурите се вдигнат до над 30 градуса.

Торене: ¼ - ½ от написаното на опаковката всяка седмица. Тор с повече азот е подходящ от пролетта до средата на лятото, а тор с повече фосфати трябва да се използва в края на лятото и есента.

Период на почивка: През зимните дни температурата варира от 24 до 29 градуса, а ноща от 17 до 19 градуса. В четирите месеца, през които продължават есента и зимата валежите са оскъдни. Влажноста е толкова ниска, че дори и росата е малко. В домовете ни сухата почивка трябва да започне след прецъфтяването. Трябва да се позволява субстрата, в който е растението да изсъхне между поливанията, но не трябва да се остава в такова положение твърде много понеже трудно се възтановява след подобно изсъхване. Случайното пулвелизиране рано сутрин може да помогне на растението да не остане твърде сухо. Започването на растежа през пролетта е ясен знак да започнете да увеличавате постепенно водната дажба. Понеже новите израстващи булби са много податливи на гниене и други подобни инфекции те трябва да се пазят да не се мокрят, докато не достигнат размери от 5-8 см на височина. Торовете трябва да се спрт през зимата или силно да се намалят. В местообитанията им, светлината е най-силна през зимата, за това е нужно да осигурите колкото се може повече светлина на орхидеите.

Субстрат: Растенията могат да бъдат монтирани на корк или дървовидна папрат, ако влажноста е висока и можете да осигурите поне по една поливка на ден. В прекалено горещите дни даже може да се наложи да ги полеете няколко пъти. Когато растенията са в саксия добре отцедливия субстрат е задължителен. Трябва да се използват кори или корк (бел. прев.: моя който си го взех е засаден в кокос и изглежда щастлив). Растенията обикновено са тежки, за това е препоръчително да се гледат в глинени съдове, които няма да паднат. Понякога може да се наложи да подпрете новите булби, за да им помогнете да растът на горе. Най-подходящия момент за пресаждане е когато току що е прецъфтяло растението или когато започне да нараства активно през късната зима или ранна пролет.

Други бележки: Цъфтежния сезон отбелязан на таблицата се основава на данни от хабитатите. Архивите сочат, че най-много цъфтят през есента. Цветари казват, че растенията се развиват лошо в райони с мрачни зими, недостатъчната светлина причинява опадане на пъпките. D. phalaenopsis често се оказва труден за отглеждане и цъфтеж, защото изисква силна светлина, високи температури и сух сезон през зимата, комбинация, която понякога е трудна за достигане в големите колекции.

Инфомация за растението


Размери и тип на растението: Крехко от 40 до 122 см. Симподиален епифит или литофит, който е доста подобен на D. bigibbum. Рядко образуват разклонения на стъблото.

Псведобулби:
От 40 до 122 см дълги. Цилиндрични, леко подути в основата. Само 30 % от съблото е облистено. Булбите, които умират могат да произведат нови в основата си за това не е желателно да се махат.

Листа: От 3 до 5 на брой, рядко 12. Продълговато-копиевидни и кожести с червено-лилави оттенъци. Остават на растението около 2 години, после опадат.

Цветонос:
20-40 см дълъг. Всяка година, в продължение на няколко години, всяка булба произвежда от един до 4 цветоноса излизащи от възлите в близост до върха на псведобулбата. Образуването на цветоноси може да продължи дори и след като на булбата е с опадали листата.

Цвят: От 3 до 20 на цветонос с размери 3.5 до 7 см. Подобни на тези на D. bigibbum, но тези на D. phalaenopsis са с по-големи венче- и чашелистчетата и са по-тесни, устната е по-дълга в сравнение с тази на бигибума, която е по-къса и закръглена. Цвета е обикновено тъмно лилав, но може да варира до бял, светло лилав, фуксия, или пурпурен. Всички цветове са ярки и наситени. Устната обикновено е по-тъмна със същия цвят като на чаше- и венчелистчетата, като потъмнява в основата. Цветовете траят по месец.

Изображение Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Орхидеите в къщи

Мнение от ravik »

Мисля, струва ми се, вярвам, че имам 3-4 цветоноса на дендробиум (кингианум х деликатум) х кингианум - ако си спомняте, онзи от поръчката на Луке преди ехеее, не помня колко време. Много-много съм щастлива. :ieeemyzh: Интересното е, че дендробиумът седи до прозорец и цветоноси имат само тези булби, които са обърнати към прозореца и които ги близва слънцето следобяд. Ех, дано да цъфне. :stiskam:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Орхидеите в къщи

Мнение от lila »

Ама е на топло, нали? Я кажи сега - изнасяш ли на тераса, засушаваш ли, ториш ли и как изобщо, моя е подарък от SYD, качен е на разкошно пънче с мъх и ... кажииииииии :oops: :oops: :oops:
Проблема ми е, че информацията за него някак ми е противоречива - на едно място чета не иска захлаждане, на друго - иска .... а го имам от лятото и ми ще да се порадвам на цвят :nod:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Дендробиум

Мнение от ravik »

Хех, сложно е да се каже. :)
Ти имаш чист дендробиум кингианум, нали?
Аз имам и чист дендробиум кингианум, който съм си купувала от Ботаническата и този, който е кръстоска първо между кингианум и деликатум, и след това, полученото растение е кръстосано още веднъж с кингианум.
В случая интересни са няколко неща. Доколкото четох преди време за деликатум (щото и такъв ми се намира :D ), в по-съвременните публикации той вече не се счита за отделен вид, а за вариация на кингианум.
Самият кингианум е австралийска орхидейка и според някои от отглеждащите ги, те нямат нужда от засушаване, тъй като в естествените си местообитания те практически нямат сух период и през цялата година са на влажно. Това го дискутирахме, когато обсъждахме доколко дендробиумите са подходящи за отлеждане при полухидропонни условия (тогава се бях запалила и тествах всичко как върви там :D ). Та по този повод си разделих растението и едното го отглеждах в керамзит, другото в кори. След около година, година и нещо прехвърлих този от керамзит обратно в кори, защото този в кори видимо се развиваше по-добре. През лятото ги изкарвам на терасата - терасата ми е север - североизток, грее слънце малко и само сутрин до към 10. Поливам всеки ден или почти всеки ден с лейката, защото са в малки саксийки и бързо изсъхват. Махнала съм чинийките, така че като мина с лейката, всичко се оттича веднага и вода не се задържа. Това правя лятото. През зимата нямам хладни условия. Всичко ми е на топло. Затова и поливам от време на време - просто самите булби се сбръчкват и си личи, че имат нужда от поливане. По този повод, до сега в къщи дендробиум (освен дендробиум-фаленопсис) не ми е цъфтял, така че едва ли съм пример за подражание. :dovolen: Ако имах подходящи условия, бих ги държала през зимата на хладно и почти без поливане. Сега за първи път имам цветоноси на кингианума х деликатум х кингианум. Седи до прозорец, който сутрин и вечер отваряме, за да се проветри. Може и от този хлад да има нещо. :D Другият ми кинианум няма и помени от цветоноси, деликатумът ми също. Както и нобилето. Както и фимбриатумът. Денд.-фалът го подарих. Други май нямам. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Дендробиум

Мнение от lila »

Трбява да е чист кингианум моя. Поне аз си мисля така. И да, предполагам, че майчиното растение е от Ботаническата. И аз четох същото - не иска засушаване нито застудяане. При мен, от прекалено обгрижване, няма сгърчени булби :hmmm: чудила съм се дали не са прекалено охранени ... На прозореца на стаята ми са 15 градуса - постоянно - отвън има остъклена тераса и въпреки това. На прозореца на външна стена са същите 15 градуса при температура 20-22 в стаите :hmmm: така че, няма значение. Казаха ми че цветоносите не са особено атрактивни и че нищо не изтървам, ама знаеш - краста е ... Ще обмисля вариант за прозореца. Благодаря :tzeluvka:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Дендробиум

Мнение от ravik »

Мда, аз като си го купувах кингианума от Ботаническата и служителката там ми казваше "тази не ти я препоръчвам, малка е, не е атрактивна, няма смисъл". Аз се повъртях, повъртях, минах два-три пъти покрай нея и накрая я занесох на касата. :lol: Ще видим дали не е атрактивна. :D
Аз имам една снимка на кингианумите в БАН - според мен са красиви:
Изображение

А деликатумът е доста грозничка орхидея според мен :lol: , но съм чела, че има страхотен аромат. И затова и досега я държа (макар, че я бях обещала на змейчо :oops: ). Тя би трябвало да цъфти така:
Изображение
И още една снимка, че горната е подвеждащо хубава :lol: :
Изображение

Интересно ми е кръстоската на какво ще го докара. :dovolen:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Дендробиум

Мнение от ravik »

Сега като се загледах в снимките си от Ботаническата, мисля че имам снимка и на деликатумът им. Мисля, че това е той, но като гледам цветовете, може и да бъркам. Но пък булбите са едно към едно с това, което имам :hmmm: :
Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Дендробиум

Мнение от zmei4o »

аз ги харесвам .. нали знаете.. диви :D
Den. lasianthera
Изображение
Den. antennatum
Изображение
Dendrobium Canaliculatum
Изображение
Dendrobium friedericksianum
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Дендробиум

Мнение от Titi »

По правило, дендробиума има кръгли или леко продълговати псевдобулби. Съцветията са странични, с един или няколко цвята. Много от видовете са листопадни.

Светлина Повечето дендробиуми предпочитат да са добре осветени, засенчени ако е необходимо само през лятото в обедните часове. В края на лятото и есента, когато съзряват булбите и пускат цветоноси, трябва да са максимално осветени.

Период на покой. Много видове изискват да се намали поливането и по-ниски температури (до 10-15 ° С).

Поливане. През периода на растеж дендробиумите се нуждаят от обилно поливане. От есента до пролетта поливането се намалява. Необходимо е да следите булбите да не се набръчкват. Обичат опръскването с вода.

Засаждане. Садят се в кори. Възможно е да се използва такъв субстрат: борова кора, дървени въглища, перлит, сфагнум с добавка на торф.

Подхранване. Тори се само в период на активен растеж, през едно поливане или на всяко поливане. Концентрацията на тора, както и при другите орхидеи да е 1/2 от указаното на опаковката.

Размножение. Чрез делене на булбите. Возможно е вкореняване чрез резник. Булбите се делят ето така: дългите булби с опадали или увиснали листа, се делят на части с 4-5 възела. Резниците се поставят върху сфагнум мъх и им се прави импровизиран парник. След появяване на корени, младите растения се садят в субстрат.
Изображение
Ако успешно отглеждате фаленопсис ,значи вече сте готови да купите първия си дендробиум.
Най-подходящ е юго-източния или в по-лошия вариан юго-западния прозорец.Северният прозорец определено е лош избор.При нужда се доосветява със 100 ватова крушка,сложена на 10-15см от орхидеята.
При дендробиумите има ясно изразена ритмика в жизнения цикъл.Този естествен ритъм не трябва да се нарушава ако искаме да цъфти.

Как да осигурим период на покой,който е от основно значение за цъфтежа
Есента температурите започват да се понижават и съответно намаляваме поливането.През октомври -ноември прибираме в неотоплявана стая и слагаме на прозорец,където ще продължава да получава достатъчно светлина.Ако имаме възможност понижаваме в продължение на 2 седмици до минималната критична температура: 18 градуса за дендробиум-фаленопсис и 10-15 градуса за дендробиум нобиле.
Желателно е след периода на изстудяване да повишим температурите с десетина градуса.Това може да стене по един много лесен начин.В периода на изстудяваме пускаме леко перде на прозореца.В края на периода вдигаме пердето,за да може слънцето да напича директно дендробиума .
Ако всичко това ви се струва твърде сложно : просто сложете дендробиума на светъл прозорец в неотоплявана стая и следете температурите да не паднат под 10-15 градуса
Когато се образуват пъпки започваме да поливаме,но ПО МАЛКО.
След цъфтежа отново спираме да поливаме и оставяме растението да почине до пролетта.Понякога дендробиумът пуска нови разклонения веднага след цъфтежа ,но това не означава че е буден - НЕ ПОЛИВАМЕ !!! Започваме да поливаме и торим едва,когато новите разклонения започнат да образуват КОРЕНИ -през пролетта.
През цялата пролет и лятото торим интензивно,за да се възстанови растението от цъфтежа и да се зареди със сили за новия цикъл.

През зимата част от дендробиумите губят листата си -това е НОРМАЛНО.Само малка част от тях са вечно зелени и запазват листата си -при тях минималните температури са по-високи.

При дендробиума МОЖЕМ да въртим растението ,дори когато имаме пъпки-НЯМА да опадат.

Характерно за дендробиумите е образуването на keiki -това са издънки по СТЕБЛОТО,а не от основата на растението.Те се появяват ,когато не се осигури период на покой и орхидеята вместа да цъфне пуска keiki.

ДЕНДРОБИУМЪТ ОБИЧА ДА МУ Е ТЯСНО,затова не го слагайте в големи саксии!
При някои видове цъфтят младите издънки след достигане на зрялост,а при други - старите издънки пускат цвят години наред.

ДЕНДРОБИУМ ФАЛЕНОПСИС
РАЗЛИКИ с Дендробиум нобиле:
-вечнозелен вид(не губи листа през зимата).
-нямат нужда от период на покой- не се слагат на студено ,не се намалява поливането и т.н.
-за да цъфтят имат нужда от 3-4 седмици с разлика между дневната и нощната температура.
-една и съща издънка може да цъфти по няколко пъти.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”