Проблеми с нашите орхидеи

Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10727
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от botan »

Естествена обагреност е, не е проблем. Съгласен съм с Либра.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от ninkatatata »

Моля помогнете да си оправя орхидеите.Имам ги от 3,4 години,но явно на скоро нещо ги скопосах.На всичките най -горните два листа са започнали да изглеждат така:
Изображение
Изображение
Изображение
Другите листа са добре,корените не са загнили.Не е от слънцето изгоряло,защото не са били на силно слънце.Предполагам ,че е нещо бактериално ,но не знам дали е така и не знам как да ги оправя.А възможно ли е от пръскане със студена вода ,защото най горните само го имат?
Аватар
liljana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1128
Регистриран на: Фев 5, '10, 11:46
Местоположение: Пловдив

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от liljana »

patriciq95 написа: Изображение
Изображение
Била е жадна,за това къдри листата...
http://liljana.snimka.bg/flowers/orhi-v ... 8.30411789" onclick="window.open(this.href);return false;
Не можеш да състариш мисълта. Можеш да състариш само формата.
Аватар
tsvetinka
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Юни 8, '16, 18:59
Местоположение: Пловдив

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от tsvetinka »

Моля за съвет какво се случва. Отдолу листата изсъхнаха, а по стъблото се появиха нови.
Изображение
Изображение
Изображение
Има ли шанс за оцеляване и какво мога да направя?
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от polyabs »

Да пиша и в тази тема, от един месец се боря с нещо което нападна орхидеите ми, но не мога да разбера какво е и пръскам безразборно като редувам три препарата: Топсин М, Актара и Санмайт до сега няма резултат и листата на 2 от тях са доста омекнали и повредени ... лошото е че съм ги киснала 8 орхидеи в един и същи съд докато се усетя че са болни и ще обхване и останалите :ufff: ... Заболяването започва с разръфване и съхнене на ръбовете на листата, като там където е основата на листото по ръба избиват прозрачни лепкави капки, после започва да съхне като ивица и средния ръб на листото по дължина и участъците започват да се уголемяват, а листото в средата се разцепва. Засегнати са средните листа, омекнали са и като разядени на светли точки. На няколко листа намерих под повърхността черни точки в дълбочина като яйца и ги изрязах, иначе растенията са жизнени и вадят по 2-3 цветоноса в момента, скоро са присаждани в нова почва - готов субстрат за орхидеи български от борови кори ... но заболяването на първата орхидея е от преди това ... пожълтяваха по ръбовете листата и ги изрязвах без да се притеснявам, но като обхвана и още една по сериозно и взех да пръскам .... Гледала съм листата под лупа и с микроскоп не се виждат никакви гадинки, а по скоро листата са разядени на петна, петната са в дълбочина,белезникави, светли, почти се сливат с цвета на листото, не са кафяви или черни, нито бели. Ако някой може да каже какво е това заболяване и с какво да пръскам ще съм много благодарна :liubov:
ето и снимки:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Teodora76 »

Бялата ми орхидея цъфна, но се появиха едни дребни прозрачни капчици на места, които лепнат. Каква може да е причината?
Изображение
Изображение
Аватар
polyabs
Кафе машина
Мнения: 3441
Регистриран на: Юли 13, '13, 18:15
Местоположение: Бургас
Дал благодарност: 146 пъти
Получил благодарност: 100 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от polyabs »

Моето заболяване на орхидеите с лепкави капчици се оказа Алтернария, вид гъбично заболяване. Изпиши го в гугъл и ще ти излязат няколко препарата, редувай с различни :daaa: успех
Teodora76
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1330
Регистриран на: Апр 1, '12, 18:41

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Teodora76 »

И по орхидеите ли има алтернария!?
Благодаря, ще търся информация.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от Мария Николова »

Като публика, не подозирах, че тук потребителите си имат отделни теми "темата за моите орхидеи" и.. не са публика в съседните теми за други орхита... Трябваше да съобразя и да избера не първата тема, която ми беше пред очите, а някоя обща, която всички търсят. :ufff:
За всички видове цветя, храсти и дървета, винаги има по една обща тема - за болестите и неприятелите на даден вид. :daaa:
Дендробиум
Мнение от Мария Николова » Пет Яну 13, 2017 6:31 pm

Скоро имах повод да се върна към една моя потънала тема от май 2013 г. и се канех да поправя пропуска си да дам тук този линк. Наканих се. :hihihi:
Тук съм само публика, но всяка снимка в албума е "щракана" с мисъл за вас - орхиманите! :mrgreen: (Вече има и дума орхимани! :sgiggle: )
:tzvetentze: :sflower: :tzvetentze: :sflower:
ttps://get.google.com/albumarchive/104436744934397295699/album/AF1QipM4D3zZD9LkeiDIUTIB-_lQiAN5C6rQhjBsrrRh?source=pwa&authKey=COHy_dKQ7sSDqgE" onclick="window.open(this.href);return false;
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
curly
Kафенце
Мнения: 11
Регистриран на: Юни 11, '17, 16:01

Re: Проблеми с нашите орхидеи

Мнение от curly »

Много съм боса по темата с цветята. Хич ме няма и не ми се отдава да гледам. Подариха ми орхидея февруари. За мен е като всички орхидеи :D Обачее - май месе й окапаха цветовете. После я преместих в саксия, а не в пластмасовата кофичка, с която ми я подариха. Не знам дали съм направила преместването правилно. Забелязах сега, че от скоро от върха на клонките към средата са започнали да пожълтяват. На какво може да се дължи?
Пресушаване, преполиване, неправилно място.... Иначе пък листата са хубави и зелени. Трябва ли да отрежа клонките, където са пожълтели?
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”