Орхидеи бебета

Публикувай отговор
Аватар
beauty magnolia
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Дек 6, '11, 14:47

Re: Орхидеи бебета

Мнение от beauty magnolia »

Здравейте. Как да се грижа за счупено стъбълце от орхидея с кейки? Откърши се от майката, съвсем мъничко е стъбълцето около 5-7 см. дълго. Натопих го във вода, но какво ще ме посъветвате - как трябва да го обгрижвам? Има ли шансове да се развие растението, на този етап има едно мъничко листенце, но няма коренче?
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Орхидеи бебета

Мнение от greeneyed »

Сложи го парниче- кутия от сладолед, на дъното кори и повече сфагнум мъх, проветрявай , пръскай леко с вода+витамин В комплекс, не са големи шансовете да пусне корени, процесът е продължителен :daaa:
Орхидеята майка как е, дай фото де, защо се появи това бебе? :hmmm:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Орхидеи бебета

Мнение от politod »

Намерих отчупена малка клонка лудизия. :ieeemyzh:
Натопена е във вода и вече забелязвам наболо коренче.
Въпроса ми е - колко голямо трябва да е коренчето, за да засадя лудизията? Трябва ли, да има повече от едно коренче?
Моля, за съвет :tzvetoman:
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
beauty magnolia
Kъсо кафе
Мнения: 93
Регистриран на: Дек 6, '11, 14:47

Re: Орхидеи бебета

Мнение от beauty magnolia »

Откърши се в магазина, знаете как нагъсто ги слагат, а то беше странично стъбълце с надута пъпчица. Не ми даде сърце да го оставя и го взех. Защо да го изхвърлят, а съм сигурна, че така щяха да направят.
Иначе майката беше прецъфтяла и бяха навряни в ъгъла заедно с другите прецъфтели орхидеи.
Затова не й знам повече съдбата.
Добре, значи на този етап не е удачно да го държа натопено във вода. А с какво да заменя сфагнума? Защото имам само кори.
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Орхидеи бебета

Мнение от greeneyed »

Трябва да си осигуриш сфагнум от някоя поръчка и да си имаш за такива случаи. :nod:

Поли, във вода може, в субстрат за земни орхидеи може , но в парниче вече, най-бързо става по гореописания начин -върху сфагнум в парник. И резникът да има 2 колена. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Орхидеи бебета

Мнение от politod »

:D Благодаря Грийни,за мое щастие - има две коленца!
Има избило малко коренче :ieeemyzh: (многоооо съм горда с успеха си :oops: :hihihi: ), но за да не прецакам нещата- питам: колко дълго трябва да стане въпросното коренче, за да я засадя ? Едно коренче достатъчно ли е, или трябва да чакам още да избият?
Търпението, не е качество, с което мога да се гордея :lol: ;) Дайте съвет с който да не подлагам на изпитание себе си, но и да имам людизия :lol: :mrgreen: :hihihi:
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Орхидеи бебета

Мнение от greeneyed »

Изчакай де, топло е и сигурно ще пусне още коренчета. Колкото са красиви, толкова са и капризни тези земни орхидеи. Ако я прехвърлиш в субстрат, трябва да осигуриш висока възд.влажност. :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
politod
Виенско кафе
Мнения: 309
Регистриран на: Фев 2, '10, 15:02
Местоположение: София, кв. Сухата река

Re: Орхидеи бебета

Мнение от politod »

Хъммм, щом гуруто казва - ще чакам :eeeh: :hmmm: :angel2:
Ей, на това му се вика - "китайско мъчение", нетърпеливец да караш да чака :o :lol:
Грийни, да покрия ли с шише, или найлон за въздушна влажност?
http://politod.snimka.bg/flowers/cvetya.864082" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 585 пъти
Получил благодарност: 1069 пъти

Re: Орхидеи бебета

Мнение от greeneyed »

Да, покрий и проветрявай всеки ден. Или с горната част на бутилка без капачката.
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Ani_Ilieva
Kафенце
Мнения: 1
Регистриран на: Ное 9, '15, 13:39

Re: Орхидеи бебета

Мнение от Ani_Ilieva »

Здравейтее :dovolen: и аз да се присъединя към гордите собственици на бебета орхидеи. Моето бебе е на цветонос има си три листчета и две коренчета - нооо май съм закъсняла с отделянето защото корените са доста дългички около шест пръста :oops:. Добре че най - накрая ви намерих, че до сега доста се мислих кога точно му е времето за отделянето на бебето от майката, таа сега и това ще правя стискайте палци :stiskam: Ще кача и снимки :D
Публикувай отговор

Обратно към “Орхидеи и бромелии”