Фаленопсис-Phalaenopsis

Публикувай отговор
Аватар
evita
Кафе машина
Мнения: 3312
Регистриран на: Ное 23, '09, 19:20

Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от evita »

Фаленопсис е най-разпространената и най-благодатна орхидея изобщо.Тя привлича с големите си и дълготрайни цветовеи несравнимо продължителния цъфтеж.
Изображение Изображение
Отглеждането на този вид орхидея е сравнително лесно,ако се придържаме към някои принципи.
Светлина-
Като цяло Фаленопсисите са силно светлолюбиви,но не трябва да бъдат излагани на преки слънчеви лъчи.Ако растението е държано на сравнително тъмно място,то няма да цъфти редовно.Начин да се познае дали растението получава достатъчно светлина е зеления цвят на листата.Ако са тъмно зелени,то светлината му е малко,ако са светлозелени към червеникави,значи получава повече светлина.
Темперетура-
Хибридните фаленопсисите растат безпроблемно на умерени темперетури-Нощни 16 градуса,дневни до 30.За кратко време може да издържат и до 10 градуса ,но е важно тогава да не са поливани.
При видовите темперетурите трябва да бъдат по-високи,поне нощните.За повечето видови фаленопсиси от значение за цъфтежа е високата темперетура-над 25 граудса.
Влажност на въздуха-
Влажността на въздуха в помещението трябва да е около 60%,когато е по-топло е добре да се опръсква растението.Пръскането през студените зимни дни не е препоръчително,поради опастност на загниване на растението.
Субстрат-
Субстратът за фаленопсиси е главно от дървени кори.Някои любители на орхидеи прибавят сфагнум,парченца дървени въглища.Растението се полива ,когато корените станат бели,стребристи.Когато корените са зелени,то растението е мокро.Тори се през поливка,независимо колко често поливаме,с тор за орхидеи.Може да се използва и тор за цъфтящи растения,но трябва да се разреди 2-3 пъти повече от описаното на опаковката.Фаленопсися се пресажда ,когато корите са изгнили съвсем,като се стисне ,да започват да се разпадат.Най-добре е да пресаждаме,когато растението е в период на активен растеж,тоест,когато има големи активни връхчета на корените.
Повечето фаленопсиси нямат изразен период на покой.
Родът Doritis е близко родствен с Phalaenopsis,формата на растеж е подобен,но листата са по-дебели и по-къси.Цветовете растат изправени на горе,могат да бъдат розови,бели сиви до сини.Повечето хибриди на Doritis и Phalaenopsis са лятно цъфтящи орхидеи.

Информацията е от личен опит и от Луц Рьолке
Моля ,ако нещо съм сгрешила,поправете ме
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от ravik »

Добро начало Еви. :)
Отдавна пазя едни много добри и задълбочени материали за отглеждане на фаленпсис и се каня да ги преведа. Май им е дошло времето. :oops:
Ще си поиграя да ги преведа и ще ги пусна - само да намеря време. :oops:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от zmei4o »

ето моите най големи фалчовци :)
на баня са :D
Изображение
3 имат цветонос :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от lila »

Змейчо, ми ти и цветоноси с кейки имаш ;) как цъфти този ?
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от zmei4o »

ами на петте фалчовци имам 3 цветоноса :)
таз дето е с кейкито цъфти бяло :)
едната от другите е розова, ама третата незнам май каква е :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от lila »

Стискам палци да разберем всички как цъфти неизвестната :stiskam: :stiskam: :stiskam:
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от Titi »

Да ви опиша как аз гледам моите фалчовци, след като премина цветоболедуването и цветослугуването ми. През зимата са наредени на перваза на прозореца, като ги огрява слънце, ако се покаже такова. Един път седмично с лейката наливам вода в саксийките отгоре, докато се напълнят чинийките им /сложила съм по-дълбочки такива/. С това се изчерпват зимните ми грижи.
През лятото ги изнасям на терасата, като ги нареждам на пода, така, че да не ги достига слънцето. През ден-два, зависи от горещините, ливвам някоя и друга кофа с вода отгоре им. С това се изчерпват летните ми грижи.
Резултат - целогодишно цъфтене.
Обичам фаленопсисите! Те са цветя-мечта.
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от lila »

Тити, ако налея с лейката у нас ще стане страшно :D но на прозореца им харесва - така си е. За протокола - Филаделфиите и двете започнаха да отварят цветове - като придобият вид на изглед, ще снимкосам :D
Аватар
Titi
Чист кофеин
Мнения: 7181
Регистриран на: Ное 25, '09, 10:51
Местоположение: София

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от Titi »

lila написа:Тити, ако налея с лейката у нас ще стане страшно :D :D
Що ?
Приключенията на Тити дългото чорапче http://titidulgotochorapche.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Фаленопсис-Phalaenopsis

Мнение от lila »

Ще протече през панела у съседката отдолу :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”